Инициативата „Светилник“ представи премиерно химните на седем български училища на концерт в Народния театър „Иван Вазов“ днес.
Бяха изпълнение химните на СУ „Екзарх Антим І“, град Казанлък – „Аз избрах Антим“; на ОУ „Георги Кирков“, град Казанлък – „Училище, не ще те заменим“; на 112. ОУ „Стоян Заимов”, град София – „Да бъдеш човек”; на ППМГ „Гео Милев”, град Стара Загора – „Горди наследници”; на ПМГ „Емануил Иванов“, град Кюстендил – „Училището – свят на вечен устрем“; на 2. ОУ „Димитър Благоев“, град Благоевград – „Благодарим ти, училище Второ!“, както и на 156. ОбУ „Васил Левски“, град София, кв. Кремиковци.
В концерта участва и Гвардейски представителен духов оркестър. Водещ на събитието бе Мария Силвестър. На сцената излязоха още Cool Den, Кай Орлинов и Дара. Прозвучаха и химните на 171 ОУ „Стоил Попов“, гр. Нови Искър – „Заветът на учителя“.
Бе прочетен поздравителен адрес от министъра на културата Кръстю Кръстев.
Във връчването на сертификати за химните се включиха Хайгашод Агасян – композитор, Васил Василев – директор на Народен театър „Иван Вазов“, Иван Димитров – изпълнителен директор на „Музикаутор“, Кирил Вълчев – генерален директор на БТА, доц. д-р Елена Тренчева – декан на факултет „Екранни изкуства“, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Милен Митев – генерален директор на БНР и заместник-министърът на културата Виктор Стоянов.
Кирил Вълчев припомни, че БТА от първия ден подкрепя “Музикаутор” в инициативата “Светилник” за написване на училищни химни. Инициативата е започната от изпълнителния директор на сдружението Иван Димитров, а именно в Националния пресклуб на БТА в София обявихме заедно началото й, посочи той.
Представяме за втори път училища, които получават подкрепа за създаване на свой химн на символен ден – неделята, в която Българската православна църква почита паметта на всички български светци, всеки от тях просветител като светите братя първоучители Кирил и Методий, каза генералният директор на БТА.
Вълчев отбеляза, че първият, използвал думата „химн“, е поетът Омир в Древна Гърция – песен във възхвала на боговете. „Християните влагат същото значение – песен за възвисяване и прослава на Бога.“ От XVIII век с химни започват да се прославят държавите. После на различни места се появяват химни на университети и училища – в българските земи първите са в град Елена в средата на XIX век, каза още Кирил Вълчев. Той посочи, че българите имаме нещо повече – химн за знанието, за просветата, който е химн на всички училища, всеучилищен химн – песента „Върви, народе възродени“ по стихове от Стоян Михайловски и музика на Панайот Пипков, която за първи път е изпълнена в училището в Ловеч на 11 май 1901 г. Българите сме горди наследници на предци, за които просветата е равна на обожествяваното от древните хора Слънце, мощна като Бог – горди наследници на химн, възхвала на знанието, което живее вечно с народността отвъд времето, отредено за съществуване на идващи и отиващи си завладени държави, защото знанието подновява съдбините, допълни Кирил Вълчев. Училищните химни са най-красивите символи на себепредставяне на народа ни, посочи той, защото са повече от възхвала на знанието, в което е въплътена Божията премъдрост, повече от благодарност към просветителите и повече от молба за приемственост в познанието – те са израз на самоуважение, на гордост, на принадлежност към една общност с хора, обединени от знанието и благословени за това от Бог. Нашият народ има нужда именно да се чувства не разделен, а общност около знанието, около Божията премъдрост, чието въплъщение е във всички български светци, които честваме днес. И тогава този обединен български народ може да извършва подвизи безчет като горд наследник на своите светци – просветители, каза още Вълчев.
На БТА се падна да обяви химна „Горди наследници” на училище със 160 годишна история – Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“, наследник на първото класно девическо училище в Стара Загора, открито през 1863 г., подчерта Кирил Вълчев. Той отбеляза, че последно БТА писа за това училище през март, когато отборът му спечели измежду 13 старозагорски училища третото издание на междуучилищната викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“, която се провежда в навечерието на националния празник – 3 март.
Сигурно тръпнете от очакване да чуете поредната чиновническа реч, затова не съм си написал някакви думи, но гледайки това прекрасно събитие, тези дечица и учителите, се замислих за патриотизма, каза заместник-министърът Виктор Стоянов. Той добави, че за него патриотизмът е светлина, просвещение, образование./БТА
Последвайте ни и в Телеграм