НА ТАЗИ ДАТА – Световен ден на мозъка

Мозъкът е най-сложният за изучаване и разбиране орган. Смело може да се каже, че главният мозък е най-сложното нещо във Вселената. Чисто анатомично той представлява едно голямо розово-сиво яйце с тегло около 1400 грама. През вековете анатомите са изучавали и описвали мозъка и неговите части с най-различни имена на латински език, които си остават и днес. Някои са даже поетични – в мозъка ни има „възглавничка“, „червено ядро“, „морски кон“, „дърво на живота“, „маслина“, „пирамида“, в него има различни „пътища“ и „кръстовища“.

В мозъка има около 100 милиарда нервни клетки.

Най-честата причина да губим нервни клетки, колкото и странно да изглежда, е мързелът.

Мозъкът е достатъчно добре защитен – блиндиран от костите на черепа ни, обгърнат от три вида обвивки, „плуващ“ в течност, която е много малко – около 150 мл и се нарича ликвор. Захранването му с кръв става през четири артерии. Той е защитен дори от пулсовата вълна на собствените си артерии, които имат сифони, преди да влязат в него. Мозъкът е от органите, най-големи консуматори на кръв и оставен за 5 минути без кислород и гликоза, започва да работи „дефектно“.

Невропсихологията изучава висшите психични функции и тяхната връзка с мозъчните структури.

Мозъкът не е спрял да еволюира.

Изследователи публично заявяват, че водата има памет. А 90 процента от човешкия мозък се състои от вода. Паметта в мозъка не е продукт на водата в него, а на връзките, които правят отделните нервни клетки и устойчивостта на тези връзки. Паметта е в невроните.

Когато спим мозъкът работи най-много. Той фиксира нашите спомени и ги складира в дълговременната зона на паметта. Ние спим, но мозъкът ни работи активно.

Установено е, че талантливите музиканти, атлети и полиглоти имат нарастване на съответните области на кората на главния мозък. Твърди се, че музиканти професионалисти слушат музиката с друга част на мозъка си, не с тази, с която ние, любителите, слушаме. Те анализират, докато ние се наслаждаваме.

Средностатистическият по интелект човек използва 10 процента от мозъка си. Днес вече се говори за 15 процента използваемост на мозъка.

Женският мозък е по-лек от мъжкия със 100 грама. Доказано е, че жените мислят предимно с части на предния дял на мозъка, отговарящ за емоциите, а мъжката памет се ръководи от логическата мисъл.

Всеизвестно е, че когато работим с лявата ръка, стимулираме развитието на дясното полукълбо – въображението. Когато работим с дясната ръка, стимулираме лявото полукълбо – логиката. Учени съобщават, че преди няколко столетия назад хората са работили предимно с лявата си ръка.

Светът е устроен за десничари. Истината е, че двигателните зони за дясната ръка (команда да я вдигнем) са в левите части на мозъка при 90 процента от хората. Координацията на движенията става в малкия мозък.

Мозъкът е предизвикателство за медиците. Като анатомия той не се е променил, но като физиология за него има нова информация.

Някои интересни факти, свързани с мозъка:

– Мозъкът тежи около 2% от теглото на човека.

– Средният размер на мозъка е 140 мм. Широчина, 167 мм. Дължина, 93 мм.

– Мозъкът на човек на средна възраст тежи 1424 грама. С напредване на възрастта той намалява до 1395 грама. Най тежкият женски мозък е 1565 грама, а най-тежкият мъжки – 2049 грама. Мозъкът еволюира – през 1860 год. средният мъжки мозък е тежал 1372 гр.

– Най-бурно мозъкът се развива от 2- до 11-годишна възраст.

– Малкият мозък съдържа половината от невроните, а всъщност той е 10% от мозъка.

– В човешкия мозък има около 100 млрд неврони;

– От кислорода, който човек вдишва, 20 процента отива към мозъка;

– Докато човек спи, мозъкът генерира 25 вата мощност.

– След като човек навърши 35 години започва да губи около 7000 мозъчни клетки дневно, клетките никога не се заменят;

– Мозъкът използва една пета от цялата кръв в човешкото тяло; необходима му е за да се справи с тежките метаболитни изисквания на своите неврони;

– Мозъкът е съставен от 80% вода;

– Мозъкът е активен и мисли повече през нощта, отколкото през деня.

– Мозъкът може да живее от 4 до 6 минути без въздух.

– Най-добрите стимуланти за мозъка са физическите упражнения, умствените упражнения и социалните връзки.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram