Почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

Ds olil

На 21 май почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник, на който почитаме Светите равноапостоли, е в памет на император Константин и неговата майка Елена.
Царуването на император Константин е едно от най-важните в историята, понеже при него християнската вяра, тъй дълго преследвана, станала господстваща в обширната му империя.

Според поверието Св. Елена носи градушка в ръкава на ризата си и затова през този ден стопаните не работят вкъщи и на полето.В някои селища на Югоизточна България и Родопите се изпълняват нестинарските огнени игри. В празненството участва цялото селище, но в огнената жарава играят само призваните: духът на светеца се вселява в тях, „прихваща ги“ и подчинявайки му се, те вещаят от негово име. Обикновено нестинарите са жени и мъже от един и същи род и умението им се предава по наследство. Сутринта те се събират в параклиса на светците, където се съхраняват техните свещени икони и нестинарският тъпан, съпровождащ обреда. Там приижда цялото село. Всеки носи печени агнета, хлябове и погачи, ракия и вино. Населението устройва „панигир“ – обща трапеза, придружена с песни и игри. Младите запалват голям огън, който до вечерта трябва да прегори. Тогава с иконите в ръце нестинарите прекрачват с боси крака в жаравата и пристъпват бавно под ритъма на тъпана. Вярва се, че по време на своя танц те могат да влязат в контакт със светците Константин и Елена, които им помагат да пророкуват и да лекуват болести.

Именици:

Константин – от латински означава „твърд, спокоен, постоянен”; Коста, Динко, Койчо, Костадин, Костадинка, Динка, Динко и др.

Елена – от гръцки означава „факел”, „слънчева” ; Ели, Елин, Илона, Ленко и др.

Последвайте ни и в Телеграм