Твърдението, че светът е на път да се отърве от въглищата се разминава с реалността

Ds olil

Доклад за развитие публикуваха от ТЕЦ Марица Изток 2. Видно от последните седмици е, че централата осигурява повече от половината електричество в България. Ето и части от доклада:

За нас е важно хората в страната да си дават сметка, че „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД е гарант на енергийната сигурност на България. Произвеждаме електроенергията, която осигурява фундамента на икономиката. Предприятието ни е най-голямата топлоелектрическа централа в България и на Балканския полуостров, изцяло собственост на „Български енергиен холдинг“ ЕАД, тоест на българската държава и всеки български гражданин. „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД е и стратегически обект за националната сигурност, който ползва изцяло българска горивна база и по този начин допринася за енергийната ни независимост. В същото време, тя е ключов елемент в енергийната система, като осигурява надеждна и сигурна енергия при най-ниска себестойност между останалите топлоелектроцентрали в страната и с второ място по дял на производството на ел. енергия след „АЕЦ Козлодуй“.

ТЕЦ Марица изток 2“ е изключително важна за енергийната независимост на България. Неслучайно заема място в „Списъка на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност на Република България“. През 2022 г. България произведе и изнесе рекордни количества електроенергия, с които компенсира недостига в цяла Югоизточна Европа. Освен това тези приходи позволиха на държавата да субсидира цената на тока, както за индустрията, така и за домакинствата.

„ТЕЦ Марица изток 2“ произвежда изключително евтина и конкурентна електроенергия, ако от себестойността се изключат разходите за закупуване на парникови газове.Това е така, защото разчитаме изцяло на местен ресурс – независим от флуктуациите на цените на международните пазари – и доказани технологии на електропроизводство. Това стана ясно видимо в периода от средата на 2021 г. до средата на 2023 г, когато цените на природния газ и черните въглища доведоха до екстремни цени на електроенергията в Европа. Средната себестойност на единица продукция за 2023 г. възлиза на 416,51 лв. /MWh при средна продажна цена от 432,54 лв. /MWh. Разходите за емисии са приблизително 50% от тази себестойност (208,03 лв. /MWh)

Оскъпяването на продукцията  се дължи на плащанията за въглеродни емисии, които представляват вид екологичен данък. През 2023 г. тези плащания оскъпяват нашата продукция със средно 208,43 лв. /MWh, като през годините тази сума се увеличаваше ежегодно. Важно е да се знае, че плащанията за въглеродни емисии са основен източник за финансиране на ВЕИ проекти и енергийния преход

Твърдението, че светът е на път да се отърве от въглищата като базов енергиен източник, е толкова често срещано, че отдавна се приема за неоспорим факт. То обаче се разминава с реалността. Ето няколко факта от последните два глобални доклада – World Energy Investment на International Energy Agency и Statistical Review of World Energy на Energy Institute. 1.През 2023 г. въглищата продължават да осигуряват 35% от електричеството в света – много повече от всеки друг енергиен източник. Над половината от световното население разчита на въглищна електроенергия. Техният дял в миксовете на някои страни даже расте – основно такива, които показват изключителен икономически и енергиен ръст като Китай, Индия, Индонезия, Виетнам и т.н. 2.През 2023 г. добивът на въглища е достигнал рекордните 179 EJ, т.е. отчита се скок от 3% спрямо 2022 г. Китай осигурява почти 52%, следван от Индия (9,3%) и Индонезия (8,8%). Годишните ръстове на добива в последните две страни са съответно +11,3% и +12,8%. 3.През 2023 г. потреблението достига 164 EJ (+1,6%) като Китай и Индия осигуряват съответно 56% и 13,4% от него. Ръстовете на потребление там също се запазват – съответно +4% и +9,8%. 4.През 2023 г. окончателните инвестиционни решения за изграждане на нови въглищни топлоелектрически централи надхвърлиха 50 GW. Това е рекорд след Парижкото споразумение от 2015 г. и представлява увеличение с 2,5 пъти в сравнение с минимума от 2019 г. (Фигура 5). 5.През 2024 г. общите инвестиции във въглища – добив, транспортиране, съхранение, ТЕЦ – ще достигнат 160 милиарда долара. Това е връщане към рекордните нива от периода 2010-2012 г.

Пълният доклад може да прочетете тук:

https://www.tpp2.com/files/financials/2023/Doklad_ustoichvost_(ESG)_2023.pdf?fbclid=IwY2xjawGrvBhleHRuA2FlbQIxMAABHRlIR7n5DWfXPcW0KbFp7UzMdPqyNK7D8vKn9ZKzezFKQp99DvY2FH0RPw_aem_m0vkNM9GsnxJuyXogIv5bw

Последвайте ни и в Телеграм