Свети Паисий Хилендарски

Ds olil

Датите на раждането и на смъртта на българския будител и светец  преп. Паисий Хилендарски са неизвестни. Затова паметта му се чества на имения му ден – 19 юни.

Паисий Хилендарски, често наричан още Отец Паисий, е автор на „История славянобългарска“. Канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква през 1962 година.

Сведения за живота на Паисий дават автобиографичните му бележки в „История славянобългарска“, вписванията в хилендарските кондики и някои писма.

Роден е през 1722 година в Самоковската епархия със светско име Пенко или Петър. Според най-сериозната научна хипотеза в българската историография, Паисий Хилендарски е син на Михаил Хадживълчев и брат на Лаврентий (Лазар) Хилендарски от Банско. Различни краеведски трудове посочват други селища като родно място на Паисий Хилендарски, но те са малко вероятни.

Паисий Хилендарски не получава системно образование, но през 1745 г. се замонашва в Хилендарския манастир, където по-късно става йеромонах и проигумен. През 1758 г. пътува до Сремски Карловци, където се запознава с исторически съчинения и средновековни източници за българската история, които му служат за написването на основния труд.

„История славянобългарска“ е завършена през 1762 г. в Зографския манастир, след като Паисий напуска Хилендерския манастир заради раздор с останалите монаси. При обиколките си из българските земи носи своя исторически труд, за да бъде преписван и разпространяван сред българите. Предполага се, че е починал през 1773 г., на 51 години, на път за Света гора в селището Амбелино (днес „Св. Георги“ — квартал на Асеновград).

Създаването на „История славянобългарска“ се приема за начало на българското Възраждане. Известни са около 60 преписа на книгата, първият препис е на Софроний Врачански (1765 г.), а първото печатно издание на книгата е направено през 1844 г. под заглавие „Царственик“ след съществено редактиране от Христаки Павлович.

Името на Паисий Хилендарски носят Пловдивският университет, Софийската математическа гимназия и много други учебни заведения в България.

С постановление на МС от 28 юли 2000 г. е определена годишна държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“, която се присъжда за стимулиране на български творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции.

През 2008 г. в Банско, на мястото, където някога е стояла бащината къща на Паисий Хилендарски, е открит мемориален музей, посветен на него.

Последвайте ни и в Телеграм