На Зимен Симеоновден много именици ще почерпят

Ds olil

На 3 февруари почитаме Св. Симеон Богоприимец и пророчица Анна. Зимен Симеоновден е третият от т.нар. „Вълчи празници“, чиито обреди и ритуали си приличат и налагат забраната жените да докосват остри предмети, да режат, шият, плетат, секат дърва, за да не родят рожба с белег върху тялото и лицето. Отбелязваме го на 3 февруари – след Зимната Света Богородица и традициите на този ден почти повтарят тези на двата „вълчи“ празника преди него.

Наричат го Симеон Бележник, защото бележи хората с белези по телата им, поради което обредните практики са свързани с предпазване на децата от белези – невестите да не родят белязано дете изпълняват много обичаи и спазват забраните да не подхващат работа с остри предмети, да не пипат вълна, да не изхвърлят сметта и пепелта от дома си, за да не разгневят вълците, не режат и не секат, за да не бъдат проклети да родят „симьосано“ дете – с белег. Именно заради поверието, че Свети Симеон белязва, този ден се счита за един от най-лошите през годините и нашите баби и прабаби стриктно са спазвали обредните практики и забраните, докато днес Зимен Симеоновден е преди всичко личен празник – имен ден, а традициите се спазват и са съхранени макар частично само в някои изолирани кътчета от страната.

Във фолклорната традиция Зимен Симеоновден е познат и като празник, на който се гадае какъв добитък ще се роди – мъжки или женски – по това кой пръв прекрачи прага на дома в деня на светията.

Обредните ястия, приготвяни и поднасяни на трапезата на Симеоновден, повтаряли в голяма степен тези от предишните два вълчи празника. Традиционно домакините месели питки, приготвяли краваи, баници, тиганици. На масата присъствал и петел – пълнен с булгур или ориз – обредно ястие, което невестите приготвяли и за 2 февруари – Петловден. Зелникът също имал своето място на трапезата за празника.

Именици са: Симеон, Симеона, Симеонка, Симеонко, Симо, Симон, Симона, Симонка, Симча, Симчо, Симян, Симяна, Симе, Сима, Симан, Симана, Мони, Моньо, Мона, Монка, Моника.

Честит празник!

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *