Празници днес

Ds olil

  • Почита се Св. Нина, просветителка на Грузия. На 14 януари е Ромската Нова година. Празникът се нарича Банго Васил, ВасилицаИменициАдам, Калчо, Нина, Нино
  • Празник на гр. Белово
  • Ден на войските от Министерството на транспорта. През 1888 г. с Указ 4 княз Фердинанд I в Русе е създадено първото военизирано железопътно подразделение в Българската армия – Железопътна рота към пионерния полк в Русе. С това се поставя началото на обособен род транспортни войски, които преминават през различни етапи на развитие. Празникът е обявен с Решение на Министерския съвет от 6 януари 1994 г. като празник на войските на Министерството на транспорта. От 2002 г. денят е обявен за професионален празник празник на ДП „ТСВ“.

Банго Васил. Един от най-големите и най-почитаните празници, които празнуват всички роми е Василица или Банго Васил (куцият Васил), отбелязван на 14 януари. Този празник трае два или три дни, като навечерието му е Бъдни вечер, първият ден е Василица, вторият – Банко Васил, а третият “патерицата”. Бъдни вечер е семеен празник с постни ястия, обреден кравай “боговица”, който се разчупва и се изяжда от всички. На Василица сутринта децата обикалят комшийските къщи и сурвакат за здраве, за благополучие, за късмет, за плодородие. Повсеместно срещано е коленето на “курбан” за Банго Васил – най-често това е гъска. Тя се пече пълнена с ориз, но не се изяжда наведнъж, за да може от месото да се даде и на гостите, които ще дойдат. На трапезата има още сърми, баница с късмети, питка, вино, ракия. Трапезата се прекадява и благославя, всички си вземат прошка с целуване на ръка. Като цяло празничните дни се свързват главно с взаимни гостувания на близки и приятели (на първо място на кръстниците), съпроводени с богати трапези и веселби. Въпреки различните групови и регионални варианти, в основни линии същността на празника е сходна при различните ромски общности.

Св. Нина Света Нина е родена в Кападокия. Баща й бил роднина на св. Георги Победоносец, а майка й – сестра на Йерусалимския патриарх. Дванадесетгодишна св. Нина заминала за Йерусалим, а по-късно и за Иверия (дн. Грузия). Св. Нина живяла благочестиво и целомъдрено, проповядвала Евангелието и призовавала християните и друговерците към покаяние. Към края на живота си тя се оттегля в планинския проход Бодбе. Св. Нина е починала около 335-340 година. Мощите ѝ се намират в женския манастир Св. Георги, по-известен като Бодбе манастир, изграден през IX век в най-източната област Кахетия в днешна Грузия. Св. Равноапостолна Нина Грузинска се чества на 14 януари от Православната и от Католическата църква. Множество храмове и манастири в Грузия и Русия са посветени на името ѝ. Най-ранното житие на Света Нина от неизвестен грузински автор е датирано към средата на IX век. Нина е сред най-популярните момичешки имена в Грузия. Имен ден днес празнуват Нина, Нино, Ния, Адам, Калчо.

Последвайте ни и в Телеграм