От днес, 01.03.2017 г. дължимите данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци могат да бъдат заплащани в брой и чрез ПОС терминално устройство на касите – паричен салон на партерен етаж, стая 10, етаж 5 на адрес гр.Казанлък, бул. Княз Ал. Батенберг № 4. Касите на Дирекция „Местни приходи” работят с граждани всеки делничен ден от 8.30 до 17.30 часа, без прекъсване.
Плащания в брой се приемат и в паричните салони на „Български пощи” ЕАД, РУ„ЮИР” или чрез интернет услугите на EasyPay и Epay.
За безкасови /банкови/ плащания банковата сметка е:
Титуляр: ОБЩИНА Казанлък
Общинска банка АД
ФЦ Казанлък
Ул.”Орешака” № 1
BIC: SOMBBGSF
IBAN: BG 07 SOMB 9130 84 2172 7344
Кодове за вид плащане:
44 14 00 – патентен /окончателен/ данък
44 21 00 – данък върху недвижимите имоти
44 22 00 – данък върху наследството
44 23 00 – данък върху превозните средства
44 24 00 – такса битови отпадъци
44 25 00 – данък при придобиване на имущество
44 28 00 – туристически данък
44 34 00 – други данъци
44 65 00 – глоби, лихви, имуществени санкции
44 80 01 – такса за технически услуги
44 80 07 – такса административни услуги
От дирекция „Местни приходи” напомнят, че тази година няма промяна в ставките на облагане, както и че срокът, в който може да се възползвате от 5 %-ова отстъпка при заплащане на своите налози е до 02.05.2017 г.
Допълнителна информация може да получите в Дирекция „Местни приходи” на адрес: гр.Казанлък, бул.”Княз Ал. Батенберг” № 4, етаж 5.
Всички дължими данъци и такси могат да бъдат заплащани и в кметствата по населени места на територията на община Казанлък.
Според Закона за местните данъци и такси, данъчно задължени лица са:
– собствениците на облагаеми с данък недвижими имоти;
– при учредено вещно право на ползване данъчно задължен е ползвателят;
– при концесия данъчно задължен е концесионерът;
– собственикът на сграда, построена върху държавен или общински поземлен имот, е данъчно задължен за този имот или съответната част от него;
– за имот, държавна или общинска собственост, данъчно задължено е лицето, на което имотът е предоставен за управление;
– когато върху облагаем недвижим имот правото на собственост или ограниченото вещно право е притежание на няколко лица, те дължат данък съответно на частите, които притежават.
Важно е да се знае, че данъкът върху недвижимите имоти се заплаща независимо дали те се използват или не.
От дирекция „Местни приходи” напомнят, че в закона е предвидено данъчно облекчение за недвижими имоти на граждани, за които те са основно жилище. За тези имоти се дължи данък с 50 %-но намаление.
Според закона, данъчно облекчение може да се ползва само за един недвижим имот. За имот, който е основно жилище на лице, с установена по съответния ред намалена работоспособност над 50%, дължимият данък се намалява със 75%.
Данъчно задължените лица трябва да знаят, че съгласно ЗМДТ има срокове за плащане на местните данъци и такси. За новопостроените или придобити по друг начин имоти, собственикът или носителят на ограниченото вещно право, уведомява за това писмено в двуседмичен срок общината по местонахождението на имота като подава данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижими имоти.
С оглед на финансовите затруднения, има възможности за разсрочване на плащането на данъците.
Данъкът върху недвижими имоти се плаща на две равни вноски: първа вноска до 30 юни и втора вноска до 30 октомври на годината, за която е дължим. Отстъпката от 5 % от размера на дължимия данък е за предплатилите пълния им размер до 30 април, 2017г.
На данъчно задължените лица, които не си платят в определения срок се налагат санкции, съгласно ЗМДТ. В разпоредбата на чл. 4, ал.2 от закона се посочва, че невнесеният в срок данък се събира заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъците и другите държавни вземания.
Данъчно задължено лице, което не подаде в определения срок декларацията по чл. 14 /за декларирането на новопридобити имоти/, както и не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на данъка в по-малък размер или до освобождаване от данък, се наказва с глоба от 10 до 400 лева.
Глобата за юридически лица е имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лева, ако не е предвидено по-тежко наказание.
Данъчно задължените лица трябва да знаят, че съгласно ЗМДТ, за неплащането в срок на дължимия данък върху недвижими имоти единствената санкция е начисляването на лихва за просрочие върху дължимия данък.
Пресцентър на община Казанлък
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram