Общината остана без шеф на отдел „Правен” след напускането на Иванка Русенова. Тя е на нова работа от понеделник, научи Пресс тв. Досигашният главен юрист на общинска администрация се е хванала на работа в нотариална кантора в Казанлък.
Както съобщи сайтът ни още преди половин година Русенова започнала да търси начин да си смени попрището, тъй като имала търкания с кмета Стоянова, според запознати с отношенията им.
Иванка Русенова дори участва в конкурса на правосъдното министерство за нотариус в града ни, но получи незадоволителна оценка още на първия тур.
Припомняме, че юристката бе председател на Общинската избирателна комисия за местните избори през 2011 г., а после Стоянова я назначи за благодарност за добре свършената работа за първи юрист на Общината. Последваха уволнения на дългогодишни прависти от отдела, а на тяхно място бяха назначени хора без опит.
Още по-фрапантен е фактът в кариерата на Русенова, че тя в пълно противоречиа на законите като началник-отдел „Правно-нормативно обслужване и човешки ресурси“ в Община Казанлък и председател на ОИКсъвместяваше неправомерно двете длъжности.
Русенова бе назначена като държавния служител за главен юрист. Според член 4 на Закона за държавния служител „Държавният служител при изпълнение на своята служба трябва да бъде политически неутрален“. Пак според същия Закон 1л.7,ал.2,т.5 -,, 5.-„Държавен служител не може да заема ръководна или контролна длъжност в политическа партия“. С двата поста на г-жа Русинова е нарушен и член 66 от изборния кодекс. Най сериозното нарушение обаче е на Закона за разкриване и предотвратяване на конфликт на интереси. Според него лице, заемащо публична длъжност, няма право да участва в подготовката, обсъждането, приемането, издаването или постановяването на актове, да изпълнява контролни или разследващи функции. В случая с двата поста на Иванка Русинова, става въпрос за сблъсък, противоречие, несъвместимост или конкуренция между обществени задължения и частен интерес. За това Медийна група „Вис виталис” сигнализира още преди година и половина.
Според Закона е създадена ситуация между служебната сфера на действие на лицето, осъществяващо публични функции и неговата лична сфера на действие. Председателя на Общинската избирателна комисия, като главен юрист може да взема решенията, които са по-изгодни за него лично или за свързани с него лица, а не както се предполага, че би трябвало да бъде – за обществото, като цяло. Според Закона за кофликт на интереси „свързани лица“ са тези физически или юридиче-ски лица, с които лицето има икономически или политически зависимости. В случая Галина Стоянова с Иванка Русинова. Закона е категоричен, че в случая има свързаност: Свързаността при зависимост може да е със следният субект:- физически/о лица/е, с които лицето, заемащо публична длъжност, има политически зависимости – съпартийци. Дали заради тази ситуация кметицата е нарушила задължителното изискване в Общинският съвет да се създаде постоянна комисия за проверки за установяване на конфликт на интереси за общински съветници, кметове и за лица, заемащи публични длъжности?! Нещо което според Закона е длъжна да направи.
Доскорошните верни съратнички Стоянова и Русенова са се разделили точно преди идващите местни избори, което вероятно е знак, че втората не желае да участва в тях като шеф на ОИК и въобще не иска да е част от администрацията.
За овакантеното място на Русенова е обявен конкурс, документи се приемат до 13 август.
На снимката: Русенова през 2012 г./втората отляво/ все още усмихната сред кметския екип и все още част от него
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram