На 1 май се почитат Пророк Йеремия, Прмчк Акакий Серски и Св. Тамара.
Имен ден празнуват жените, носещи името Тамара. В народния календар първият ден на месец май се нарича Еремия (Ирминден) или Зъмски ден (Змийски ден). Старите хора вярват, че змиите излизат от своите леговища на Благовещение, а техният цар на Йеремия. Поверието е, че който в този ден работи полска работа ще бъде ухапан от змия през лятото.
На 1 май ритуално се гонят змиите, изричат се заклинания, прескачат се огньове и се берат билки. Има поверие, че ако празникът се падне в някой от “женските дни”, такива са сряда, събота или неделя, през годината ще има много змии. Сутринта на празника стопанката на дома, заедно с другите жени в къщата — снахи, дъщери и децата, вземат маши, ръжени и тенекии, чукат с тях и обикалят двора от „изгряло слънце“ към „залез“, като викат: „Бягайте, змии и гущери, че днеска е Еремия!“. Жените влизат в зимника, обхождат кошарите, обора и хармана и вярват, че през лятото нито една гадина няма да ги полази.
В някои селища на тоя ден извършват обреда „гонене на змей“. Хората вярват, че ако в селото има змей, той спира облаците и не вали дъжд. Затова мъжете го изгонват. Нощно време, въоръжени със сопи, започват от източния край на селището и завършват в западния, като мушкат и удрят навред, за да изгонят скрилия се змей. После вкупом се изкъпват в течаща вода и вярват, че дъждът вече няма да заобикаля тяхното селище.
На площада се издига голям огън и младежите и девойките го прескачат за здраве и късмет. Правят се подници – глинени съдове, в които се пече хляб. Те имат силна магическа сила. В приготвянето им участват само жени, които са накичени с билката лепка. Смесват пръст с плява, кълчища и козина. След това жени газят боси в глината, като се смята, че змия няма да ги закачи през лятото. Отделят се подниците, които са нечетен брой и се оставят да се сушат на проветриво място. После момите отиват в полето да берат див чесън, който носят вкъщи, за да ги пази от зли магии и змийски погледи.
В земите по долното течение на река Тунджа хората на тоя ден сеят зелето и наричат: „Както се свиват змиите, тъй да се свиват и зелките“. Така те ще станат стегнати и здрави. В някои селища правят и каркъм – стригане на овцете, което завършва с обща трапеза за овчарите.
Празникът почитат също така бременните и младите булки. Правят се ермински хлебчета, които се пекат в нова пещ. Те имат изцеляващо въздействие върху бременните през цялата година. В този ден се бере ерминска лепка – билка за любов и също предпазваща родилките от ирминясване – болест, причинена от различни зли сили. На прага се слага билката вратига, за да не влезе змия в къщата. Рано сутринта се събират билки и цветя, които се поставят във вода. С нея жените си мият косите, за да не ги боли главата.
Последвайте ни и в Телеграм