Д-р Кръстьо Кръстев /1866 – 1919/ е първият български професионален литературен критик и литературен историк след Освобождението. Писател, публицист, преводач, общественик. Доктор по философия, професор, академик. Създател на сп. „Мисъл”, около което формира първия литературен кръг у нас. Издател, редактор и сътрудник на редица вестници и списания.
В периода 1888-1890 г., само на 22 години, д-р Кръстев е директор на Педагогическото училище в Казанлък. Чудомир пише за неговото назначаване от Министерството на просветата. „Вижда се, че те ще са да познавали неговите способности, за да му поверят това голямо учебно заведение. И наистина, макар да изпълнява тази служба само две години, той развихря такава енергия, разгъва такава всестранна дейност и дава такъв тласък на училището, че и до сега го помнят и приказват” – казва още Чудомир за него.
Д-р Кръстев е бил преподавател по психология, педагогика, литература, история и хоспитиране /лекции по усъвършенстване на знанията/. Пръв въвел стенографията, устройвал сказки и театрални представления, превеждал пиеси. На театралната сцена се запознал и със съпругата си Рада Хаджиниколова, учителка по химия.
Основал литературно списание на казанлъшкото учителско дружество, сам го редактирал, пишел и превеждал статии. „Казанлък цъфтеше около него”, спомня си съпругата му.
Литературно-научно списание е издадено за пръв път през 1890г., което помества в себе си художествена литература и статии на литературно-критични, научни и педагогически теми.
В Общинска библиотека „Искра”, отдел Краезнание, може да бъдат намерени всички 6 броя на списанието.
Източник: Общинска библиотека „Искра“
Последвайте ни и в Телеграм