Днес, 30.10.2024г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1996 – Община Казанлък осигури в достатъчно количество дрехи за деца и възрастни за населението от ромски квартал в града за предстоящата зима.

1966 – Заради разразилата се епидемия от шап Районното управление на ДВСК взе решение всички двукопитни животни в региона да бъдат регистрирани и ежедневно преглеждани. На всички кланици, месо- и млекопреработвателни предприятия ДВСК връчи предписания.

1996 – Националният съвет на Съюза на народните читалище взе решение конгресът на Съюза да бъде проведен през декември с. г. в Народно читалище „Искра“ в Казанлък. От основаването си през 1911 г. Съюзът не бе провеждал свой конгрес извън столицата.

1997 – Общинският съвет в Казанлък прие процедура за приватизация на общинската фирма „Казанлък“ ЕАД.

1997 – Председателят на ДПС в област Стара Загора Мехмед Осман оповести, че всички членове на общинското и областното ръководства ще подадат молби до Националната комисия по Закона за достъп до документите на бившата Държавна сигурност.

1997 – 96 жалби, от които 41 лично до кмета, бяха постъпили от началото на годината до тази дата в Община Казанлък. Те бяха свързани предимно със социални и жилищни проблеми на гражданите. В нормативно предвидения срок всички получиха отговор.

1998 – Четирима делегати от казанлъшкия регион взеха участие в Националната учредителна конференция на младежката организация на ДПС, на която бяха приети устав и стратегия за развитие на организацията.

1998 – В галерия „Рувел“ бе открита изложба на Лиляна Петрова „Оригинален офис-дизайн“.

1998 – Анкета с граждани по повод първото четене в НС на Закона за военната служба излъчи радио „Вис виталис“. Въпросът бе: „Военна или алтернативна служба?“. Преобладаващата част от отговорите на казанлъчани бе в полза на военната служба, малцина бяха без мнение.

1999 – В Павел баня бе отпразнувана 120-ата годишнина на местното училище.

2000 – Председателят на Областния съвет на ДПС Мехмед Осман присъства на прием в Турското консулство в Пловдив по повод 77-та годишнина на Турската република.

2000 – Редовното 137-мо общо събрание на НЧ „Искра“ избра почетен организационен комитет за честването на 140-ата годишнина на читалището, която бе чествана през м. декември.

2001 – Репортаж на радиото отрази учредяването на Младежки общински съвет в Казанлък по проекта „Изборът – управление на отворените врати“ на Съюза на жените „Проксен“ с медийното партньорство на радио „Вис виталис“, в. „Искра“ и телевизия „Емотон“. 18-годишният Тенчо Ченалов откри тържествената сесия. Младите съветници положиха клетва и подписаха клетвен лист.

2001 – По повод финансовата криза в МБАЛ – Казанлък управителят й д-р Христо Христов каза: „Не виждам изход“ и информира, че задълженията на болницата са 1 млн. и 500 хиляди лева, но че заплатите се получават. Задълженията бяха към Топлофикация, ВиК, Електроразпределение и към доставчиците на медикаменти. След гостуването си в блока „От ден в ден“ д-р Христов написа в Паметната книга на радиото: „Медиите заедно с лекарите – на борба за спасяването на болницата! Сърдечно ви благодаря за съдействието, което ни оказвате!“.

2002 – По време на проведените краеведски четения, организирани от краеведското дружество „Иван Енчев – Видю“, по случай 120-ата годишнина от рождението на Енчев бе открита юбилейна изложба.

2002 – Богословът Ваклуш Толев гостува в Казанлък с беседата си „България – школа за духовно възмъжаване“.

2002 – Доклад на тема „200 години от рождението на Кольо Фичето“ бе изнесен на общо събрание на Съюза на офицерите и сержантите от запаса в Казанлък.

2002 – За 10-те месеца на годината в казанлъшкия регион бяха станали 79 катастрофи с 12 човешки жертви и 88 пострадали.

2003 – В интервю за „Вис виталис“ д-р Илия Чолаков, началник на Геомагнитната обсерватория в Панагюрище, разясни за слушателите влиянието на т. нар. магнитни бури. „Твърде вероятно е хора със сърдечни заболявания и с лабилна нервна система да се почувстват зле. Смятам обаче, че в повечето случаи става въпрос за прекалено силно внушение“, каза д-р Чолаков.

2004 – Гости на Казанлък бяха американският посланик Джеймс Пардю и съпругата му Кати Пардю. Те се срещнаха с кмета Стефан Дамянов и с ръководителя на експедиция ТЕМП д-р Георги Китов  и разгледаха експозицията с новооткритите тракийски съкровища.

2005 – В Центъра за специализирана полицейска подготовка в Казанлък бе проведена среща на над 80 деца – участници в Детската полицейска академия в Самоков и в Града на розите. Младите полицаи получиха дипломи за успешно завършен първи модул на академията.

2006 – Според окончателните резултати след втория тур на президентските избори: 70,42% или 18 514 души от гласувалите в община Казанлък, подкрепиха кандидатурата на президентската двойка Георги Първанов и Ангел Марин. За Волен Сидеров и Павел Шопов бяха подадени 7777 гласа или 29,58%. 39,07% бе избирателната активност в общината, в изборите за президент се бяха включили 26 863 души. Георги Първанов постигна рекордно висок резултат на втория тур на президентските избори в страната и остана държавен глава на България до 2012 г. Кандидат-президентската двойка Първанов – Марин спечели на втория тур в Старозагорска област с 69,02 на сто от гласовете. Това посочиха окончателните резултати от изборите, съобщени от РИК.

2006 – Под мотото “Различни, но равни” за трети път в община Казанлък бе проведен концерт на етносите. На площад “Севтополис” се представиха 8 ансамбъла – с български, турски, ромски и каракачански фолклорни изпълнения.

2007 – В Казанлък през есенно-зимния период 2006-2007 г. бяха станали 176 пътнотранспортни произшествия с 3-ма убити и 13 ранени. За предходния период при ПТП имаше 1 убит и 13 ранени.

2007 – За втори мандат като кмет на община Павел баня бе избран Станимир Радевски, който спечели изборите за кмет със 70.60%. Това бяха 5 154 гласа от всички действителни 7 300. Избирателната  активност за местни избори 2007 г. за община Павел баня бе 61.88%

2007 – В ДК „Арсенал“ се състоя честване на 25-ата годишнина от създаването на балетния ансамбъл „Грация“ към читалище „Искра“ и 30 години художествено-творческа дейност на художествения ръководител Алла Ангелова. За 25 години ансамбълът бе изнесъл много концерти в България, в страни от Европа, Русия и Азия. Ансамбълът бе носител на дипломи и награди от 5-те международни балетни фестивала в Пловдив и Балчик. През годините 20 от възпитаниците на Ала Ангелова бяха завършили Държавното художествено училище в София, реализирали се впоследствие като балетни артисти в България и чужбина, преподаватели и ръководители на балетни школи.

2008 – Собствена набирателна сметка, в която да влизат всички приходи на Общината от ликвидиране на съсобственост, гласува да има в Казанлък Общинският съвет. Предложението направи общинският съветник от партия „Ред, законност и справедливост“ Георги Каличков. Мотивът бе, че ОбС трябва да знае и да контролира разходването на приходите от тези постъпления. Кметът Стефан Дамянов на свой ред остро възрази срещу подобна форма на контрол, но съветниците не уважиха възраженията му.

2008 – Нова група имаше от този ден в Общинския съвет на Казанлък. Групата бе СДС – РЗС, състояща се от трима членове – Георги Каличков, Николай Александров и Силвия Касева.

2008 – Цветанка Пискова от СПС „Защита“ и Елена Стойчева от ФАГО бяха избрани за заместник-председатели на Общинския съвет в Казанлък.

2008 – Демонтиран бе павилионът за цветя в района на градинката на улица “Искра”. Демонтажът бе на база решение на Общинския съвет и на ВАС, т. к. теренът бе публична общинска собственост. Започната бе подписка на граждани, недоволстващи от премахването на павилиона. 717 бяха подписите до обяд. Според д-р Мария Данева, представител на българо-холандската фирма “Буксус плант“, местната власт не се впечатлява от мнението на хората.

2008 – „Розите”, водени от ст. треньора Радко Калайджиев, записаха трета поредна победа у дома над отбора на „Созопол”. В 14-ти кръг на Югоизточната „В“ група ФК „Розова долина“ победи Созопол с категоричното 6:0. Така „Розите” станаха трети в подреждането с 25 точки, след лидера Поморие с 28 точки и „Левски” – Стара Загора с 26 точки.

2008 – Поетичната книга „Сърцето няма нужда от очи“ на Мария Пройкова бе представена в ЛХМ „Чудомир“ по повод 40-годишната творческа дейност на казанлъшката писателка.

2009 – Почетният гражданин на Казанлък проф. Генчо Начев дари на казанлъшки патриотични клубове, народни читалища и библиотеки в региона сборника „Българските бойни знамена“, съставен от екип на Националния Военно-исторически музей.

2010 – Огромно езеро, пълно с кална и мръсна вода, от повече от година поради неработеща канализация, се бе образувало на пътното платно до блок 80 в кв. „В. Левски” в близост до бул. „23 Шипченски пехотен полк“. Според живеещите в квартала, за да не пропадне някой в шахтите, те са ги обозначили със стари автомобилни гуми. Запаленият рибар дядо Димитър Караджов хвърли въдица в дълбокия гьол, с което, освен че развесели минаващите, показа и новата казанлъшка атракция – ловене на риба в мътни води, като се чудеше на начина, по който се инвестират парите на казанлъшките данъкоплатци.

2012 – От тази дата в продължение на пет дни художествено-творчески формации на читалище „Искра“ гостуваха в МОЛ Галерия – Стара Загора. Първа се представи Младежката театрална студия със спектакъла „Ние врабчетата“.

2012  – Шестима българи взеха участие в Южноевропейската ветеринарна конференция, която се проведе в Барселона, Испания – научен форум, обединил над 5 000 представители от цял свят. Сред тях бе и д-р Стойчо Димов – собственик на ветеринарна амбулатория в Казанлък. „Днес ветеринарните диети, наричани още лечебни диети, имат важно място в съвременните практики на ветеринарните лекари. През последните 20 години е постигнат невероятен напредък в разработката на специализирани храни за домашни любимци“, коментира д-р Димов.

2013 – По повод Деня на будителите – 1 ноември, Младежкият общински съвет – Казанлък организира викторина. На всеки гражданин, отговорил правилно на въпроси от българската история, бе подарявана „История славянобългарска“. Паралелно с това се проведе и кампания ,,Размени книга“. Всеки гражданин, който имаше книги, които е прочел, и смяташе, че не са му необходими повече, можеше да ги остави и в замяна да си вземе друга книга, която друг гражданин е оставил.

2013 – Общинският съвет упълномощи администрацията за сключване на договор със собствениците за делба на части от познатата на няколко поколения „дупка“ в центъра на Казанлък. С решението реално бе даден картбланш за премахването на огромната дупка, след като се уредят отношенията между собствениците, които не стигаха до консенсус повече 10 години.

2013 – Представители на повечето казанлъшки училища участваха в традиционната, седма поред, щафета, която организираха в парк „Розариум“ клубът на Петя Пендарева и Община Казанлък. В щафетата се включиха над 100 деца.

2013 – В Художествената галерия в Казанлък бе открита изложба за Деня на народните будители под надслов „Во славное имя болгарское будители от Казанлъшкия край“.

2014 – 4 години лишаване от свобода получи 17-годишният Димитър Митов от Стара Загора. Той се призна за виновен за това, че на 17 юни на обяд е изнасилил 12-годишно момиче. Митов имаше две присъди, включително за кражба. На 6 юни с. г. бе осъден на пробация.

2014 –С прожекцията на забавния филм на режисьора Андрей Кошак „Шоково състояние”, копродукция на Словения, България, Сърбия, Босна и Херцеговина и Македония, на тази дата започна четвъртият фестивален ден на „София филм фест“ в Казанлък. Музиката към филма бе дело на Стефан Вълдобрев. Представени бяха и филмът на младата режисьорка Кристина Николова „Вяра, любов и уиски” и най-новата творба на италианския киномайстор Паоло Сорентино – филмът „Великата красота”, с „Оскар” и „Златен глобус” за най-добър чуждоезичен филм.

2014 –Казанлъшкият писател Светлозар Стоянов, на 39 г., бе обявен за най-добър млад автор за 2014 г. от Съюза на българските писатели. За книгата си „Гравюра от белези“ той получи Националната литературна награда „Николай Хайтов“.

2014  –Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ – Казанлък  бе домакин на Втората национална музейна среща „Съхраняването на националната идентичност и музеите в България като част от устойчивото развитие“. 33 национални, регионални и общински музея, галерии и над 40 участници, включително и университетски преподаватели, участваха в научния форум.

2015 –За 14-и път в навечерието на Деня на народните будители в Казанлък бе открит Есенен салон, в който с над 65 творби се включиха 43-ма творци, които представиха живопис, графика, скулптура, приложно изкуство. 

2015 – Като част от поредицата прояви за 155-годишнината на ОБ „Искра” се състоя премиерата на детския алманах „Зелено лято“. Сборникът включваше творби на участници в лятната академия на теми, свързани с опазването на околната среда по Проекта „Зелена светлина за зелена класна стая“.                                                                                     

2015 –В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, ОУ „Мати Болгария“ в Казанлък отпразнува 25 години от създаването си с поредица празнични събития. На тържествено утро директорът Пепа Дукова връчи почетни плакети на учители и бивши директори, както и грамоти на граждани, допринесли за развитието на училището. Училището е създадено на 15 юни 1990 г. с решение на ИК на ОбС – Казанлък. На 14 февруари 1991 г. тържествено е прието името „Мати Болгария“, което е заглавие на едно от най-известните произведения на възрожденския будител и книжовник Неофит Бозвели. Кръстник на училището бе писателят Петър Константинов. Първи ноември – Денят на народните будители, е патронен празник на учебното заведение.

2015 Музиката – вдъхновение и духовна красота” – под този надслов бе концертът на инструменталистите от Школата по изкуствата „Емануил Манолов” при читалище „Искра”, посветен на Деня на будителите.

2018 –  Майката на загиналата в тежката катастрофа Виктория, Янка Гьонева, се обърна с апел от личния си профил във Фейсбук. Почернената жена изразява надежда, че истината за чудовищния инцидент ще излезе наяве, а виновните ще получат адекватно възмездие. 23-годишното момиче почина на място заедно с приятеля си 23-годишният Цанко, на пътя Казанлък-Стара Загора на 27 октомври вечерта. Причината за произшествието бе ромска каруца без светлини.

Случаят провокира широка обществена дискусия в социалната мрежа, а община Казанлък обяви 29 октомври за ден на траур.

2018 – В навечерието на Деня на народните будители в парк „Розарум“ се появи Библиотека на открито. Четири къщички с книги за деца и възрастни осигури проект на казанлъшкото Сдружение “Младежки център за развитие – Взаимопомощ”, и Общинска библиотека “Искра”. Проектът, на стойност 1400 лева, е финансиран от “Младежка банка” към Обществен дарителски фонд – Стара Загора. Целта му е повече хора да четат книги в Града розите.

2018 – Страхотно представяне в Италия, домакин на Световните зимни игри за параатлети –Световно предизвикателство, направи възпитаникът на Светла Миткова Георги Киряков. Спортистът от Тополовград постигна успех в дисциплините хвърляне на гюле и копие, с резултати 9,69 м. и 25,96 м. Златните медали от Анкона са успешен завършек на сезона, коментира казанлъшката треньорка Светла Миткова.

2018 – Знаменитият треньор Аспарух Никодимов представи в Казанлък автобиографията си „С ЦСКА в сърцето“. Паро събра армейци и приятели на футбола в залата на литературно-художествения музей „Чудомир“.„С ЦСКА в сърцето“ е и панорама на футболна България от най-славните й години, пресъздадени от Паро като пряк участник в тях.

2019 – Тази вечер в залата на Културно-информационен център на ул.,,Искра‘‘№4 се откри художествената изложба „Посоки“ с участието на възпитаници на казанлъшката Художествена гимназия. Изложбата представи творби на ученици в 11 и 12 клас на НУПИД „Акад. Дечко Узунов“- живопис, графика, фотография и дизайн. В навечерието на 1-ви ноември – Денят на народните будители, всеки един от 11-те автори сподели с публиката личната си решителна стъпка накъде иска да поеме в изкуството.

2020 – Изложба, посветена на 200 години от розотърговската дейност на казанлъшкия род Папазови, е подредена в Музея на розата от 30 октомври /петък/ 2020 до 3 февруари 2021. Тя е проект на Исторически музей „Искра“ и Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства с любезното съдействие на Дончо Папазов, пряк наследник на рода Папазови. Идеята на Дончо Папазов за търговия с рози и розово масло се заражда в далечната 1820г., докато чиракува в гайтанджийницата на баща си Мито. Пазарите на розово масло тогава били основно Казанлък, Сливен и Узунджово. По-късно основава розотъргоската къща „Д. Папазов и синове“. След като синовете му, Димитър и Ботю, поемат семейния бизнес отварят пътища за търговия и извън българските пазари. Оказват се основни конкуренти на изнасяното от Турция розово масло по световните пазари в Париж, Лондон, Марсилия, САЩ и други. Историята на семейството е разказана в 19 табла, подкрепена с богат снимков материал и картички, от фондовете на двата музея и колегите от ИМ Сливен, ИМ Горна Оряховица, ИМ Самоков, ДА Пловдив и колекционери, и търговски писма с представителите им в Одрин, Цариград, Лондон, Париж от архива на Музей на розата. С настоящата изложба, двата културни института отбелязват Деня на народните будители. Тя може да се разгледа всеки ден, включително през събота и неделя, в рамките на работното време на музея.

2020 – Млад мъж, военнослужещ в бригадата в Казанлък, сложи край на живота си. Светозар Кюпов отишъл на работа и застъпил караул, малко след това се прострелял фатално със служебното оръжие в караулното помещение, поясниха запознати. От бригадата потвърдиха за нещастния случай. По непотвърдена информация мъжът е от Павел баня, служил е във Втори батальон. Не са ясни причините, довели до решението му да сложи край на живота си.

2021 – Стотици казанлъчани се тълпяха от сутринта пред единствената, работеща в събота лаборатория, за да си направят тест, с който да отидат днес на работа. Лабораторията да „Розариума“ тества пациенти от 8:00 да 11:00 часа, но и след този срок опашката наброява повече от 50 човека, алармираха читатели на „Пресс ТВ“. „Няма друга опция –  нито в болницата, нито в поликлиниката правят тестове за антитела. Единствената ни алтернатива е да чакаме тук. Няма как да се явим на работа без тест“, споделят потърпевшите от липса на други възможности в Казанлък. Те уточниха, че тестът е на цена 45 лева. Повечето от чакащите за тест са хора от персонала на заведения, но има и такива, заети в производство с непрекъснат цикъл.

2023 – Иса Бесоолу продължи да бъде начело на Община Павел баня, след като спечели изборите със 79,38% от гласовете. Той е получил подкрепата на 4707 души.

При обработени 100 процента от протоколите на СИК д-р Душо Гавазов печели изборите в община Мъглиж със смазваща преднина и подкрепа от 67,82 % на избирателите. С 2969 гласа досегашният кмет на Мъглиж си „подпечата“ втория мандат.

Василка Панайотова влезе в третия си мандат като кмет на град Шипка.

В Енина отново бе избрана Димитрина Дончева.

Своя пост в кметството на Долно Изворово запази и Ферид Бекиров от ДПС, а Венцислав Колев от ГЕРБ отново бе избран на с. Розово.Другите населени места с избрани на първи тур кметове в казанлъшко:

Ръжена –ХРИСТО ВАНЕДЖИКОВ 83.29%

Розово – ВЕНЦИСЛАВ КОЛЕВ ПП ГЕРБ 95.00%

Средногорово – ИЛИЯН ИЛИЕВ ПП ГЕРБ 73.47%

Горно Черковище – МАРИЯ МАТАНОВА БСП ЗА БЪЛГАРИЯ 66.04%

Кънчево – СТОЙНО СТОЙНОВ ПП ГЕРБ 57.38%

Голямо Дряново МАРИАНА ГЕОРГИЕВА ЛЕВИЦАТА! 62.50%

Ясеново – ПЛАМЕН ВЪЛЕВ ПП ГЕРБ 56.94%

Хаджидимитрово – СУНАЙ СЕЛИМОВ ДПС 82.95%

Горно Изворово ТЕОДОРА РАБОШЕВА ПП ГЕРБ 67.79%

Черганово СЛАВКА КОСТАДИНОВА ПП/ДБ 51.21%

Казанлък не успя да избере кмета си от първи тур.  Това стана ясно, след  100 % обработени протоколи на СИК в ОИК-Казанлък. На балотажа Галина Стоянова от ГЕРБ ще трябваше да се изправи срещу д-р Иван Колев, издигнат от БСП за България.

Освен за общински кмет, жители на пет населени места в община Казанлък трябваше да повторят вота си на 5 ноември и да избират между двама кандидати. С решение на ОИК -Казанлък Бузовград, Овощник, Крън, Шейново и Копринка също избираха на балотаж.

Според официална информация от Общинската избирателна комисия (ОИК) в Казанлък вече са разпределени мандатите в местния парламент, където ГЕРБ получават 12 места, следвани от Алтернатива на гражданите, които са със 7 мандата. Коалиция „БСП за България“ е трета политическа сила с 6 мандата. ДПС печелят 5 места. Новите общински съветници, които за първи път ще седнат на банките са трима съветника от „Възраждане“, двама от ИТН и двама от ПП-ДБ.

2023 – Казанлъчани подадоха сигнал за опасна детска люлка в центъра на Казанлък до хотела.  По металните части на мини виенското колело бие ток, споделиха родители, които са подали и сигнал на 112. При замерване с уред показва, че по люлката наистина протича електричество и е опасна за децата. Родители с ужас са констатирали при пускане на монети и тръгване на люлката как децата им започват да пищят от протичащия ток.

2023 – Три втори места завоюваха младите писатели от клуб „Светлини сред сенките” при ОДК „Св. Ив. Рилски” от Международния конкурс „Аз обичам черно море”. В първа възрастова група е отличена Рая Енева – 12г., във втора Диан Драгнев – 13г. и в трета Милла Рачева – 14 г.

2023 – Областният управител Ива Радева присъства  на освещаването на новоизградения православен параклис на територията на военно формирование 22180 от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Гости на тържеството бяха командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Пламен Йорданов, командирът на 61-ва Стрямска бригада ген. Маргарит Михайлов, командирът на Втора Тунджанска механизирана бригада ген. Стоян Христов, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, представители на Община Казанлък, дарители, помогнали със средства за изграждането на храма.  Параклисът носи името на Свети Димитър Солунски Чудотворец.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *