Общините губят поне 180 млн. лв. от санирането

Искат да падне данъчният бонус, ако ремонтът е без пари

 

Националното сдружение на общините настоява собствениците на апартаменти в блокове, санирани с пари от държавата, да не ползват данъчни облекчения. От сдружението са поискали финансовото министерство да подготви промяна в Закона за местните данъци и такси. Сегашният текст позволява да се освобождават от данък за 3 до 10 години сградите, строени преди 2005 г., когато се обновят и получат сертификат за енергийна ефективност клас С -същия, който е залегнал в националната програма за саниране.

Според експерти средната стойност на данък сгради на апартамент от 65-70 кв. м в панелен блок е около 60 лв. Сметката показва, че общините ще загубят поне 180 млн. лв. приходи, ако се санират всички предвидени 7000 панелни блока по програмата, при положение че най-масовите панелки са 8-етажни, с 6 входа и по 3 апартамента на етаж.

„Не сме остойностили все още колко пари ще загубим, но сумите са значителни. Когато цели улици и квартали не плащат данъци, няма откъде да търсим пари, за да ги осветяваме и поддържаме пространствата около тях“, каза пред „Труд“ изп. директор на сдружението на общините Гинка Чавдарова.

Писмото е изпратено до финансовия министър на 26 януари т.г. От ведомството на Владислав Горанов казаха, че две дирекции го проучват.

Според председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев законът позволява на общините сами да решат дали ще освободят от данък санираните блокове. „Някои общини са си направили наредби към закона и сега вероятно просто ще ги променят, за да не освобождават от налога блокове, санирани с публични средства. Но повечето нямат наредби“, каза пред „Труд“ Добрев. Според него сдружението на общините се е опитало да се презастрахова.

Според Гинка Чавдарова обаче текстът в закона е недвусмислен и не дава право на общините да преценяват дали да освобождават, или не от данък.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram