1995 – В интервю писателят Иван Събчев, по повод честването на 135 години от основаването на ОУ „Паисий Хилендарски“ в Казанлък, разказа цялата история на училището и с документи доказа, че то е с 2 години по-старо и че е основано през 1858 г.
1995 – Нова технологична линия влезе в действие в „Конпло“ – Казанлък – за консервиране на месо за домакинствата. Капацитетът й бе от 500 до 1000 кутии на ден.
1996 – Близо 13 млн. /стари/ лева бяха усвоени от земеделските кооперации в региона по т. нар. „Зелена сделка“ – пари срещу договорено количество продукция за следващата година.
1996 – В „Българска роза-Севтополис“ към момента се произвеждаха 5 вида лекарства: карсил – драже, бронхолитин – сироп, аналгин, ацетизал и темпалгин на таблетки.
1996 – 14 медала спечели спортният клуб „Тигър“ – Казанлък на Международния турнир по карате до.
1996 – ОУ „Св. Климент Охридски“ – с. Крън отпразнува 130 години от своето основаване.
1997 – Група ученици от гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ тръгна в този ден на поход „По стъпките на куленските бежанци“.
1997 – По повод 50-годишнината на СПТУМ „Арсенал“ в двора на училището бяха засадени два сребристи бора с послание до учителите и учениците, които ще отпразнуват 100-годишнината на техникума.
1998 – В предаването на „Вис виталис“ – „Темели“, с водеща Деляна Бобева, в рубриката „Искам да кажа!“ Минчо Ковачев от Зелената партия се обърна към Крум Владев с думите: „Круме, ти лъжеш!“. „Обвинявам Владев в лъжа. Или да ме съди, или да си подаде оставката. СДС не е партия за такива като Крум Владев, които дерибействат. Той е политик-менте. Крайно време е да си иде – в интерес на Казанлък“, каза още Ковачев.
1998 – ОУ „Паисий Хилендарски“ – Казанлък тържествено чества 140 години от основаването на училището.
1998 – В ДК „Арсенал“ бе проведена конференция на тема „Възникване на военната индустрия в България и значението на „Арсенал“ в нея“.
1999 – В резултат на извършените от ХЕИ – Казанлък проверки, свързани с хигиената на храненето в заведенията, заради нередовни документи от работа бяха отстранени 7 лица.
2000 – На среща с журналисти от местните медии ръководството на ВМРО – Казанлък обсъди проблеми по темата на състоялия се в София митинг-шествие, организиран от ВМРО и Обединение „Промяна“ – „Шенген – втори Ньой“.
2001 – В празниците, посветени на 45-годишнината на ШИ „Ем. Манолов“, с концерт се включиха ВГ „Искрица“ и група „Обратен ефект“. В ефира на „Вис виталис“ групата представи новия си албум „Вервайте ми“.
2001 – „СПИН – проблеми и реалност“ – лекция на тази тема бе изнесена в ПГ „Иван Хаджиенов“ като част от програмата на Младежкия дом в Казанлък „Дебати“.
2002 – Общинският съвет отмени Наредба №3 за пътнически превоз с леки автомобили на територията на община Казанлък.
2002 – 139-ото Общо събрание на НЧ „Искра“ преизбра за председател Васил Самарски.
2003 – На втората сесия на новоизбрания Общински съвет в Казанлък бяха сформирани 6 групи: групата на БСП бе с председател Васил Самарски; на СДС, ВМРО и Гергьовден – Николай Александров; на Земеделския съюз – Красимира Горунска; на групата „За Казанлък“ – Тошко Барабонков; на НДСВ – Георги Каличков; на ДПС – Кадрие Летиф. Сформирани бяха 10 постоянни комисии. Съветниците гласуваха заплатите на кмета на общината Стефан Дамянов и на председателя на ОбС Иван Гороломов – по 835 лв.
2003 – Близо 200 таксиметрови шофьори протестираха пред ДК „Арсенал“ срещу невъзможността да упражняват професията си. Така те се включиха в националния протест на частните таксиметрови превозвачи.
2003 – „Трябва да има философия, вечност, адрес“, – така Николай Колев отговори на въпроса „Какво ще накара хората да четат български книги?“ в интервю за „Вис виталис“ преди излизането на новата му книга – за сблъсъка на едно момче със света на дивото в Африка.
2005 – Асоциацията на професионалните футболисти и Българският футболен съюз наградиха 12 млади футболисти и личните им треньори по програмата “Децата и футболът”. Наградите връчиха президентът на БФС Борислав Михайлов и президентът на АФП Дончо Донев. Сред наградените бе Валери Ангелов – футболист на „Розова долина“ с треньор Кральо Орозов.
2005 – „Тази година децата играха много добре във всички състезания. На две-три от първенствата бяхме на косъм от медалите. В последно време по-малките показаха голям напредък и ми дават оптимизъм, че през следващите години „Алехин“ ще бъде сред водещите в детско-юношеския шахмат в България“, каза в интервю за радиото треньорът на шах-клуб „Алехин“ Бончо Бонев. „Ще работя изключително с по-малките десетгодишни шахматисти, които вече показаха че имат потенциал“, допълни треньорът .
2006 – В Казанлък бе представен сборникът „Рогати работи” /бивалици от настоящето/ на журналиста от вестник „Пари” Христо Христов. В интервю за „Вис виталис“ Христов уточни, че в сборника е включил 180 текста от публикациите си през последните години.
2007 – Да сформира Общински политически съвет, който да работи в структурата на казанлъшката организация на НДСВ – това решиха участниците в събранието на партията. По думите на координатора на НДСВ Сребра Касева, кампанията стартира с цел да се докаже, че хората от НДСВ са способни и подготвени за местното самоуправление, със заряд да мислят за доброто на обществото. В сравненине с местните избори през 2003 г. за листата на НДСВ в Казанлък през 2007 г. бяха гласували повече избиратели. На партията не й достигаха 36 гласа, за да има 3-ма съветници.
2008 – Д-р Кети Маналова, специалист по вътрешни болести, бе утвърдена от Общинския съвет за временно изпълняващ длъжността Управител на общинската болница в Казанлък до провеждането на конкурс. Тя трябваше да въведе тежки мерки за излизане от финансовата криза. Натрупаните задължения бяха над 3 млн. лв. „Уморих се, аз съм кардиолог, ще работя в болничното отделение“, каза за новините подалият оставка управител дотогава д-р Христо Христов.
2008 – Двама изтъкнати общественици с достоен принос за развитието на Павел баня бяха избрани за почетни граждани – Христо Христов – за издаването на две исторически книги за Павел баня, за изключителни заслуги в областта на образованието, литературата и обществения живот, и проф. д-р Георги Гечев д.м.н. – за изключителни заслуги в областта на здравеопазването, развитието на Павел баня като балнеоложки център и принос в обществения живот. С този акт бе прекъсната традицията почетното звание в община Павел баня да се присъжда само посмъртно.
2008 – Общинският съвет в Казанлък реши да бъде закрит Междуучилищният център, а базата му – сградата на бившето училище „Иван Недялков”, да бъде предоставена за временно ползване от читалище „Възродена искра”.
2009 – Конкурс за изпълнение на стихове на големия български поет Никола Вапцаров бе първата от проявите в ОУ „Н. Вапцаров” – Казанлък, посветени на 100-годишнината от рождението на патрона на училището.
2009 – По нетрадиционен начин от партия ВМРО-БНД отбелязаха 90-годишнината от подписването на Ньойския договор – с акция за раздаване на книги, посветени на историческите събития от края на Първата световна война. Безплатно активисти на партията в Казанлък, а и в цялата страна, раздаваха книгата „Войната се връща” на бележития френски журналист Анри Пози, защитил достойно българската национална кауза.
2010 – Датата 27-ми ноември 1919 г., на която е подписан Ньойският мирен договор, една от най-тежките за цялата българска история, бе отбелязана в Казанлък. На ул. „Искра“ бяха раздавани тематични календари. Състоя се факелно шествие до паметника на загиналите в парк „Розариум”. От ВМРО раздадоха на казанлъшките училища 500 карти на България с откъснатите по силата на Ньойския договор български територии.
2012 – Три дни след обиколката на журналисти от китайски медии в Казанлък и Долината на розите и тракийските царе, бизнес делегация от Шанхай посети града, като акцентът бе върху розопроизводството и производството на продукти на основата на българско розово масло. Делегацията бе водена от Никита Сун, представител на инвестиционен фонд.
2012 – Казанлък се сдоби с нов спортен клуб – „Таекундо Екстрийм“, проповядващ уважение към семейството, противника и учебния процес. Седалището на клуба бе в спортен комплекс ”Багира-Арсенал”. Треньор стана Тихомир Владов.
2012 – Дискусионен клуб за обсъждане на мерки за ограничаване на сивия сектор бе учреден в Казанлък по ОП „Развитие на човешките ресурси”. В клуба влязоха представители на синдикати, работодатели, наети лица и неправителствени организации. Инициатор за създаването на клуба бе Българската търговско-промишлена палата в Казанлък. „Нуждата от явна дискусия по темата е повече от необходима, – коментира Данчо Игнатов от казанлъшката палата. – За съжаление, борбата със сивия сектор е доста трудна и изисква ресурса, както на държавата, така на фирмите и на наетите лица. Най-важното е към настоящия момент по темата да се говори“.
2012 – Обществено обсъждане по проекта „Интегриран план за градско възстановяване и развитие” се проведе в Казанлък. Икономическата зона на практика представляваше две отделни териториално обособени зони с тясна връзка между тях, констатира Междуведомствената работна група. Изпълнител на проекта бе обединение „Тонзос Консулт”.
2013 – Община Казанлък получи наградата на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация – БХРА в категорията „Най-ползотворно сътрудничество в културния туризъм с община в България“. Наградата бе статуетка, която БХРА връчва на призьорите от 1996 г., и почетна грамота.
2013 – От шестия национален ученически конкурс за литературно творчество и журналистика „Стоян Михайловски“, проведен в Русе, клуб „Светлини сред сенките“ при ОДК „Св. Иван Рилски“ получи 4 отличия. В първа възрастова група, до 10 г., първо място зае Мария Попова, за проза; 2-ро място зае Даниела Керасарова – за проза. Във възрастова група до 13 г. Любомир Богданов зае второ място за поезия. Сюзън Гератлиева бе също с 2 място за поезия. Клубът спечели и купа и почетна грамота.
2013 – „Празник” – под това мото художникът Румен Петков откри изложба в залата на Информационния център на ул. „Искра” 4 в Казанлък. ”Дървета”, „Утро”, „Двор”, „Розов цвят”, „Планинско село”, „Син мост” бяха част от 37-те заглавия на живописните творби, които художникът показа. Румен Петков живее и твори в Казанлък от 1981 г.
2013 – ОУ „Мати Болгария” в продължение на шест дни бе домакин на работна среща по проекта „Покажи ми твоето училище, аз ще ти покажа моето”, по който училището работеше от началото на учебната 2012/13 година. Тук бяха гости от партньорските страни: Испания, Полша, Словакия, Румъния, Турция, Гърция, Франция.
2014 – В Художествената галерия бяха показани фотосите от последната експедиция на казанлъшките туристи „Златоград‘ 2014“.
2014 –Инж. Георги Ранов прие ключовете и печата на Областната администрация в Стара Загора и официално встъпи в длъжност „Областен управител“. Ранов е роден през 1958 г. в Шумен. Работил бе в комплекса „Марица Изток“.
2014 –Рисунката „Утро“ на 13-годишната Димана Чернева, ученичка в 7 клас в Художествената гимназия в Казанлък, бе включена в каталога на победителите от Световния конкурс за детска рисунка Банско,2014.
2014 – Състезателите на клуба по таекуондо „Кентавър“ – Казанлък Цветелина Николова и Любомир Богданов станаха шампион и вицешампион от Европейското клубно първенство в Анталия, Турция. Цветелина спечели златен медал за кадети в категория до 37 кг., Любомир стана носител на сребърен медал в категория кадети до 33 кг.
2015 – Над 60 картини представиха в изложба в Казанлък 42-ма художници, едни от най-известните творци от цяла България. Поводът бе честването на 5-ата годишнина на казанлъшката арт галерия „Ателието“, чиито основатели са Росен Дончев и Ваня Запрянова. Един от доайените – Стефан Монев, бивш директор на Националната художествена гимназия в Казанлък, коментира за „Вис виталис“: “Тази изложба е факт въпреки битовизмите. Живописните платна показват една различна естетическа реалност“.
2015 – За мокри тавани, пропити с мухъл, от които тече вода, алармираха в този ден от БЧК – Казанлък и клуба за социални контакти на хора със специални потребности, на които се налагаше да стоят прави. При дъжд водата се изливаше в стаите, заради некачествен ремонт от казанлъшка фирма през 2012 г. Валентина Желева, отговаряща за помещението, каза за „Вис виталис“: „Проблемът не е намерил решение от години. Когато вали, се налага да завиваме маси и дивани с найлони, а тук се обучават и деца. Сградата е собственост на Община Казанлък и е дадена за ползване на хората със специфични потребности и на БЧК“.
2015 – Фондация „Деца с проблеми в развитието“ представи в Казанлък свой проект, насочен към работа и подпомагане на семейства, в които има дете с увреждане и който цели да инициира обществен дебат по темата сред всички заинтересовани страни – родители, НПО, специалисти, институции на местно и държавно ниво, медии. Д-р Даниела Миланова, управител на Медицински център „Деца с проблеми в развитието”, разказа пред екип на „Вис виталис“ за проблемите, пред които се изправят семействата.
2016 – Трето място и бронзов медал, завоюва казанлъшкият хор „П. Стайнов“ към НЧ „Искра“. Хористите с деригент Младен Станев участваха, при изключително голяма конкуренция, в 26-я международен фестивал на коледната музика и песни в Прага.
2017 – Казанлъчани направиха паметник на Левски в Торонто – Радиана Дервенска и Тодор Ганерев изградиха бюст паметник на Васил Левски. Скулптурата преди по малко от месец бе официално открита в Торонто – Канада.
2017 – Защо общински служители от Общинското предприятие по чистота извършват дейност, за която е проведена обществена поръчка и има договор с фирма- изпълнител? Кой ще поеме отговорността? – тези въпроси задава към кмета на Казанлък председателят на Групата общински съветници на БСП Пламен Караджов по повод инцидента с паднали двама служители от предприятието при подмяната на улично осветление.
2017 – Есенната експедиция на казанлъшки туристи прекоси Тракия и върхове в Родопите – Над 130 планинари, любители на археологията и историята, организирани от ТД“Орлово гнездо“, проведоха двудневно пътешествие, кадрите от което бяха прожектирани
2018 – След дълго боледуване на 70 годишна възраст си отиде Нанчо Видев- член на групата Експерти за Казанлък, избран за общински съветник на последните местни избори, в качеството си на Експерт регионално развитие, икономика и екология. За казанлъчани бе известен като най-младият зам.-директор в онези години на Техникума по автотранспорт, бил е началник отдел в Община Казанлък и зам.директор на автокомбинат – Казанлък. В биографията си Нанчо Видев имаше и години работа като завеждащ финансово-административна служба в Министерство на външните работи, посолството на Република България в Дар-ес Салам, бе главен секретар в Министерство на земеделието, горите и аграрната реформа, работил е в Министерство на вътрешните работи, агенция „ Митници“. Бе и директор на Регионална инспекция по околна среда и води – Стара Загора.
2019 – Стефан Данаилов е починал – Последно на голямата сцена легендата Стефан Данаилов излезе на сцената в Казанлък, след което бе приет във Военно медицинска академия в София. Той през октомври се срещна със Стоян Петров, който бе кандидат за кмет на Казанлък в отминалата предизборна надпревара. В Казанлък в ДК „Арсенал“ Данаилов участва в Актрисата от Питър Куилтър „Само клишета не стават! Хората се умориха да слушат клишета, трябва характер“ бяха част от думите на Ламбо в Казанлък към Стоян Петров.
2019 – Премиерът Борисов и Специализираната прокуратура проверяват как кмета Стоянова е разрешила строеж до Летище „Казанлък“
2019 – На 27 ноември в Детски отдел на Общинска библиотека „Искра” стартира творческо ателие „Вълшебна Коледа” с ръководител Цветана Захариева. Първи участници бяха трета група „Звездички” от ДГ №1 „Здравец”. Вълшебниците на г-жа Александрова и г-жа Христова изработиха сувенири и картички, които ще бъдат продавани на импровизиран коледен базар. Със събраните средства ще се закупят нови книги за фонда на Детския отдел.
2020 – Вълна от съпричастност предизвика молба на майка от Казанлък. 38-годишна жена поиска помощ ден по-рано, за да имат възможност трите й деца да се обучават дистанционно. Веднага след публикацията ни имаше светкавична реакция, представители на местния бизнес, наши колеги и директор на казанлъшко училище пожелаха да помогнат. До часове, два лаптопа и таблет ще бъдат на разположение на семейството за предстоящото от понеделник онлайн обучение на малчуганите.
2020 – Да бъдат освободени казанлъшките фирми от заплащане на таксата за битови за периода от 27 ноември до 21 декември т.г., поиска БСП в Града на розите. Социалистите внесоха писмо в общинския съвет с настояване задължените лица предприятия, които вследствие на извънредното положение и противоепидемични мерки обявени със Заповед № РД-01-677 / 25.11.2020 г. на Министъра на здравеопазването на територията на Република България, са преустановили стопанската си дейност, осъществявана в недвижим имот на територията на община Казанлък, да получат облекчения. БСП предложи в писмото си освобождаването от наеми и тротоарни такси за същия период наемателите на общински обекти – ресторанти, питейни заведения, тротоарно право, спортни клубове, клубове за занимания с деца, обществени бани, които не са извършвали търговска дейност по време на въведените временни противоепидемични мерки.
2021 – В 18.25ч., в РУ-Казанлък бе получено съобщение за починал мъж в Николаево. На място бе установено тялото на 72-годишен мъж. Образувано бе досъдебно производство по чл. 115 от НК. В резултат на проведените незабавни оперативно-издирвателни действия от служители на РУ-Казанлък за срок до 24 часа бе задържана 70-годишна жена, заподозряна за извършеното престъпление. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Стара Загора.
2023 -На 24.11.2023г., около 15.30ч., след получен сигнал за държане на наркотични вещества, служители на РУ-Гълъбово, в централната част на град Гълъбово, установяват 32-годишен мъж, криминално проявен и осъждан. В хода на проверката, мъжът поглъща наркотичните вещества, които държи в ръката си и побягва, с което пречи на полицейските служители да изпълнят задълженията си, свързани с контрол върху наркотичните вещества, аналози и прекурсори. 32-годишният мъж е задържан до идването на медицински екип, предвид на погълнатия наркотик не е съставена заповед за задържането му. Получил е медицинска помощ и е освободен по негово желание, без опасност за живота. Иззета е слюнка за анализ. В РУ-Гълъбово е образувано досъдебно производство по чл.270, ал.2 вр. ал.1 от НК.
2023 -С падането на първия по-сериозен сняг и тази година любителите на снежния адреналин с автомобили или просто дрифтъри създават проблеми при почистването на прохода Шипка. Няколко са били катастрофиралите автомобили през съботния ден преди да бъде затворен прохода, споделят от пътно поддържащата фирма. Понякога водачите на автомобили едвам удържат возилата си срещу снегорините споделят още те.
2023 -НПМ „Шипка-Бузлуджа“ показа семейния печат на граф Игнатиев в Етрополе – Националният парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ гостува на Исторически музей – Етрополе с изложбата „Пътят на свободата от Шипка до Сан Стефано“ на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ по повод навършването на 146 години от освобождението на Етрополе.
2023 -Специална награда за цялостен принос за развитието на фотографията в България от Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов” гр. Самоков. Тя се присъжда на казанлъчанина Александър Иванов за ярко присъствие в областта на художествената фотография, Художествената фотография е наистина един от най-красивите и изразителни видове изкуство. които са способни да пресъздават действителността по свой уникален и креативен начин, като използва светлината, композицията и тоналността на картината, за да внуши определен художествен замисъл. Фотографът получава почетен плакет, грамота и чек.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram