1997 – Площите в Казанлъшко, засадени с маслодайни рози, бяха 4 400 декара. Розите се изкупуваха по за 200 /стари/ лева за килограм.
1997 – В Казанлък бе учреден Алианс Франсез.
1997 – Пред казанлъчани бе представена новата поетична книга на Христо Вълчев „Изповеди“.
1998 – По повод 30-ата годишнина на Художествената гимназия „Акад. Дечко Узунов“ в КДК в Казанлък бе открита изложба – живопис и графика от Златния фонд на училището.
1998 – „Вис виталис“ излъчи интервю с поета Евтим Евтимов и композитора Тончо Русев. Евтим Евтимов говори за поезията, за любовта и разделите, „които също са любов“. „Единственото нещо, което може да се направи за това, хората да бъдат по-добри, е любовта“, – бе категоричен поетът. „Поел съм този кръст – да живея като автор на музика“, – сподели Тончо Русев, след като разказа за това, как се ражда магията на песента и за собствения му творчески процес.
1999 – Гост в предаването „Темели“ с водеща Деляна Бобева бе преподавателят в ПМГ „Н. Обрешков“ Теодосий Теодосиев. На въпроса „Как постигате това да сте идеалист?“, той отговори: “С удоволствие и вдъхновение“. Теодосиев сподели, че има проблеми в българското образование като резултат от „подивяването при социализма и опитомяването през последните 10 години“. Кабинетът на известния учител спешно се нуждаеше от ремонт и нова апаратура.
1999 – „В каква държава живеем?“ – на този въпрос на „Вис виталис“ отговори в интервю Спас Мавров: „От 3 март 1993 г. започна нов цикъл на Балканите. Догодина ще започне нов 7-годишен цикъл. Войната в Югославия е дело на сатаната. Милошевич е последният диктатор, Косово е последната сатанинска структура. Времето става сгъстено, скоростта се увеличава, душата сама трябва да даде оценка, сатанинските сили водят битка с ангелските. В момента 4-ма наши големи държавни ръководители – Петър Стоянов, Иван Костов, Надежда Михайлова и ген. Михо Михов, са всъщност представителите на най-могъщите български царе. Най-големият духовен водач е Ваклуш Толев – след Петър Дънов и Ванга. Големите ще си свършат работата, но какъв е моралът на малките, на отделната личност…?“ – риторично попита Мавров.
2000 – Министерството на отбраната дари на дружество „Военноинвалид“ в Казанлък дрехи и обувки, които бяха разпределени между 253-мата членове на дружеството.
2003 –Посланикът на Република Македония у нас Н. Пр. Любиша Георгиевски откри на пл. „Севтополис“ в Казанлък в рамките на Празника на розата Международния фестивал за фолклор „Децата на Балканите“ с участието на състави от Турция, Гърция, Хърватска, Албания и България.
2007 – Изложбата си „Завръщане“ представи в Казанлък художникът Антон Радулов, от 11 години живеещ със семейството си в Прага, където бе направил 2 самостоятелни изложби и една в дом „Витгенщайн“ във Виена. „Винаги обичам да се връщам, – каза за „Вис виталис“ Радулов, – в България и в Казанлък, в моята спретната къщичка“.
2008 – С концерт и представяне на сборника с текстове и музика „Песенен свят“ бяха отбелязани 40 години творческа дейност на хоровия педагог Евелина Райнова. Самата тя се определи в интервю за «Вис виталис» като „най-старата музикална история на Казанлък“, разказвайки за годините, в които музикалната култура в града ни е била на изключително високо равнище. За втори път бе изпълнена църковната композиция „Прослава на атонските монаси“. Желанието на Райнова бе това песнопение да бъде изпълнено от мъжки хор в Атонския манастир.
2009 – Общинските съветници в Казанлък решиха да бъдат закрити две училища в общината – „Хр. Ботев“ в с. Дунавци, в което за следващата учебна година имаше записани едва 5-ма първокласници, и „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Розово със записани 2-ма първокласници.
2009 – По повод 85-ата годишнина на в. „Искра“ читателите му получиха към редовния брой и копие от първия брой на “Казанлъшка Искра” с дата 1 юни 1924 г. Основател на вестника и негов пръв главен редактор е родолюбивият казанлъчанин Петър Топузов.
2010 – 19-годишната Милена Желязкова бе избрана за Царица Роза,2010 на Казанлък. Общо 16 момичета спориха за короната на Царица Роза. За подгласнички бяха избрани Румяна Секулова от ПГ по транспорт и транспортен мениджмънт и Виктория Милева от ХГ „Св. Св. Кирил и Методий“.
2012 – За грубо нарушение на Закона за закрила и развитие на културата до различни институции сигнализира казанлъшкият театър „Любомир Кабакчиев”. Стачният комитет настоя за незабавно освобождаване от длъжността „Директор“ на театъра на Диана Рамналиева.
2015 – Точно 3 сантиметра асфалт бяха налети при реконструкцията на ул. ”Капрони” преди две години, измери екип на „Вис виталис“. Тогава улицата бе преасфалтирана, а към тази дата вече се нуждаеше от изкърпване. През 2013 г. новоположената настилка на тази улица бе платена с 2 млн. лева кредит, който екипът на кмета Галина Стоянова изтегли за поправка на улиците в общината. Срокът на заема бе 5 години. Три месеца по-рано общинският съветник от БСП Васил Самарски остро разкритикува порочната практика да се икономисва от полагания асфалт и коментира некачественото изпълнение, като направи аналогия с проекта за бюджет за 2015 година, определяйки го като „не бюджет на развитието, а бюджет на заробването и на 3-сантиметровия асфалт“.
Последвайте ни и в Телеграм