Интересни 20 години и как бронзовата глава на Севт бе взета в София

За изминалите 20 години от разкриването на комплекса „Голямата Косматка“ разказа в лекция Диана Димитрова, която бе част от екипа ТЕМП, ръководен от д-р Георги Китов.

И до ден днешен съоръжението край град Шипка остава единствено по рода си в Света. Още по-голям повод за гордост са наистина уникалните артефакти в могилата „Голямата Косматка“. Диана разказа изключително любопитно как е било извършено самото откритие на храма. И до ден днешен археолози от цял свят се удивяват на начина на построяване на последната камера, която е изградена от два огромни каменни блока, които са съединени с прецизност, която и към ден днешен би била предизвикателство.

Разкритите бойни доспехи и уникален меч, свидетелстват за изключителното политическо и икономическо положение на техния притежател и най-вероятно са били специално поръчани на елинистични майстори и са невероятно ювелирно изработени.

Главата на „Севт“ е била сложена на специално място извън комплекса. Самата тя е била прецизно отделена от торса и вероятно е била част от древен и познат орфически ритуал. Статуята също е била поръчана, но интересното е, че тя носи видими черти на Севт. Единственият артефакт от Голямата косматка, който не е в Казанлък е именно бронзовата глава на Севт.

Диана Димитрова сподели любопитна подробност, че реално д-р Китов е настоявал бронзовата глава да остане в Казанлък. „Буквално бе разпоредено“ бронзовата глава да бъде предадена в кортежа на президента Георги Първанов, който премина през Казанлък, споделя Диана Димитрова. „Нищо не можеше да се направи. Дори приемо-предавателния протокол написах на ръка на описа от разкопките“, сподели още Диана.

Тя изрази мнение, че е наистина редно част от разкритите в Долината на тракийските царе артефакти да се върнат в Казанлък, макар и като временна експозиция.

Лекцията в Казанлък започна с минута мълчание за откривателя на Долината на тракийските царе д-р Георги Китов

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *