Отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията

Ds olil

На този ден през 1895 г. в Санкт Петербург Александър Попов представя пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург нов, изобретен от него уред, който предава и приема електрически колебания на големи разстояния без проводник. Неговият апарат е дал възможност за първи път да се приемат радиосигнали, носещи информация, чрез радиовълни. С него се открива пътя към създаването на други радиоустройства, които позволяват практическо използване на радиовълните. По-късно това води до появата и масовото разпространение на съвременните радио и телевизия.

Със своето устройство с кохерер и електрически звънец с чукче Попов изпраща от университетска сграда в руския град в друга сграда думите „Хайнрих Херц“, приети чрез морзовата азбука. Председателят на Руското физическо дружество ги приема и възпроизвежда на черна дъска. По този начин името на Херц става първото съобщение, предадено безжично от разстояние.

Фактът, че не само са излъчвани радиовълни, но и че е предадена някаква информация, според специалистите прави Попов откривател на радиото. През 1899 г. той включва към уреда и телефонна слушалка, с която слухово се приемат сигналите. В Русия днешната дата се чества като Ден на радиото, а у нас – като Ден на радиото и телевизията.

Последвайте ни и в Телеграм