Увеличават се очакванията за постепенна нормализация и завръщане към обичайния ритъм на живот в страната. Близо две трети от запитаните българи вярват, че до края на годината животът в страната постепенно ще се нормализира. 30% са по-скоро скептични, че ще се върнем към „нормалността“ до края на 2020 г., а 5% от запитаните не могат да преценят.
Това показва седмият експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“ за коронавируса. Изследването беше проведено между 15 и 18 май.
51% от българите смятат, че ограниченията за пътуване в чужбина вече трябва да отпаднат. 41% не са съгласни. Останалите се затрудняват да отговорят.
Тревогата за доходите също остава на нивата, регистрирани в последните седмици. 45% от българите сега споделят, че доходите им са намалели в резултат на кризата.
Запазва се и делът на българите, които споделят, че са загубили работното си място заради кризата – 10% сега. Този дял беше същият преди две седмици. А преди два месеца започна от 3%.
Няма сериозна промяна спрямо предходното допитване и по отношение на дела на българите, които очакват да загубят своето работно място – 9%. Всичко това означава, че и тревогата за прехраната, която си пробиваше път в последните месеци, сега вече се установява на определени равнища и остава висока.
Намалява броят на хората, които работят от дома си. Това стана с разхлабването на мерките и отмяната на ограниченията за придвижване, показва изследването на Галъп.
Работещите от дома са 19% сега, а преди са били 25% през април. Хората, които вероятно ще загубят работа са 9% сега, при 12-14% преди месец или два. Сам се поставих под карантина, казват сега 25%, а към края на март бяха 36%.
7% сега твърдят, че са спрели да плащат кредити, а 3% – лизинги. С намалено работно време казват, че са 15%, сочат данните на социолозите.
Според социолозите тревогата след края на извънредното положение и по-строгите мерки за обществена изолация остават, но опасността е вече по-трезво оценена и картината на масовото съзнание изкристализира, след динамиката преди това.
На този фон 61% намират мерките на властта срещу коронавируса за достатъчни, 29% – за прекалени и 9% – за недостатъчни. Има и малцина колебаещи се. След седмиците на постепенен спад в дяловете на определението „достатъчни“ и ръст на определението „прекалени“, сега вече и тук очевидно има установяване около определени нива.
Според социолозите, има нормализация и по отношение на оценките за оперативната власт – правителство и щаб. Постепенното и закономерно многоседмично „слизане“ от пиковите нива от преди два месеца изглежда е преустановено и обществените оценки остават близо до равнищата от последното замерване преди две седмици.
news.bg
Последвайте ни и в Телеграм