Момчил Неков: Кохезионните фонднове могат да играят важна роля в развиването на планинските региони

Ds olil

На заседание на Комисията по земеделие, евродепутатът Момчил Неков от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, изрази своето мнение по становището за Кохезионната политика в планинските региони. Неков, който е докладчик за Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент по становището, отбеляза, че в държавите-бенефициенти по Кохезионните фондове, планинските региони покриват средно около една четвърт от територията им и близо една пета от населението им. Поради тази причина той предложи да се обърне особено внимание и да има целенасочен подход към тези региони. „Планинските региони имат общи характеристики в голяма част от Съюза. Тези региони са в периферията на процеси на активна модернизация например, типични за урбанизираните и градските региони. Близо 50% от тях де факто са и погранични региони, които пък традиционно биват обект на по-малко внимание и по-малко възможност за достъп до услуги, други региони и пазари“, заяви българският евродепутат.

Неков подчерта, че планинските региони са източник на препитание, но нямат гъвкавост и възможност за преориентация, както другите региони – тези с по-ниска надморска височина. Той припомни, че те страдат в допълнение и от руското ембарго. „Много често производители от тези региони са изправени в конкуренция, която произвежда на същата цена, но стоката от планинските региони бива оскъпена от транспортни разходи, например, което пък поставя тези производителите в неизгодно положение и поставя в риск поминъка им и респективно заетостта в региона“ обясни евродепутатът. Той посочи, че инвестициите в затворен цикъл на производство на млечните и местни продукти, като мандри или цехове, са пример за производство, което има нужда от внимание и подкрепа на национално и европейско ниво. „Инвестициите в инфраструктурата на планинските региони също ще допринесат в справянето с част от проблемите на тези региони. Смятам, че в тази връзка Кохезионните фонднове биха могли да играят изключително важна роля в справянето с предизвикателства и развиването на възможностите“, предложи Неков.

Българският евродепутат обърна внимание и на друг проблем с достъпа до комуникационна инфраструктура като, отбеляза, че не може да се говори за Единен цифров пазар във второто десетилетие на 21-и век, без да има условия за неговото успешно прилагане от потенциални бенефициенти в по-отдалечени региони, каквито са планинските. „На достъпа до широколентов интернет не трябва да бъде гледан като на лукс, а като като право и смятам, че ако искаме да задържим особено младите хора да останат в тези региони, трябва проекти от естество в тази насока да бъдат подкрепяни от политиката на сближаване на ЕС.“, каза Неков.

В края на своето изказване Неков призова да се положат повече усилия за популяризирането на незадължителното означение „планински продукт“, което беше въведено през 2013 година и чиято цел е да защитава планинските продукти като такива.

 

Брюксел

02.12.2015 г.

Последвайте ни и в Телеграм