Различният Кольо Пейчев засиява в Музея на фотографията

Ds olil

Музеят на фотографията и съвременните визуални изкуства събира на 10-и април майсторите на светлината от Казанлък и страната, за паметна изложба на Кольо Пейчев.

Доайенът на казанлъшките фотографи, напуснал ни преди точно година, ще оживее отново, в интересен подбор от снимки, негово лично дело от периода,  предимно на 70-те и 80-те години на миналия век. В изложбата с името „Кольо Пейчев – Различният“, са предвидени и по-нови негови цветни фотографии, с които го познава и младата публика. За тях, самият Пейчев казва: Основната тема, предмет на творческата ми работа е Сиянието на цветята и тяхното оздравително въздействие върху човека.“

Роден в ранната пролет на 1936-а година сред красотата на селцето Разделна, Пейчев не спира да носи неговата хубост в цялото си творчество, разгърнато в годините от черно-бялата, към цветната майсторска фотография.  По професия педагог,  Кольо Пейчев започва да се занимава с фотография на 30-годишна възраст. Година по-късно, това става негова професия. Извървява нейния път възходящо – от фотолаборант през фотограф  до преподавател. Работи изключително прецизно и с критериите на високата естетика. Участията в редица национални и международни пленери и конкурси, му носят награда след награда. От 1979-а година е фотограф-художник – най-високото звание за професионализъм у нас в тази област. Дълги години Кольо Пейчев завежда Отдела за научна фотодокументалистика на Тракийският Университет в Стара Загора, където се и пенсионира.  Затова и не само, е отлично познат на ценителите на фотографията в областния град, където прави репродукции на картини, скулптури и графики за местната Художествената галерия.  Старозагорци го помнят и с представителния градски  албум, изработен от него през 1989 година.

Кольо Пейчев има над 20 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Негов отличителен почерк е перфектното ръчно черно-бяло копиране. Сегашната изложба в Музея на фотографията в Казанлък, демонстрира това негово майсторство в работи от различни творчески цикли. В експозицията са включени портрети от цикъла „Деца“, фотоси  от „Дърво“,  „Камък“ и други забележителни фотографии от неговите любими теми – Пейзажът, Балетът, Репортажът, Хлябът, Земята, Бялото-снега. Художествената стойност на Кольо-Пейчевите творби, остава неподвластна на времето, ще се убедят със сигурност посетителите на изложбата, която се открива веднага след Великденските празници.

Последната тема, на която отдава творческата си енергия Кольо Пейчев, са  цветята и техният микро-свят, наричан от самия него „Светът през окото на пчела“.

Запомнящи са изложбите му – през 2006-а година на  “Шипка“ 6 – в София, през 2007-а – в Кармел, Калифорния и същата година – в Стара Загора. 2009-а година Пейчев показва във Великобритания и Хасково, следващата година има изложби в Кипър – Никозия и Ларнака. Тогава е и изложбата на „Искра“ 4 в Казанлък.

През 2011 – а година Пейчев гостува на старозагорската галерия “Арт площад”, година по-късно – в „Чайната“ – София,  а още и – Варна, Върщец –  на Празника на цветята, галерия  „Бургас“ и градската галерия на Раднево. Следват още две изложби в Стара Загора, гостуване в Лугано – Швейцария и изложби в Казанлък, сред които се откроява юбилейната експозиция за 80-ия му рожден

„Нека се обединим в името на красотата и хармонията! Така ще спасим света в себе си, а това значи и във всичко! Вярващите в радостта не губят душите си!“ – припомня неговото послание спътницата в живота му, Ирена Пейчева, подбрала работите за сегашната експозиция. Кольо отпътува към безкрая на 12-и април 2017-а година, без да може да реализира последната си идея – „Портрети“, споделя още Ирена. Това е и причината, във възпоминателната изложба, която открива на 10-и април, вторник, казанлъшкият Музей на фотографията, да има и  точно такъв акцент – портретите в творчеството на Кольо Пейчев.

Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък

Последвайте ни и в Телеграм