Кметът Стоянова угодила на „правилната“ фирма, като удължила срока за подаване на офертите за строежа
На 24 април 2014 година Община Казанлък решава да открие обществена поръчка „Преустройство, реконструкция и пристройка на съществуваща сграда в имот №8414, част от УПИ I-за озеленяване и ресторант, кв.179, гр.Казанлък, в Музей на българската маслодайна роза“. Срокът за получаване на офертите е 2 юни 2014 година – 17.30 часа.
Изненадващо кметът на Общината Галина Стоянова променя този срок на 10 юни. Подадената оферта за реконструкцията е една – на ДЗЗД „Музей на розата Казанлък”. Интересен факт е, че дружеството е регистрирано само 5 дни преди изтичане на крайния срок за подаване на офертите-на 5 юни. Тогава е вписано в регистър Булстат. Денят е петък. Дружеството подготвя офертата си само за ден и я подава на 9 юни. Тогава е подписана техническата оферта. Печели поръчката.
Тук възниква въпросът не е ли удължен срокът, за да се угоди точно на това дружество?
Община Казанлък сключва договора на 5.01.2015 г. за близо
1 200 000 лева за преустройството, реконструкцията и пристройка на съществуваща сграда, позната на казанлъчани като „Манастирчето“, вече несъщесвуващия ресторант в „Розариума“, в нов музей на розата.
Оказва се обаче,че Община Казанлък е приела оферта на силно завишени цени. Като например изграждане на леки преградни стени от ,,Itong,,10 см. Фирмата е посочила цена от 34,53 лв. за квадратен метър. При положение, че цената на едно блокче е 1,62 лв., а изграждането на 1 кв. м зидария винаги са необходими 6,67 блокчета, независимо от дебелината им. Или по малко от 11 лева и 50 стотинки.
За ламинат например дружеството е дало цена от 25,68 лв. за квадрат. А, всъщност, паркет най-висок клас на водеща немска фирма се търгува по 21,00 лева за кв.м.
Стотици хиляди левове ще струват на казанлъчани вратите и прозорците на новия музей на розата. Два алуминиеви прозореца например са калкулирани на цена от 987,80 лв. Вратите са по 2 500 лева, а екстериорната такава над 12 000 лева. Фибранът, който ще се използва е 3 см XPS. Той е с цена 10,80 лв., докатов обикновен интернет магазин струва 5,90 лв.
14,50 лв.е цената на квадрат удароустойчиво стъкло 10 мм, но дружеството е дало оферта от 160 лв.!
И още и още завишени цени на 50 процента. Най-интересен обаче е фактът, че ДЗЗД „Музей на розата” е калкулирало всяка една дейност -изкъртване, събаряне, почистване и изсичане на дървета и пънове. При положение , че в Общината има цяло такова звено.
Оказва се, че дружеството е предвидило и хиляди левове за ВиК и ел инсталация. Пак при положение, че такава има.
И още по-жалко е, че парк „Розариум” бе ремонтиран миналата година и част от дейностите е можело да се извършат тогава, за да се спестят парите на казанлъчани. Но явно общинското ръководство трябва да обслужва нечии политически интереси, тъй като ДЗЗД Обединение „Музей на розата – Казанлък“ е регистрирано на адрес в Стара Загора. На този адрес е регистрирана и кооперация „Синвекс”, чийто собственици са – ИВАН РАШКОВ, ЕВГЕНИЙ АЛЕКСАНДРОВ и КАТЯ ДЖЕВЕЛЕКОВА. Понеже дружеството не фигурира в Търговския регистър, не става ясно дали Общината има участие в него и заедно с кого.
Имената на двамата старозагорски бизнесмени бяха забъркана в скандал с президента Росен Плевнелиев. В медийна публикация името на държавния глава бе замесено в аферата с 259 000 долара, които уж били преведени през 1999 година от Росен Плевнелиев на кипърската офшорка „Белингам-Дивелопментс”. Регистрите в Кипър показаха, че старозагорците Евгений Илиев Александров, Иван Рашков и Чавдар Чинчев са придобили по равен брой акции от „Белингам-Дивелопментс“ на 11 август 1998 г. Дружеството е било регистрирано на 4 ноември 1997 г. с капитал от 8 550 евро от „Ледра Номинес“ и „Ледра Тръститс,,.През 1999 г., като управител на „Линднер-Ирис Имобилен“, Росен Плевнелиев платил на „Белингам“ $259 000 за консултантски услуги. Експертите, съветвали баварската компания „Линднер“ срещу 259 000 долара, са посочили постоянни адреси в Стара Загора. Евгени Илиев Александров живее на ул. „Антон Марчин“ 1, Чавдар Русев Чинчев – на ул. „Минчо Кънчев“ 51, а Иван Владимиров Рашков – на ул. „Братя Жекови“ 49. Офшорката на старозагорците – „Белингам-Дивелопментс“, очевидно няма голяма дейност. Факт е, че последният й отчет е от 7 август 1998 г., т.е. ден преди прехвърлянето й на тримата старозагорци. Оттогава няма данни компанията да е извършвала дейност.-съобщава standartnews.com
Последвайте ни и в Телеграм