Официално! Няма да канят посланиците на Русия и Беларус на тържественото откриване на 48-то НС

Ds olil

Посланиците на Русия Елеонора Митрофанова и временно изпълняващият длъжността ръководител на мисията на Беларус Никита Лешуков няма да бъдат канени на тържественото откриване на 48-то Народно събрание.

За това се разбраха представители на парламентарните политически сили, които обсъдиха проблема на нарочна среща в парламента.

Решението е било подкрепено от ГЕРБ, ДБ, ПП и ДПС, а „Български възход“ са изразили близко до европейската позиция становище. Категорично против са били от БСП и „Възраждане“, съобщи след срещата Надежда Йорданова от ДБ.

Удовлетворени сме, че надделя евроатлантическото мнозинство при вземането на решението – че не следва да се канят посланиците на Русия и Беларус. Считаме, че това ще е правилното решение, което ще вземе администрацията, защото формално все още нямаме право на заседателен глас, но всички имаме право на политическа позиция, която изразява и позицията на нашите избиратели и в този смисъл администрацията на Народното събрание няма да изпрати покана за участие в тържественото заседание на Народното събрание на тези посланици. Ние като лоялен член сме наясно от коя страна трябва да бъдем. Ние избираме страната на Украйна и казваме не на агресията в Украйна,“ заяви Десислава Атанасова, която ще оглави парламентарната група на ГЕРБ. 

Атанасова заяви, че България беше обявена от Руската страна за неприятелска държава, но не очаква сериозно влошаване на отношенията между двете държави.

„Считам, че България трябва да защити националния си интерес, а нейният национален интерес е да продължи да отстоява европейските ценности. Ние сме част от Европейския съюз и като достоен и лоялен член сме наясно от коя страна трябва да бъдем в тази война. Ние избираме страната на Украйна и казваме не на агресията и войната“, каза още тя.

Поканата на руския посланик Елеонора Митрофанова би политизирала излишно ситуацията, затова подкрепихме тази наша позиция. Този път мнозинството застана зад нея. Има и позиция на държавите членки на ЕС и съобразявайки се с нея, администрацията ще отправи покани към посланиците от корпуса”, каза Андрей Гюров от „Продължаваме Промяната”.

Решението и позицията на ДПС са ясни, както винаги, а именно – посланикът на Руската федерация да не бъде канен”обясни Станислав Анастасов от Движението.

Има дипломатически правила, които трябва да се спазват. Да оставим институциите да ги спазват. Обществото има далеч по-големи проблеми, които трябва да решаваме като народни избраници. Мисля, че е малко рано да влизаме в какъвто и да е било политически пиар”, е мнението на Георги Самандов от „Български възход”.

„Има насоки от Европа да не се канят посланиците на Руската федерация и на Беларус. Говорим за деня, в който се открива българското Народно събрание, в който се канят посланиците на всички държави. Има протокол, който казва изпращат ли се покани до всички посланици, или не се изпращат“, коментира Георги Свиленски от БСП.

„Притеснен съм за г-н Вежди Рашидов като най-възрастен народен представител дали ще дойде да открие събранието, тъй като той е на друга позиция, ако г-жа Митрофанова не присъства. Това може би ще е следващата изненада – дали ще пристъпим към следващия по възраст народен представител“, коментира още Свиленски.

Надежда Йорданова от ДБ поясни, че няма задължителен списък за това кои гости трябва и не трябва да бъдат канени на откриването на новия парламент, тъй като това е преценка на страната-домакин.

Йорданова допълни, че МВнР, което трябва да разпрати поканите, ще се съобрази с желанието на политическите партии.

Русия е страна-агресор, която нападна суверенна държава и Българиая остро осъжда този акт. Искам да припомня, че още в началото на март председателят на Европейския парламент заяви, че няма да се допускат посланиците на Русия и Беларус, както и представители на тези две държави. В този случай България ще се държи достойно и ще заяви своята позиция“, обясни още Йорданова.

Срещата в парламента се проведе по инициатива на „Демократична България“, които в началото на седмицата поискаха руският посланик да не бъде поканен на първото заседание на новия парламент на 19 октомври. Срещу това тогава възразиха от „Възраждане“.


Вчера лидерът на най-голямата политическа сила в парламента Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ няма да влязат в Народното събрание на първото заседание, ако там е руският посланик Елеонора Митрофанова.

На влизане в сградата на парламента днес Андрей Гюров от „Продължаваме Промяната“ каза пред журналисти, че са изразили своята позиция още на организационната среща за старта на парламента в началото на седмицата. Нашето място е в залата, а не на Митрофанова, коментира той.

Хамид Хамид от ДПС също каза, че г-жа Митрофанова няма място на първото заседание.

Георги Самандов от „Български възход“ посочи, че има протокол на външно министерство, който се спазва. Поканата не е персонална, тя е до целия дипломатически корпус, така че поканен е целият дипломатически корпус, уточни той.

От „БСП за България“ обявиха, че ще направят изявление след срещата на политическите сили в парламента. На влизане в сградата от „Възраждане“ не коментираха отново въпроса.

Вчера от пресцентъра на парламента съобщиха за БТА, че към днешна дата няма изпратени покани до официалните гости за откриването на 48-ото Народно събрание. По процедура поканите се изпращат след като указът на президента за свикване на първото заседание се обнародва в „Държавен вестник“, а това се очаква да ще стане в петък.

%Никакъв „протокол“ не задължава Парламента да кани дипломатическия корпус на откриването. Това е изцяло в преценката на самия Парламент. Има такава практика в предходни легислатури, но това не ангажира по никакъв начин всяко следващо Народно събрание“, написа във Фейсбук юристът Борислав Цеков.

Той подчертава, че изборът дали да кани всички посланици „от А до Я“ или да селектира по определен критерий – например: само държави-членки на ЕС и НАТО; или да бъдат изключени държави, които са обявили България за „неприятелска държава“ (какъвто е случаят с Русия) – това е въпрос на суверенна преценка на НС, напълно допустимо е и не нарушава никакъв „протокол“, нито Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Важното е да има ясен критерий и аргументи. Това е предмет на суверенна преценка на Народното събрание, което може да реши да даде определени политически знаци и дипломатически сигнали чрез такава покана.

Въобще, въпросът е изцяло политически и не може да бъде подменян с „протоколни“ и технически съображения. Няма „протокол“, който да стои над Народното събрание, като политически форум на нацията.

„Според Виенската конвенция, извънредните и пълномощни посланици в страната на акредитация ТРЯБВА да се третират еднакво, а когато се налага да бъдат подреждани (на маса, в зала, на опашка за поздравяване на държавния глава по някакъв повод и пр.), си има старшинство според датата и часа на връчване на акредитивните писма, заяви Петър Воденски, бивш посланик.
Поканването на откриването на Народното събрание на България САМО на някои посланици и непоканването на други би било нарушение на международното право, посочи той

Казусът с (не)поканването на един посланик на този тържествен момент (в случая руския посланик) може елегантно да се реши, като не се канят въобще дипломатически представители (по този начин ги третираме еднакво).

Епицентър

Последвайте ни и в Телеграм