Днес, 31.10.2024г. – Живата памет на Вис виталис

1996 – Контролните органи провериха 548 обекта в община Мъглиж. В 30% бяха установени неправомерни доходи. Съставени бяха 40 наказателни постановления.

1996 – По случай Деня на народните будители кметът на с. Бузовград Елена Николова подари на местното училище картина на Продан Проданов, художник от Бузовград.

1996 – С изплатените в този ден заплати в „Арсенал“ бе догонено наследеното от предишното ръководство изоставане от 1992 г.

1997 – Ученичката от 12 клас на Художествената гимназия в Казанлък Надежда Желязкова откри в галерия „Александър“ самостоятелна изложба – графика и живопис.

1997 – В интервю за „Вис виталис“ Петър Константинов, общественик, писател, Почетен гражданин на Казанлък, разказа за слушателите за идеята си да се чества Ден на народните будители.

1998 – В интервю за радиото Георги Първанов, председател на ВС на БСП, прогнозира, че „в предстоящите местни избори СДС ще хвърли всички правителствени сили“. На въпрос за отношенията на България с Македония Първанов отговори: „Те трябва да бъдат прозрачни. За езика и нацията трябва да има открит и честен диалог, без натиск от политическите сили“.

1998 – В Бюрото по труда в Казанлък регистрираните безработни към тази дата бяха 6338 души. Броят им в община Казанлък бе 3224, в община Павел баня – 1295, в община Мъглиж – 860, в Гурково – 533, в Николаево – 426. Новорегистрираните безработни лица през м. октомври с. г. бяха 842-ма души.

1999 – Радка Инджиева и Лилия Димитрова бяха представителите на Казанлък в Третия национален конгрес на краеведите във Велико Търново. Основната тема бе връзката между музеите и библиотеките.

2000 – На посещение в Казанлък бе председателят на Народното събрание Йордан Соколов. Той присъства на концерт по случай Деня на народните будители, организиран от читалище „Възродена искра“, след което се срещна с активисти на СДС. Запитан как ще коментира изявлението на Асен Агов за евентуално излизане на България от Пакта за стабилност, Соколов отговори: „Не виждам смисъл да останем в Пакта, ако наистина Европейският съюз има към нас негативно, дори унижаващо, отношение. От Пакта за стабилност досега не сме получили нищо“.

2000 – ВМРО – Казанлък дари на библиотека „Искра“ книги от издателство „Захари Стоянов“, а БСП – Казанлък подари на библиотеката албума „Флората и фауната на България“. Към тази дата ОБ „Искра“ разполагаше с ок. 305 хиляди тома. Читателите през предходната година бяха 6 хиляди. Те бяха използвали 60% от библиотечния фонд, равняващи се на 170 хиляди тома.

2000 – Театър „Л. Кабакчиев“ гостува по случай Деня на народните будители на студентите от Технически университет – Габрово, по тяхна покана, със спектакъла „Сол“.

2000 – Вследствие на възникнал пожар в този ден в складовата база „Търговия на едро“ в Казанлък бяха изпепелени няколко склада: за плодове и зеленчуци, за парфюмерия и козметика, за хранителни продукти и за захарни изделия.

2000 – Група от „Арсенал“ взе участие в Националния протестен митинг в София, носейки транспарант „Към Европа – с европейски закони!“

2001 – Навърши се 1 година от създаването в ДГ „Славейче“ в Казанлък на специализирана група за деца с церебрална парализа, в която се обучаваха 8 деца. В интервю за „Вис виталис“ по този повод Атанаска Градинарова – общински съветник, инициаторка на начинанието, изрази задоволството си от резултатите.Общинските съветници бяха поздравени от децата от ДГ „Славейче“.

2001 – Със съдействието на Националния център за театър към Министерството на културата и с изключителното съдействие на кмета на община Казанлък Стефан Дервишев Казанлък посрещна в този ден трупата на Държавния театър на гр. Анкара, Турция. На сцената на НЧ „Искра“ гостите представиха спектакъла „Така беше някога“ с осигурен симултанен превод за публиката. Домакин по време на 4-дневния престой на трупата бе театър „Л. Кабакчиев“. Печат и подпис на Сюлейман Великолепни подариха гостите на казанлъшкия кмет, като поясниха, че подписът отваря всички врати с изключение на райската. Скъпия дар кметът предостави на Художествената галерия.

2001 – Задълженията на Община Казанлък към тази дата възлизаха на 4 млн. 896 хил. лева. Общинските съветници одобриха предложението на общинската администрация дължимата на „Нелсен Еко“ сума от 650 хил. лева да бъде разсрочено изплатена през следващите 5 години.

2002 – ОУ „Мати Болгария“, в което учеха 850 деца, отбеляза в този ден патронния си празник – Денят на будителите.

2002 – Ромският ансамбъл „Огнени ритми“ към читалище „Искра“ гостува в този ден с концерт в Дъбово.

2003 – Независимият кандидат за кмет, втори мандат, на община Казанлък Стефан Дервишев покани на публичен диспут своя опонент в предизборната борба Стефан Дамянов. Дамянов отказа участие в диспута с мотива, че е представил насоките си за управление на общината до 2007 г. по време на предизборните си срещи, вкл. и в интернет.

2003 – Бизнесклуб „Възраждане“ и Ротари клуб в Казанлък излязоха с обръщение, в което опровергаха, че подкрепят на местните избори кандидата за кмет Стефан Дамянов, както самият той бе обявил.

2003 – Руската страна, в лицето на автомобилно обединение “Руспромавтогаз“, потвърди намерението си за създаване на смесено предприятие за сглобяване на лекотоварни автомобили в Казанлък.

2004 – В специално писмо министърът на културата Божидар Абрашев съобщи за предоставянето на 885 хиляди лева за реализиране на проекта „Долината на тракийските владетели“ – целево финансиране от Държавния бюджет за 2005 г. на консервационните работи и експонирането на разкритите и новооткритите гробници в община Казанлък.

2005 – Вечер на 100-те национални обекта организира местното Туристическо дружество “Орлово гнездо”. На територията на община Казанлък се намират четири от 100-те обекта от национално значение – под номер 91 са обединени Казанлъшката тракийска гробница и Литературно-художественият музей “Чудомир”, под номер 92 е Храм-паметникът “Рождество Христово” в гр. Шипка и под номер 93 –  Паметникът на Свободата на връх Шипка.

2005 – „Вековната „Искра“ в Казанлък ражда своята жарава, която стопля духа на любознателните. Едно от огнищата е радио „Вис виталис“, в което творят съвременни млади народни будители. Хвала! Дерзайте! С признателност: Д. Добрев“ е написано на тази дата в Паметната книга на „Вис виталис“.

2006 – Скулпторът и художник Продан Проданов представи в Художествената галерия на Казанлък своята юбилейна изложба на морска тематика. Творецът, родом от Бургас, навърши през 2006 г. 80 години. Той е възпитаник на известният български скулптор Любомир Далчев.

2006 – Боряна Назърова, възпитаничка на школата по изобразително изкуство при Общински детски комплекс „Св. Иван Рилски“ в Казанлък, спечели първа награда в 8-я национален конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“ в раздела за рисунки на тема „Човекът и Космосът“. Тя получи наградата си от първия български космонавт Георги Иванов.

2006 – С парад в три лъча на възрожденските портрети и училищните знамена в Казанлък бе отбелязан Денят на народните будители. 

2006 – 20-тите краеведски четения бяха проведени в този ден в Регионалния исторически музей – Казанлък. Част от лекциите бяха „Сектите в България“ и „Казанлък и първият герб на нашия град“. Бяха представени и доклади, свързани с известни казанлъшки фамилии и населени места. 

2006 – С юбилеен концерт възпитаниците на Школата по изкуствата „Емануил Манолов“ отбелязаха своя 50-годишен юбилей. В празничната програма участие взеха всички възпитаници на школата – класовете по пиано, цигулка, акордеон, вокална група „Искрица“, детски хор „Искра“, балетен ансамбъл „Грация“, формация за модерен балет „Инфинити“.

2007 – „80% от учителите в Казанлък не са в класните стаи в този ден и не приемат споразумението, предложено от образователното ведомство“, съобщи говорителят на Общинския стачен комитет Ганка Папазова. По данни на синдикатите в 3 училища в общината учителите не стачкуваха: ОУ „Чудомир „, ПМГ „Н. Обрешков“, в ОУ“ Паисий Хилендарски“ стачката продължаваха само трима преподаватели.

2007 – В този ден стана ясно решението на БФС – регион Пловдив за това – какви наказания да понесе отборът от Казанлък за случая с бития съдия по време на срещата от 13-я кръг на първенството в Югоизточната В група между „Розова долина” и „Горубсо“ – Рудозем. Глоба от 250 лв. и лишаване от един домакински мач бе наказанието, наложено на ФК „Розова долина” заради побоя, нанесен на съдията на стадион „Севтополис”.

2007 – В читалище “Напред” в гр. Павел баня бе представена стихосбирката “Под знака на Овена” на журналистката Йорданка Трополова.

2008 – Проектът „Консервация и реставрация на тракийска гробница Крън II“ бе представен в Казанлък. През 2007 г. до гробницата бе открит асфалтов път. За реставрацията на гробницата, датирана от втората половина на 4 в. пр.н.е., бяха отпуснати 38 399 $ от посланическия фонд за опазване на културното наследство на посолството на САЩ в България. Ръководител на екипа бе Китан Китанов, докторант в Сорбоната в Париж. ИМ „Искра“ участва в проекта с 5040 $.

2008 – По повод Деня на народните будители в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” в гр. Шипка бе открита музейна сбирка на училището. С откриването й бе поставено началото на честванията през 2010 г. на 300 години от първото училище в подбалканския град.

2008 – Ученици представиха сборник със значимите личности от историята на училището ”Екзарх Антим І”. Събирането на материали продължи една учебна година. В подготовката на сборника се включиха 30 ученици, които към момента бяха студенти в елитни български университети.

2008 – От този ден стартира изпълнението на проект „Система от състезания по математика в община Казанлък“. Той бе финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси“, стойността му бе 46 хиляди лева. Целта бе да се стимулират способностите на учениците от 32-те учебни заведения в общината в областта на математиката, както и за индивидуално обучение на млади математически таланти. Ръководител на проекта бе Христо Лесов, председател на Регионалния съюз на математиците.

2008 – 7 отбора на училища в община Казанлък участваха в започналото в този ден ученическо първенство по футбол за 11-12 клас.

2008 – Общинските съветници препоръчаха на кмета Стефан Дамянов да отмени конкурсите за директори на музей „Чудомир”, на Театър „Любомир Кабакчиев” и на библиотека „Искра” поради многото незаконосъобразни действия при обявяването им. Кметът не отстъпи от искането си за провеждането на конкурси. В културните институти назряваше готовност за стачни действия.

2009 – Кметът на Община Стара Загора проф. Светлин Танчев получи наградата „Следовник на народните будители” на Съюза на народните читалища. Престижното отличие се връчваше за втори пореден път. С това звание бяха удостоени: Кирил Ананиев – зам.-министър на финансите, Йорданка Фандъкова – зам.-кмет на гр. София по културата, проф. Боряна Христова – директор на Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Николай Бареков – водещ на сутрешен блок на БТВ, Георги Коритаров – водещ на сутрешен блок в Нова телевизия.

2012 – Казанлъчани, живеещи в четири блока на бул. „23 пехотен Шипченски полк”, стартираха подписка с искане за връщане на зелената площ, която фирма бе оградила и унищожаваше зеленината. Според гражданите, близо 100 декоративни растения на близо 20-години бяха изкоренени и на тяхно място бяха сложени метални ограждения.

2012 – В навечерието на Деня на народните будители участниците в инициативата „Есенна дъга на изкуствата” на читалище „Искра-1860” гостуваха с концертна програма на жителите на град Шипка.

2012 – Открит бе традиционният „Есенен салон“ в Казанлък. 28 художници представиха общо 40 творби. Трима бяха скулпторите – млади казанлъшки таланти.

2012 – Читалище „Искра” представи в залите на ИМ „Искра“  музикално-поетичната композиция „За да пребъде България“ с участието на Смесен хор „Петко Стайнов”, Детско-юношески хор „Искра”, Вокална студия „Искрица”, Детска театрална студия и Школата по художествено слово.

2013 – С концерта „Вдъхновени от будители народни“ НЧ „Искра“ откри своя 154-ти творчески сезон.

2014 – „Искаме си бебето, искаме да израсне при нас, то е наше внуче“, това изповяда пред екип на „Вис виталис“ Даниела Календжиева, майката на 16-годишния ученик Христо, който заедно с малолетната си приятелка Тони изоставиха на 21 октомври с. г. новороденото си дете, въпреки че таткото бе помагал при раждането. Тогава до контейнер на ул. „Кадемлия“ в Казанлък клошар откри раница с новородено момченце. Непълнолетните родители също си искаха бебето. Те бяха решени на всичко, за да си го върнат у дома. Страх била основната причина учениците-родители да не споделят проблема с възрастните.

2014 –Сред темите наоткритите в този ден традиционни краеведски четения в Казанлък, с участието на краеведи и от Павел баня, бяха: „90 години от създаването на отделите „Краезнание” и “Редки и ценни издания” на общинската библиотека, „Неточности относно историята на с. Голямо Дряново от български автори“, „Душевността на тракийските българи“, „Реквием върху снопче пожълтели листа – писма от фронта по време на Първата световна война”, „Смъртта на Ботевия четник Цанко Минков – Комитата”, „Чудомировите коледарски песни в теренните записи на Тодор Джиджев от Казанлъшко” и др. В краеведските четения за поредна година със свои разработки участваха и ученици от казанлъшките училища.

2014 – В навечерието на Деня на народните будители активисти от Младежки общински съвет-Казанлък организираха анкета, задавайки въпроси от българската история. На всеки гражданин, отговорил правилно, те подаряваха красив свитък с отпечатани български стихотворения и снимки на авторите им.

2014 –Жури с председател Петя Минекова, директор на Националната гимназия за пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ – Казанлък, присъди наградата за най-добра творба на „Есенен салон – Казанлък‘2014“ на младата художничка Катя Христова, работеща в Художествената галерия – Казанлък. Наградата за дебют бе връчена на младата художничка Елеонора Атанасова. В изложбата участваха 85 творби на 38 казанлъшки автори, журито бе селектирало 55 платна, 9 скулптури и един релеф.

2014 – Kлубът на пенсионера в павелбанското село Осетеново отбеляза своята 10-та годишнина. Гост на събитието бе кметът на община Павел баня Станимир Радевски.

2015 – Два месецапродължи съвместната инициатива за провеждане на ехографски прегледи при д-р Радостин Петков на преференциални цени на Сдружението на онкоболните в Казанлък с Медицински център „Мазалат” и с подкрепата на Медийна група „Вис виталис” по повод месец октомври, обявен за Световен месец за борба с рака на гърдата.

2015 –Три ръкописа на местни автори получиха финансиране от Община Казанлък по програма „Финансиране на книги на казанлъшки автори“. Между тях бяха разпределени 3 912 лв. Творбите бяха: „Чудомир и нашето съвремие“ на авторски колектив, „Трифонизми V“ на Трифон Ефремов и „Математическа поема“ на Румен Денев.

2016 – Трима казанлъчани намериха колите си с изпотрошени стъкла на паркинг „Арсенал“ –

На 31 октомври в РУ –  Казанлък е получено съобщение от 55  годишен мъж от гр. Казанлък, затова че на паркинг, намиращ се северно от „Арсенал“ АД –  гр. Казанлък, са счупени стъклата на три паркирани автомобила. След посещение на място се е установено, че неизвестен извършител е счупил задно дясно стъкло на л.а. „Дачия“, предно ляво странично стъкло на микробус „Форд Транзит“ и предно странично стъкло на л.а. „Опел Астра“. Образувано е досъдебно производство.

2016 – Казанлъшкият учител Теодосий Теодосиев ще получи наградата „Йеродякон Игнатий – Васил Левски“. Отличието се присъжда за духовност, хуманизъм и патриотизъм по случай Деня на народните будители – 1 ноември. Наградата ще бъде връчена от карловската скулпторка Николина Канарова.

2016 – Традиционните краеведски четения се провеждат днес в Казанлък. Събитието е посветено на 100 години от Първата световна война и 80 години от смъртта на Иван Енчев. Сред докладите са  „Подвигът на призвания“ – 200 години от рождението на Екзарх Антим Първи“, „Христо Милев – живот и дейност“,  „Начало на фотографията в Казанлък и Казанлъшко“, „Войните в живота на Чудомир“,  „Левс ки ли е основал Таен централен революционен комитет в с. Карагитлий /с.Виден/ и др.

Организатори на събитието са ОБ  „Искра“, ИМ „Искра“, Община Казанлък и краеведско дружество „Иван Енчев – Видю“.

2016 – В навечерието на Деня на народните будители кметът на община Казанлък Галина Стоянова награди с Почетна грамота 14 изявени казанлъчани, които през тази година отбелязват свой личен юбилей. Тържественото връчване на грамотите се състоя в голямата зала на Дома на културата „Арсенал“ – Казанлък

2017 – Над 50 творци, родени в Казанлък и останали завинаги свързани с него представиха свои произведения в 16-тия Есенен салон, организиран от Община Казанлък. Активното участие превръща традиционното събитие в едно от най-големите изложения до сега.

2018 – Стартира гражданската инициатива на МГ „Вис виталис“ „Спри каруците-убийци! Всеки може!“.

Екипът ни започна инициатива за разрешаването на проблема, свързан с движението на ППС с животинска тяга на територията на община Казанлък.

 „Като медии, ние не можем да останем безразлични към въпрос, който от години застрашава безопасността на хората и особено към трагедията, в която на 27 октомври 2018 г. двама младежи загубиха живота си. Според нас, е недопустимо това да се случи отново“, написа до кмета екипът на „Вис виталис“, като приложи към писмото призива на медийната група  към гражданите.

2018 – Хората, управлявали каруците, които бяха причина за тежката катастрофа, при която загинаха Вики и Цанко са открити. Те са жители на Тулово. Били са две каруци. Двуколка за състезание и друга каруца. Собствениците са се опитали да ги укрият от полицията.

23-годишното момиче почина на място заедно с приятеля си 23-годишният Цанко, на пътя Казанлък-Стара Загора на 27 октомври вечерта.

2018 – След 23 години на сцената на Читалище „Искра“ отново се лееха най-хубавите мелодии от оперетния жанр. Запленена публиката тихичко припяваше заедно с изпълнителите.

В първата част на посветения на Казанлъшкия Музикален театър концерт „Животът е песен“ и на честването на 80 годишнината на Примата на оперетата Мария Стоянова бе представена нейната книга „Един живот… И още нещо“. Стоянова бе посрещната с аплодисменти от пълния салон и откри музикалната вечер с брилянтното си изпълнение на „Аве Мария“ от Шуберт.

Книгата „Един живот… И още нещо“ бе представена от Веска Кирилова.

2019 – Традиционните краеведски четения в Казанлък се проведоха в Мултимедийната зала на Историческия музей „Искра“. 16 теми бяха  представени с участието на историци, краеведи, видни общественици и ученици. Организатори на будителските четения са Общинска библиотека „Искра“, Краеведското дружество „Иван Енчев-Видю“, Община Казанлък и ИМ „Искра“.

2019 – Празничен концерт за Деня на народните будители организира НЧ „Искра“. В концертната програма участваха Младежка театрална студия, златните пианисти от класа на Елена Юлиянова – Адриана Узунова и Христиана Харалампиева, Детска театрална школа, Вокална студия „Севтополис“, Школа по спортни танци и клуб „Киара-Н“, Вокална студия „Искрица“, Ансамбъл за народни песни и танци „Искра“. Концертът е посветен на Народните будители „О, Будители народни, свеждаме пред Вас глава!“.

2019 – Чудомир, Петко Стайнов, Райна Кабаиванска, Панчо Владигеров, Лили Иванова, Емил Димитров, Гунди, Георги Калоянчев, Татяна Лолова, дори малката Силви Вартан… Галерия от фотографски образи на българския артистичен, спортен и целия обществен елит от средата на 20-и век, реди в продължение на десетилетия майсторът на фотобектива Петър Папакочев. 300 негови художествени черно-бели портрети на знакови лица от родния хай-лайф намират място в книгата-албум „Петър Папакочев: Паметта на светлината“, който ще бъде представен в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък в очакване на Деня на народните будители на 31-и октомври вечерта от 17.30 часа.

2019 – Васил Самарски, продуцент в БСТВ за изборите в Казанлък:

Изборите в Казанлък: Галина Стоянова + Арсенал + ДПС.

„Гениална“ схема на зависимостта!

Някой ще каже, че става дума за пари. Не! Става дума за едни други неща, които скоро ще разберем всички. И пак ще става дума за пари, но не за техните, а за нашите.

Но да не прибързвам с изводите, може г-н Ибушев да постъпи мъдро, както го е правил неведнъж в едни други предходни мандати.

А ДПС е ясно, то ще тича след „баницата“. Да изчакаме, а?

2020 – Камион катастрофира на Подбалканския път София – Бургас в участъка на село Манолово, Павелбанско. Движението се регулираше от полиция, съобщиха читатели, които изпратиха снимки. Ограничението в участъка е 50 км/ч. Не бе ясна причината за инцидента.

2020 – Около 20-годишен бе шофьорът на автомобил „Ауди А3“, което се заби в ограда на къща в центъра на казанлъшкото село Шейново. Момчето не бе пострадало. От силния удар двигателят на колата е изхвърчал на пътното платно, а в оградата се е образувала дупка. Най-вероятната причина за инцидента са мокрият път и превишената скорост.

2022 – „Мечтаният автомобил вече е при нас .Има няколко довършителни работи ,които да се свършат за да я пригоди за нашите цели, но ще стане“. Това сподели Ивелина Недкова от Animal Hope. Образователната линейка за животни е факт, благодарение на дарители. Предстои тя да бъде оборудвана с апарат за  кръвни изследвания, по голямата част от селски кучета никога не са посещавали лекар, да не говорим за кръвни изследвания, споделя Недкова. Преносим дентален апарат- често кучетата имат проблеми със зъбите и това изключително много влошава здравето им. Бездомните и дворните кучета и без друго нямат високо качество на живот. От организацията се надяват, ако ветеринарни клиники подменят част от своето оборудване, да съдействат или подарят част от него за линейката. Образователната линейка ще обикаля в района, като идеята е да бъдат изнасяни и лекции на малчугани как да полагат грижи за животинките.

2022 – 33-годишната казанлъчанка Славяна Драгнева си тръгна с признание и награда от конкурса за Мисис България 2022. Събитието се проведе в София и бе организирано от Меги Савова, която е и собственик на правата за провеждането му в България. Изборът бе между 300 красавици, като на два кръга участничките бяха редуцирани до 30, а след това 13 финалистки се бориха за титлите „Мисис България Universe”, „Мисис Бългaрия Europe”, „Мисис България World”, и „Мисис България Interяnational”. Славяна Драгнева е йога инструктор, обича да учи и да се развива, а последната й научна титла е доктор (на неикономическите науки). Има собствен бизнес в Казанлък, а в свободното си време се занимава с йога. В момента е инструктор по Йога за деца и Въздушна йога.

2022 – В навечерието на Деня на народните будители в павелбанското село Габарево бе представена обновената местна библиотека. Ремонтните  дейности са факт, благодарение на даренията на габаревци и с помощта на кмета Иса Бесоолу. Подменена бе дограмата и подновена подовата настилка. “Стореното от жителите на Габарево показва, че те са съвременни будители. Не е нужно да търсим будители днес, защото те са навсякъде около нас. Всеки от нас може да бъде будител, стига да пожелае. Горд съм, че Габарево още веднъж доказа, че има място в историята”, коментира кметът Бесоолу и припомни, че селото е с най-много изявени поети и писатели сред населените места в общината.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram