Казанлъшкият скулптор, изследовател и писател Спас Мавров представя утре новата си книга „Боян съвършеният“. Представянето ще е в Литературно-художествения музей „Чудомир“ от 17:30 часа.
Това е дванайстата книга на автора, която променя кардинално разбирането ни за ролята на Богомилството и неговото влияние в световната култура, твърди авторът ѝ.
„Боян Съвършеният“ е книга за най-уникалната и легендарна фигура в българската история – престолонаследникът на Цар Симеон Вениамин/Бениамин, разказва Мавров.
„За тази загадъчна личност, брат на цар Петър Първи и Свети Иван Рилски, са написани много изследвания от редица български автори, но всички са съсредоточени главно в неговите уникални способности като вдъхновител и създател на богомилството в България. Това изследване ни потапя в коренно различни идеи свързващи богомислтвото със старото българско духовно учение за Тангра“, уточнява още Спас Мавров.
Анализирайки знака на Боян Мага и символите от пръстена на поп Богомил, авторът ни запознава с уникалното знание на колобърското съсловие за Вселената и нейната физическа организация.
Спас Мавров притежава специалност „Специалист по изобразителни изкуства“, профил скулптура.
По университетската си специалност работи предимно малката пластика и миниатюра в бижутерството – резба върху скъпоценни камъни. Участва в общи и регионални изложби. Творбите му са притежание на колекции в: Италия (Ватикана), Германия, САЩ, Англия, Гърция, Испания, Дания, Словакия, Русия, Австрия, Португалия и други места, също и в България.
В научната си работа участва с доклади в Международни симпозиуми и семинари в областта на археологият, палеоастрономията и сакралното значение на художествените артефакти. Някои от тези негови участия се явяват Първият международен симпозиум по тракология „Севтополис“ – 1994, Семинарът на Оксфордския университет (Оксфорд’94), Международният конгрес по парапсихология (1992), Международната научна конференция „България в световната история и цивилизация – дух и култура“ (2000 – 2015), Националната конференция по тракология в Казанлък (2008) и други.
Последвайте ни и в Телеграм