Министерството на околната среда и водите отпусна по-големи количества вода за производство на ток, съобщава БНР.
В графика за януари е разписано три пъти повече вода от досегашното количество да отиват за производство на електроенергия.
Според последната справка казанлъшкият язовир Копринка е пълен на 71% от обема си. Средният денонощен приток и разход са в размер на 7,5 м3/сек.
Според инж. Димитър Куманов от Сдружение „Балканка“ това е абсолютно правилно.
По негови думи големите язовири у нас са проектирани с множество цели. „Те са от така наречените комплексни и значими язовири и някои от тях са проектирани за питейни нужди и напояване, както и за производство на електроенергия в различни комбинации, но големите и най-важни, които са „Белмекен“, „Батак“ и язовир „Въча“, поддържат основните водохранилища на най-големите каскади. Тези каскади точно за това са проектирани – когато има най-голямо потребление (януари месец всяка година), те да са посъбрали вода в останалото време, да им е останало, така че през този студен месец да покриват върховите потребления“, обясни той.
Куманов отрече, че в момента има много голямо количество вода в язовирите и подчерта, че съгласно месечните графици на МОСВ тази година в повечето от язовирите има точно толкова вода, колкото е имало миналата година по същото време.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram