Казанлъшки ресторантьор: По-високото ДДС ще наложи съкращения и повишаване на цените

Ds olil

В деня след вота Людмила Петкова обяви, че не предвиждат промени в ставките на основните данъчни закони – Закона за ДДС, закона за данъците на фирмите и на данъка върху доходите на физическите лица, но за сметка на това от догодина нулевата ставка на ДДС за хляб, брашно, хлебни изделия и въведена като антикризисна мярка по време на COVID 9-процентова ставка за заведенията, ще се върне на 20%.

„Годишният ефект от връщането на по-високата ставка е 400 млн. лв.“ казва Петкова. „Преференциалните ставки по принцип са предпоставка не само за увеличаване на административната тежест, но те са и предпоставка за отклонение от данъчно облагане“, отбелязва финансовият министър.

Казанлъчанинът Петър Стоянов е в ресторантьорския бизнес повече от 20 години. Стопанисвал е няколко заведение, към момента управлява едно в центъра на града. Според него пандемията е причина клиентите да се отдръпнат от заведенията и смята, че ще са нужни години положението да се нормализира. След връщането на 20% ДДС ще пострада не само бизнесът, но и самите клиенти. По-високият данък добавена стойност сам по себе си означава поскъпване на крайния продукт.

„Заради сушата какао и кафе вероятно ще поскъпнат с още до 40 процента до края на годината. А ако бъде върната и старата ставка от 20 процента ДДС –  това ще ще означава, че клиентът  трудно ще може да си позволи да пие кафе като, както се казва „бял човек“ . По-високото ДДС ще наложи и съкращения, а освен поскъпване на цените, не е изключено и част от собствениците да потърсят по-евтини и нискокачествени продукти. Никой няма да е на печалба от тази промяна – нито собствениците, нито клиентите ни“, казва Петър Стоянов пред БНР.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram