Общината ще похарчи 150 хил. лв. за Културно-информационен център на открито

Ds olil

Частта от централното градско пространство, добило популярност сред казанлъчани като „дупката“, скоро ще се раздели с ламаринените огради и нелицеприятния си вид. Община Казанлък разработи проект за изграждане на градски Културно-информационен център на открито „Севт III“ (КИАЦО) и на 30 януари вечерта го представи пред обществеността за обсъждане. Реализацията ще се осъществи със средства от общинския бюджет за 2014 г., които са заложени в размер на 150 хил. лв. Идеята е тази година на мястото на т.нар. „дупка“ Казанлък да има един уникален Културно-информационен център под открито небе, в който акцентът са двата символа на Казанлък – тракийското наследство и маслодайната роза.
Проектът за Градски културно-информационен и атрактивен център на открито „Севт III“ е третият проект, изработен за централното градско пространство, станало в Казанлък популярно като т.нар „дупка“
Първият проект е за озеленяване и изграждане на Дом на съвета. През 1972 г. започва отчуждаването на имотите – общо 17, които влизат в терена, отреден за строителство и зелено пространство.
През 1985 г. е дадена строителна линия и ниво – кота първа, по изготвен проект. Проектът е дело на арх. Димитър Кръстев от „Главпроект“ – София, спечелен след проведен конкурс. По това време главен архитект на община Казанлък е арх. Ваня Фурнаджиева.
Предвидено е под Дома на съвета да бъде изградено съоръжение на Гражданска защита. Строителството е по т.нар. стопански начин, т.е. със средства на Общината. През 1986-1987 г. са излети бетоновите основи върху площ от 700 кв. м. Целият терен, върху който е разработен проектът, е 2900 кв.м. Строителството обаче спира дотук.
След този проект, следва втори, който е преработка на първия и негов автор е арх. Димитър Димитров от фирма „Веста“. И този проект не се развива във времето.
Една от основните идеи на сегашното общинско ръководство, обявена още в началото на 2012 г., бе централната градска част на Казанлък да се раздели завинаги с непривлекателната дупка и ламарините, които от десетилетия я ограждат. И на нейно място да се създаде един културно-информационен център, представящ по атрактивен начин символите на града.
През 2013 г. бяха окончателно разрешени всички спорни въпроси за собствеността на имотите, намиращи се върху въпросния терен. Съгласно Решение на Общински съвет –Казанлък за делба на урегулираните поземлени имоти, собственици са Община Казанлък и двама частни предприемачи.

Последвайте ни и в Телеграм