Казанлъчанин е заснел лястовички, които вече са долетели в града на розите. Янко Симеонов е заснел лястовичките, които са се настанили в гнездо до прозореца му.
Според народните поверия:
Ако видите лястовичка да си прави гнездо на стрехата на къщата ви, не го разрушавайте, според поверието тя ще ви пази дома.
Също според стари поверия преди идването на лястовичките си намислете желание. Лястовичките носят щастие в къщата, където правят гнездото си, предпазват от гръмотевици и повишават плодородието.
Лястовичките в народната традиция на славянските народи се считат за чисти, святи птици.
Гнездото на градската лястовица е иззидано от кал и сламки и е подобно на това на селската лястовица, но е с цялостно открита горна част. Снася от 4 до 6 яйца, които мъти в продължение на 12-14 дни. Родителите хранят малките предимно с насекоми. Те напускат гнездото след около 20-23 дни. Родителите ги дохранват още известно време. Годишно могат да отгледат до 2 люпила. След завръщане от зимуването построяват новото гнездо или върху останките на старото или в близост до него.
Градската лястовица е неизменен спътник на човека от векове и е един от символите на привързаност към домашното огнище. Не се бои от хората и често строи гнездото си по ъглите на ниски тавани или прозорци, където е лесно достъпно за човешката ръка. През втората половина на 20 век числеността и започва постепенно да намалява, поради намаляването на летящите насекоми, които са основната и храна.
В България всички видове лястовици са защитени от закона.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram