Прегледано от: 0
Дългоочакван празник за едни и отричан от други. 8 март отбелязваме и като Празник на майката у нас, но и на всяка жена. Днес е и ден за международно признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените. Започнал като политическо събитие на социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни.
Отбелязването на датата тръгва от Америка, противно на разпространеното у нас през годините на тоталитарния режим схващане, че негови основоположнички са германската социалистка Клара Цеткин е и теоретичката на марксизма Роза Люксембург.
Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация в началото на 20 век и исканията за подобряване на условията за труд. Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия.
Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. През следващите години се организират нови протести, най-известният от които е през 1908 г., когато през Ню Йорк преминава женско шествие с искания за по-кратък работен ден, по-добро заплащане и право на гласуване.
На 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин тогава се приема всяка година една от първите недели на пролетта да се празнува като ден на работничките и на международната им солидарност.
В България денят се започва да се отбелязва и като Ден на майката след 1944 г. Атеистичният по характер тоталитарен режим го налага, за да измести от календара на българите Благовещение (25 март) – християнския празник на майката и жената.
Тенденцията идва от бившия Съветски съюз, който я налага в целия източен блок.
През 1965 г. 8 март е обявен официално като неработен ден и празник на жената в СССР.
8 март първоначално се отбелязва у нас с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., а през 1915 г. е първото публично честване. След 1944 година празникът става все по-масов, превръщайки се в любим ден на много жени.
Честит празник, скъпи дами! Весел и усмихнат 8 март! Бъдете обичани и ценени и в останалите дни от годината!
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram