Селянин дал идеята да празнуваме Ден на будителите. Историята се развила през 1922 г. Тогава обикновен мъж от наше село писал писмо на министъра на просвещението, в което настоял да отдаваме почит на „големите българи“, които са ни направили народ – Левски, Ботев, Каравелов.
Тогава на власт е правителството на Александър Стамболийски. Писмото било адресирано до министъра на просвещението Стоян Омарчевски. Именно той се замисля над предложението и решава, че денят на Свети Йоан Рилски (по Григорианския календар) трябва да бъде посветен на всички българи, допринесли за пробуждането българския дух. Той въвлича в идеята именити българи и пламенно защитава предложението пред парламента.
По време на своя мандат Омарчевски въвежда задължително основно образование, строи 1115 нови училища в малките селища, освобождава от данъци детската литература, внася законопроект за учредяване на общодостъпни народни библиотеки, законопроект за поставяне на бюстове на заслужили българи в централната алея на Борисовата градина, предлага за гласуване в Народното събрание правописната реформа на акад. Александър Балан. Всичко това, докато е министър на просвещението от 1920 до 1923 г. Реформаторът в родното образование е завършил философия и право в Софийски университет.
Той защитава идеята за Деня на народните будители в пламенна реч пред Народното събрание, като заявява пред депутатите:
„Когато е обезверен и объркан в духовните си ценности, българският народ търси упование и надежда в своето минало, във всички ония морални и културни качества, които носи в душата си… Нека Денят на св. Йоан Рилски да се превърне в Ден на народните будители. Те са малките и големите, знайните и незнайните, които не са оставили никога народните идеали да бъдат помрачени, надеждата и вярата за тяхното постижение да угаснат.
Те са най-верните изразители на спонтанната воля на българския народ към безкористно и всестранно развитие, самоопределение и утвърждение като културна сила. Те са живата и вечна връзка между миналото, настоящето и бъдещето, те са безсмъртната гаранция, че нашият народ ще прескочи всички съдбоносни изпитания и ще оцелее.”
През 1923 г. цар Борис III издава указ, с който 1 ноември е обявен за общонационален празник на заслужилите българи. По време на комунизма е заличен от списъка на официалните празници. Отбелязваме го отново от 1992 г.
kmeta.bg/
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram