Празници днес у нас и по света

  • Св. Николай, архиепископ Мирликийски Чудотворец.В народната традиция празникът е Никулден. Именици: Николай – от гръцки означава „побеждаващ“, Николина, Кольо, Нина, Нено, Нанко, Недко, Нико и други производни на името Николай.
  • Професионален празник  на банкерите, рибарите  и търговците. Според легендата свети Никола, освен покровител на рибарите и мореплавателите, е покровител и на банкерите. Преди да го канонизират за светец той бил лихвар, който помагал на бедни и безпарични, като раздавал богатството си. Но гледал тези, на които правел благодеяния, да не разберат откъде идват те. Преданието казва, че свети Никола незабелязано подхвърлил три кесии със злато в дома на обеднял търговец, за да може да омъжи трите си дъщери и да ги спаси от безчестие. През 1992 г. е възстановена традицията църковният празник Никулден да се отбелязва и като празник на банките и банкерите.
  • Ден на дарителя. Нанчо Попович е човекът, благодарение на когото 6 декември се отбелязва като ден на дарителя в България. Поради това, че на тази дата Българската православна църква отбелязва Никулден (имен ден и за Нанчо Попович) от 1937 г. е прието на този ден да се отбелязва Денят на дарителя. За честването му е ратувал още възрожденецът Илия Блъсков през 1895 г. (годината на връщането на костите на Нанчо Попович в родния му град). Въпреки това обаче за пръв път денят е честван от гражданите на Шумен като такъв едва през 1937 г.
  • Празник на гр. Бургас. Празник на Симеоновград и Царево.
  • Финландия – Ден на независимостта (от Русия, 1917 г., национален празник).
  • Канада – Национален ден за възпоменание и борба срещу насилието против жените.
  • Празник на Мъглижкия манастир

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

На 6-ти декември е Никулден  – православен празник на Свети Николай Мирликийски Чудотворец  – покровител на моряците, пътешествениците, рибарите  и банкерите.Св. Николай /или както е наложено по руски образец – Николай/ е роден в гр. Патра. На него се приписват и много чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водните стихии. Умира през 342 г. в гр. Мир. През 1099 г. мощите на св. Николай са пренесени в Бари, Италия, където се намират и сега.Преди да го канонизират за светец той бил лихвар, който помагал на бедни и безпарични, като раздавал богатството си. Но гледал тези, на които правел благодеяния, да не разберат откъде идват те. Според преданията той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и той омъжва трите си дъщери.След 44-годишно прекъсване през 1992 г. Асоциацията на търговските банки и Българската народна банка възстановяват традицията църковният празник Никулден да се отбелязва и като празник на банките и банкерите.В православната вяра на българите светецът Николай, чието име означава „Побеждаващ“, се почита като патрон на рибарите. Според народно-християнския мит за подялбата на света нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят – рибите и водните демони. На този ден задължително на трапезата се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи (най-често това е шаран).В България празникът се отбелязва и като имен ден на хората, чиито имена са производни или близки до името Николай – Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо и др. На празника да уважат именника в дома му идват близки, приятели и познати, които не е задължително да са били поканени.Денят е всенароден празник и се чества и в семействата, в които няма именник. В традицията е на празничната маса да се сервират рибни ястия, най-често – пълнен шаран с орехи.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram