В момента криминалисти и от държавен метрологичен контрол започнаха огледа на газохранилището в Николаево, откъдето изтече газ тази нощ, а населението бе евакуирано.
Няма пострадали, но опасността от взрив съществува, защото газът е по-тежък от въздуха и стои долу на земята, поясняват специалисти.
Петя Папазова – директор на РИОСВ-Стара Загора, каза за „Хоризонт“, че складът е проверен през май и тогава е констатирано, че отделението за пълнене на пропан-бутан е било запечатано преди това от друг компетентен орган. Свидетели обаче са заявили пред кореспондента на БНР, че виждат цистерни да влизат и излизат от газохранилището.
Според българското законодателство обектите с висок рисков потенциал трябва да представят Доклад за безопасност в Изпълнителната агенция по околна среда, който се утвърждава от нейния директор, а разрешение за строеж на газохранилище би трябвало да се издава по Закона за устройство на територията, твърди Петя Папазова.
В Николаево продължават да следят качеството на въздуха след инцидента по 26 показателя. Химически автомобили от Стара Загора и Пловдив извършиха обхождане на обекта и на града, а специални екипи извършват замерване. Възстановено е движението на хора, автомобили, влакове, след като временно беше преустановено заради инцидента. Няма пострадали, но опасност от взрив съществуваше.
Евакуацията е отменена.
Изтичането на газ е констатирано в 2 часа през нощта. Синьото гориво е било складирано в държавно хранилище в района на жп гарата. Пробивът е открит и тръбата е затворена към 3 часа през нощта.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram