Заповядайте в дните около Сирни Заговезни в курортния град Павел баня, където всяка година се провежда традиционният карнавал. В него участват маскирани като плашила хора, кукери и различни митични персонажи, плод на фолклора или лично творчество.
Карнавалният празник продължава три дни – от 28.02. до 02.03. В последния ден е кулминацията на маскарада, когато кукерите и плашилките разиграват своите характерни танци и демонстрират богатството на народната традиция пред насъбралото се множество на площада в града.
Денят е известен още и като Неделя на Всеопрощението или Прошка. Празничната трапеза има обреден характер и според обичая включва баница със сирене, риба, различни ястия с яйца и бяла халва с ядки. С тези храни се заговява, оттам идва и името на празника (от говея — постя, въздържам се).
Популярен е обичаят хамкане и паленето на огньове, наречени Сирнишки или Сирници. Огънят се пали от момчета или ергени и се прескача за здраве. В някои райони на страната, както и в Павел баня, се изпълнява обичаят въртене на улалия. Тя представлява факел от слама или черешови кори, които се оформят на топка, след което се запалва и докато не изгори, се върти над главите от всички членове на семейството.
Целият ден е отдаден на забавленията, а негов естествен завършек са вечерните обикаляния на маскирани като плашила хора, които посещават на групи домовете, а стопаните ги посрещат с халва и баница. Целта е те да не бъдат разпознати от членовете на домакинството и да го напуснат, без да проронят нито дума. Вярва се, че по този начин страховитите или комични персонажи плашат злото, събрало се през зимата, и го прогонват.
Община Павел баня може да се похвали с едни от най-многобройните участници в карнавалните игри. Доказателство за това са престижните награди, които общината отнася от фестивали на маскарадните игри с международно значение в Перник, Разлог, Симитли и др.
Румен Скрински
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram