Система за измама с презаписване в дружества въртят служители с помощта на къртици в НАП
До 5 хил. лв. може да спечели осигурителен посредник на дружество, ако презапише някого с висок доход в своя клон. Нелегалната схема работи изключително просто, разкрива счетоводител, запознат със схемата, който открил, че собственият му подпис е бил фалшифициран.Макар и изборът на пенсионен фонд да е лично право, след определен срок той се прехвърля на случаен принцип. До три месеца след постъпването си на работа за първи път всеки трябва да направи своя избор, като сключи осигурителен договор с някое от пенсионноосигурителните дружества, съобщава „Досие”.
Ако не заяви своя избор навреме, ще бъде разпределен на случаен принцип от НАП в пенсионен фонд, управляван от едно от дружествата у нас. След като веднъж сте подписали договор или ако сте били разпределени по втория начин, имате право да се прехвърлите във фонд, управляван от друго дружество, не по-рано от 2 години след сключването на първия. Оттам нататък всяка година може да сменяте избора си по веднъж.
Разбира се, такова прехвърляне не е безплатно. Фондът, от който осигуряващият се прехвърля, удържа от осигурителната партида такса до 20 лева. Съществува възможност таксата за прехвърляне да се заплати по банков път, като отбележите това в Заявлението за промяна на участие.
Клиентът трябва да се обърне към дружеството, в което иска да прехвърли партидата си, или към негов осигурителен посредник. Необходимо е да попълни заявление за промяна на участие, което се подава до пенсионната компания, управляваща фонда, в който желае да се прехвърли.
Много от хората в България в момента нямат представа къде отиват 5% от осигурителния им доход, които са били разпределени на случаен принцип в някое от дружествата. Рядко някой от тях си прави труда да провери.
Оказва се обаче, че много от тези, които са се поинтересували къде са били разпределени, откриват собствения си подпис върху документ, където не са го поставяли. Измамата се задвижва от някои осигурителни посредници. Схемата е свързана с подкупни служители в НАП.
Агентът на пенсионното дружество отива в НАП и срещу 200-300 лв. получава данните на клиента, когото си е набелязал, разкрива счетоводителят. Подкупът най-често се дава на служител от осигурителния институт, с когото вече са работили по тази схема.
Естествено, най-примамливите жертви на подобна схема са хората, които са натрупали голяма сума и след като бъдат преразпределени, дружеството, в което тези пари ще попаднат, многократно ще си избие разхода за далаверата./БЛИЦ
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram