Втора работна среща на производители на етеричномаслени култури се проведе в Казанлък с домакинството на Общината.
Според специалисти в бранша, сериозен проблем пред производителите на етеричномаслени култури, е качеството на посадъчния материал от лавандула.
Там трябва да се въведе строг контрол с цел съхраняване на сортовете и добиване на висококачествено лавандулово масло.
В тази връзка, на проведена вчера втора работна среща на розопроизводители и производители на етеричномаслени култури, бе предложено да се проведе разширена среща със собственици на лавандулови насаждения, за да бъдат запознати всички с опасностите от влошаване на лавандулото масло при използване на разсад от нелицензирани производители. Избрана бе работна група за координиране връзките на розопроизводители и розопреработватели с МЗХ.
Работната група излезе с предложение да се подготви материал по проблемите на розопроизводството и производството на лавандула и лавандулово масло, който да бъде обсъден в Стрелча на 19 септември, след което да бъде запознат министъра на земеделието и храните в новото българско правителство.
Кметът Глина Стоянова предложи като важен момент в предстоящата среща в Стрелча да бъде изясняване статута на Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък. Възможностите, които са били обсъждани с министъра на земеделието и храните в оставка проф. Димитър Греков, са две – институтът да премине към МЗХ или да остане към Селскостопанска академия. Работещите в Института трябва да решат кой е по-добрият вариант за тях, след което да бъде направено предложение до новия министър. Целта е – да има работещ институт, подкрепящ производителите на етеричномаслени култури, грижещ се за чистотата на сортовете и оттам – за качеството на добиваните етерични масла.
На втората работна среща на розопроизводители и производители на етеричномаслени култури вчера в Казанлък присъстваха специалисти от бранша, кметовете на община Стрелча Иван Евстатиев и на община Павел баня Станимир Радевски, представители на Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък.
По време на първата среща, състояла се в рамките на 111-ия Празник на розата, се проведе дискусия, в която розопроизводителите очертаха като основни проблеми намирането на работна ръка по време на кампанията, необходимостта от промени в начина на субсидиране, от контрол на качеството на набрания цвят според частта от денонощието, когато е откъснат, необходимостта от инвестиции в техника, обработваща розовите насаждения, определяне на минимална изкупна цена на розовия цвят и на розовото масло и др.
Последвайте ни и в Телеграм