Епохата на революционни борби в текст с образ показва Музеят на фотографията

На 27 февруари /вторник/ от 17:30 часа в Музея на фотографията ще бъде представена книгата на Чавдар Ветов „Българското националноосвободително движение през погледа на фотографията“.

Чавдар Ветов е роден в София през 1977 г. Завършва Историческия факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“. През 2015 г. защитава докторантура на тема „Фотодокументите (ХІХ – средата на ХХ в.) като исторически извори и тяхното съхранение в архивните институции”. Работата с фотографии от българските архиви му показа, че там се съхраняват хиляди изображения, които могат да представят нашата история по много увлекателен начин.

Българското общество винаги се е интересувало от революционното движение от епохата на Възраждането. Поради това решава да продължи заниманията си с изследване на фотографиите, свързани с българската история, като се опитва да пресъздаде епохата на нашите революционни борби чрез съчетание на текст с образ.

По книгата „Българското националноосвободително движение през погледа на фотографията“ работи от 2015 г., като тя съдържа сериозен аналитичен текст и 512 изображения, почти всички съхранявани в нашите архиви.

Книгата разкрива пред читателя една непозната картина на нашите борби за национално освобождение. Тук са събрани образите както на известните български революционери, така и на тези, отдали живота си в революционната борба, но останали забравени за следващите поколения. В изследването е представена появата на фотографията по нашите земи и участието на българските „светлописци“ в движението за политическа независимост. Разгледани са образите на участниците в Първата легия, четите от 60-те години на XIX в., Втората легия, доброволците в Сръбско–турската война, опълченците от Руско–турската освободителна война.

Революционерите са в разнообразни униформи, със саби, пушки, пистолети. Обърнато е внимание и на един друг техен образ – портретите им като цивилни, изображения показващи ги не само в ролята на бойци, но и като част от тогавашното възрожденско общество.

Революционните борби не са забравени след Освобождението – българските институции, будители и общественици организират и провеждат чествания, издигат се паметници, фотографират се поборници, правят се възстановки – т.е. провеждат се всякакви активности, имащи за цел да популяризират сред обществото делото на нашите революционери и историята на национално-освободителното движение. Чрез фотографиите обществото се запознава с домовете, приютили комитетски дейци, с паметници, напомнящи за тежките сражения на четите. Снимките – възстановки изграждат картини на драматични битки. Изображенията, съчетани с обяснителния текст към тях представят по уникален начин освободителното движение – революционерите придобиват свой неповторим образ, отделящ ги от забравата и съхранен за вековете…

Авторът е главен асистент в Института за исторически изследвания при БАН и учител по история в 105 СУ „Атанас Далчев“ – София.

Текст: Музей на фотографията

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram