Една единствена точка в дневния ред на предстоящото заседание на Общински съвет-Казанлък е предложението за кандидатстване на Община Казанлък по Програма „Образование“ 2021-2027 година, с проектно предложение „Приобщаващо образование и образователна интеграция на община Казанлък“ по процедура № BG05SFPR001-1.006 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторична сегрегация и против дискриминацията (чрез прилагане на подхода ИТИ).
През месец декември 2024 г. по Програма „Образование“ 2021-2027 са публикувани насоки за кандидатстване по процедура BG05SFPR001-1.006 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторична сегрегация и против дискриминацията (чрез прилагане на подхода ИТИ)“.
Основната цел е насърчаване процеса на образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторична сегрегация.
Община Казанлък, която е вносител на предложението, посочва, че вече има одобрена Концепция за интегрирани териториални инвестиции с наименование BG16FFPR003-2.001-0087 „Устойчив социално-икономически растеж, подобрена инвестиционна среда и съхранена идентичност на региона“. Тя включва взаимосвързани проектни предложения/дейности, чрез които ще се постигнат високи темпове на устойчив икономически растеж, базиран на подобрена инвестиционна среда, конкурентни индустриални предприятия и целогодишен туризъм.
В Концепцията е включено проектно предложение „Приобщаващо образование и образователна интеграция на община Казанлък“.
Кандидат, и съответно конкретен бенефициент, по настоящата процедура по смисъла на чл.25, ал.1, т.2 и Глава трета, раздел III от ЗУСЕФСУ и на основание чл.43, ал.1 от ЗУСЕФСУ е Община Казанлък, a партньори са ОУ „Св. Климент Охридски“, гр. Крън; ОУ „Христо Ботев“, с. Енина; ОУ „Св.св. Кирил и Методий“, гр. Шипка и СНЦ „Свят без граници“.
Допустими дейности по операцията са създаване на училищни и местни общности в подкрепа процеса на десегрегация на училищата и намаляване на негативни обществени нагласи в
образованието; обучения на местна и училищна администрация, на образователни медиатори, социални работници и други заинтересовани страни и на педагогически специалисти за работа в мултикултурна средa; мобилност и обмяна на опит; училищни дейности в подкрепа на десегрегацията.
Размерът на максималната безвъзмездна финансова помощ възлиза на 400 000 лв.
Не се изисква съфинансиране от страна на кандидата.
Срокът за изпълнение на дейностите по операцията е 24 месеца, считано от датата на подписване на административния договор, но не по-късно от 31.12.2029 г.
Краен срок за кандидатстване по процедурата е 22.01.2025 година.
Последвайте ни и в Телеграм