Събитието, част от което станаха и възпитаниците на Профилираната Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ , бе организирано от Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ в навечерието на Деня на народните будители. Сред официалните гости, които го уважиха, бяха заместник-кметовете на Община Казанлък г-жа Сребра Касева и доц. Аксения Тилева, както и командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов.
Първият учебник, познат като „Рибен буквар“, е издаден през 1824г. в Брашов и бележи началото на светската система на обучение у нас.
Букварът е преиздаван шест пъти в периода до 1862г.
Представителите на Гимназията изгледаха с интерес филма „Буквар с различни поучения“ на Националния музей на образованието в Габрово и изслушаха лекцията на д-р Бояна Минчева от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
От лекцията стана ясно, че изследователите на тази своеобразна енциклопедия са допуснали редица грешки при тълкуването и проучването на писмения паметник.
По време на срещата бяха показани три от общо четирите екземпляра на „Рибния буквар“, които се пазят в Казанлък – две книги от първото издание от 1824 г., притежание на Исторически музей „Искра“ и Общинска библиотека „Искра“, и една от изданието от 1862 г., от фонда на ЛХМ „Чудомир“. Беше показан и шарж на казанлъшкия карикатурист Теню Пиндарев.
На финала на срещата, присъстващите на лекцията ученици и учители бяха запознати с издаваните от Националния музей на образованието в Габрово музейни тетрадки и получиха като подарък, посветената на емблематичното издание на Петър Берон – „Рибното букварче стана ми другарче“.
Част от годишнината е и изложбата „Непознатият рибен буквар“ на Националната библиотека, която е подредена на витрините на „Искра“ 4.
Последвайте ни и в Телеграм