На светия ден на културата и писмеността калкулацията на Казанлък показва, че китките са приоритет пред духовността. Дъждът само го потвърди.
Централният булевард на Казанлък пак потъна под вода. В участъка между блокове 2-ри и 3-ти в кв. „Изток“ след няколкоминутния дъжд локвата се вдигна с педя. Новината е, че днес нямаше патрулка, за да отклонява движението, както преди две седмици. Някои автомобили се справиха с преминаването, други изчакаха, трети направиха забранена маневра в еднопосочното движение, взимайки обратен курс.
Шофьорското псуване ще е до следващия дъжд, то датира повече от 25 години, казват живеещи наоколо. Те знаят, че проблемът ще се реши с разкопаване, надълбоко и нашироко, докато четвъртвековния проблем с неизправността на канализацията отдолу не се реши решително.
Поредният дъжд се изля тъкмо на 24 май, това също не е новост. Но е повод за аналогии.
Аргументите за оправдание за случването на точно този гьол от страна на местната власт отдавна не издържат. Защото дори виновникът, примерно, да е ВиК, е редно да припомним, че градът е предаден от избирателите за стопанисване на общинската управа. Тази, която следва да е активна в лобирането, търсенето на партньорства и пари за преодоляването на инфраструктурни проблеми. И не е във фокуса на интереса на електората какви са точно причините и подробностите да спират коли на основен булевард с първокняжеско име.
Електоратът вижда опити за безукорно затревяване върху острова, разделящ артерията на две. Неколкоратни и упорити постъпки за засаждане на рози и храсти, декорирани нощем от цветни лампи, решени в синьо. Разпръскват светлина и зиме и лете като в провинциален бар, нагласени в програма с различен ритъм на светлинните ефекти.
А когато завали…дори и лудите забравят да се радват на шареното. Навиват крачолите и просто газят.
На 24 май именно става да кажем, че в бюджета на Община Казанлък са отделени 700 хиляди лева за озеленяване. Само малко повече от 200 хиляди за Културен календар и още 200 хиляди за Спортния. Последните два, взети заедно, не могат да се състезават като сума с онази за китките. Нарочно създаденото общинско предприятие за комунални дейности и поддръжка на инфракструктурата разполага с повече от 5 млн.лева. В бюджета му не личат средства за премахване на блатото на бул.“Княз Александър Батенберг I“. Поне не засега.
Словото, писмеността, езикът, на които толкова се кефим днес и произнесохме в тяхна чест водопад от дитирамби и се самопоздравихме, защото е 24 май, е единствената система, която ползваме, за да опишем радост, болка, да облечем мисъл, да обясним велики технически постижения, да се похвалим, да се изтъкнем, да внушаваме престиж. Заедно с културата и духа остават непреодолими, но за зла участ низвергнати. Измеримо е видимото.
Ако Казанлък беше митичното Макондо, спокойно можеше да кажем, че поддържа онзи ирационален „растителен каймак“, под който все пак таи духовността. С увереност, че китките, локвите и асфалта са преходни. Маняна! Когато комуналният авангард ще е само история.
А днес: честит ви празник на писмеността и духовността!
Последвайте ни и в Телеграм