На тази дата първата българска опера „Сиромахкиня“ от Емануил Манолов, написана (и незавършена) била поставена в Казанлък през 1900 г.
Операта изобилства с интонации от италиански опери и от градския романс и това, очевидно, е реверанс към все още неподготвената българска публика.
От друга страна тя има модерна за тогава драматургия, която не почива върху романтичното оперно клише – любовна драма.
В основата на сюжета е едноименната Вазова балада. Запис на операта е направен през 1995 г. в БНР и е резултат на един музикантски подвиг на композитора Велислав Заимов: той реставрира силно повредената партитура като възсановява и преоркестрира „бели“ петна – с респект към авторовия стил.
След 111 години в Казанлък през 2011 г. бе представена операта „Сиромахкиня”. По време на възстановката бе съобщена и сензацията, че премиерата на „Сиромахкиня“ е била през 1900 г., а не както се приемаше повече от век-през 1901 г. Новината бе съобщена от професорите Пламен Джуров и Лъчезар Каранлъков преди представянето на 45-минутния оперен спектакъл в рамките на „Чудомирови празници“. Сформираният специално сборен оркестър от студенти от Консерваторията направи концертно представяне на операта. Солисти бяха студенти от Музикалната академия в столицата, хоровите партии изпълни казанлъшкият хор „Петко Стайнов”. Операта „Сиромахкиня” е изпълнявана няколко пъти, когато е бил жив Емануил Манолов, под негово диригентство. На казанлъшка сцена за последно е представяна през 1922-ра година по повод 20 години от смъртта на автора й. Концертнот изпълнение на „Сиромахкиня” бе реализирано благодарение на запазени партитури, предадени като дарение от Иван Енчев-Видю. Благодарение и на Петя Павлович, която приживе носи копирани уникалните партитури в София, е направена съвременна адаптация на операта.
Първата българска опера е била поставена на сцената на читалище „Искра“ в зората на 20 век1 а 111 години по-късно възстановката и в концертен вид бе пак там.
Последвайте ни и в Телеграм