Внимание! Ако дължите дори 2 лв. на Община Казанлък, плащате над 600 лева

Ds olil
Основното в общините са хората, които живеят на техните територии. Особено в Община Казанлък, където гражданството е и източник за хонорари на…служители на администрацията!.
И ето поредният пример за това.
На 22.01.2015 г.  гражданин е осъден да плати на Община Казанлък определена сума. Образувано е изпълнително производство срещу него да запалти 100 лв., представляващи деловодни разноски по загубено дело на първа инстанция и 650 лв. разноски пред въззивна инстанция по едно и също граждаско дело, като от  Общината „забравят“ да включат съдебните разноски за едната инстанция.
Гражданинът не е поканен по никакъв начин да си плати задълженията, например, чрез покана за доброволно изпълнение от кмета на Общината, а е даден от администрацията на кмета на съдия-изпълнител. Веднага е заведено дело при съдия-изпълнителя, като се изисква от казанлъчанина освен дължимата сума от 750 лв. да заплати и още 126 лева на частния съдия- изпълнител,  200 лева адвокатско възнаграждение, 150 лв. юрисконсулско възнаграждение и 191 лв., вероятно, такса за принудително изпълнение.
От документите става ясно, че 350 лева адвокатски разноски са за Иванка Русенова – завеждащ правната дирекция в Община Казанлък. Тя иска и 150 лв. юрисконсулско възнаграждение и 200 лева адвокатски хонорар.
Припомняме, че г-жа Русенова е държавен служител и най-малкото е неморално по този начин да пълни касата на семейния си или общински  бюджет. През 2012 година, когато Иванка Русенова встъпва в длъжност в общинската администрация, категорично се противопоставя пред подчинените й служители-юристи за начисляване на допълнителни хонорари с мотива, че те получават заплати за това. И, наистина, е била принципна тогава, но след няколко години, когато по различни причини, всички служители от юридическия отдел на общината са подменени, тя забравя тази своя „принципна“ позиция. Припомням,че и към днешна дата Иванка Русенова е председател на Районната избирателна комисия, обявила Галина Стоянова за кмет на община Казанлък.
На 29 януарит.г.  частен съдебен изпълнител изпраща до длъжника ПОКАНА за доброволно изпълнение за сумата от 1 421 лева.
Необяснимо защо, обаче, съдия-изпълнителят Десислава Цветкова в Покана за доброволно изпълнение, макар че кани доброволно длъжника, прави и запор на сметките му. На същата дата, на която отправя поканата, Цветкова издава и запорно съобщение. И де факто обезмисля поканата за доброволно изпълнение. Естетствено всичко е законно.
Въпреки всичко това гражданинът внася в банката дължимата сума доброволно заедно с  адвокатския хонорар на главния юрист на Общината. И с изненада установява, че има ново изпълнително дело за „забравената“ сума /650 лева/ пред едната съдебна инстанция, като този път сумата става 1 300 лева. В тази сума отново влизат таксите на съдия- изпълнителя и отново 350 лева, поискано възнаграждение на Иванка Русинова.
Рекапитулацията е следната: за общо  дължима сума от длъжника в размер на 1 400 лв., Община Казанлък разделя сумата на две 750 лв. и 650 лв., като директно завежда две изпълнителни дела – за да вземе юристката й двоен хонорар и съдия-изпълнителя също. И така длъжника на община Казанлък вместо да плати дължимата сума от  1400 лв., вече дължи 2 721 лева, но не на общината, разбира се. Община Казанлък ще  получи само 1 400 лева, а разликата от 1 321 лв. отива за юрисконсулски хонорари, такси, в т.ч. и за принудително събиран,е без да е имало такова.
И още повече че съдия- изпълнителят Десислава Цветкова продължава да не сваля запора върху сметката на длъжника с мотива, че дължал данъци в НАП. Въпреки представената бележка от НАП, че не е така.
Щеше да е смешно, ако не е жалко. За една дължима сума по едно гражданско дело на три съдебни инстанции-две ИЗПЪЛНИТЕЛНИ ДЕЛА!
Като стриктно са спазени законовите изисквания. Жалко е и от морална гледна точка – 700 лева хонорар за директора на дирекция ,,Правно обслужване“ в Община Казанлък. Та, нали затова взима заплата?
И то при все, че е държавен служител. Според чл.20 от Закона за държавния служител, той трябва да удовлетворява точно и своевременно интересите на гражданите, които са законни  и да съдейства за признаването на техните права.
В случая, обаче, не е така. Община Казанлък е уговорила съдебни разноски за адвокатско възнаграждение, но не е представила как следва да бъде доказано неговото изплащане – чрез представяне на нарочен документ /разписка, платежно нареждане и пр./ или е достатъчно в договора за правна помощ да е отбелязано, че възнаграждението е платено. Не е ясно дали има такъв договор между Община Казанлък и Иванка Русенова, която е неин служител? Или много бързо кметът на Общината забрави думите си от 2011 г. :,,Хората са най- важни за мен“. И няма как да е иначе, защото тя лично е упълномощила Иванка Русева да действа пред съдия-изпълнител.
Голямо браво !!!! За възможността да се предоставят допълнителни доходи на приближени служители за сметка на гражданите. И може би това не е единствения случай.
Ако и вие сте ощетени –потърсете ни !

123 4578910

Последвайте ни и в Телеграм