Днес, 23.11.2024г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1995 – В Общинската поликлиника в Казанлък бе открита аптека, която да обслужва болните от диабет граждани.

1999 – Мария Стефанова бе кореспондент на радио „Вис виталис“ от гр. Касел, Германия, където социални работнички от Казанлък бяха на обучение за гледане на възрастни хора – по инициатива на д-р Радка Арнолд, казанлъчанка, живееща в Германия.

2000 – „Най-голямата халюцинация на последните 11 години е митът, че преходът от държавен социализъм към пазарен капитализъм ще стане за 5-10 години, след като за един такъв преход са нужни не по-малко от 25 години“, – заяви в интервю за радио „Вис виталис“ гостуващият в този ден в Казанлък лидер на Обединения блок на труда проф. Кръстьо Петков.

2000 – Възпитаникът на ШИ „Ем. Манолов“ Цветан Овчаров завоюва трето място в Четвъртия конкурс за изпълнение на френска музика, организиран от Генералното представителство на Алианс-Франсез.

2001 – Казанлък бе домакин на кръгла маса на Съюза на офицерите и сержантите от запаса – първата по рода си национална среща. Темата бе „Съюзът на офицерите и сержантите, вестник „Българско войнство“ и местната власт“. Неин организатор бе Сдружение „Българско войнство,21“.

2001 – Богословът Ваклуш Толев изнесе в Казанлък слово на тема „Бог в човека – битка за истина“.

2001 – 1143 бяха правоимащите майки, ненавършили 29 г., в община Казанлък, които получиха социални помощи по Указа за насърчаване на раждаемостта. 588 млади семейства се прехранваха от помощи. 116 младежи с увреждания получаваха помощи за транспорт, телефон и лечение. Над 3000 бяха регистрираните в БТ безработни младежи за м. октомври, 1779 бяха от община Казанлък.

2002 –  „На радио „Вис виталис“ пожелавам много ползотворна работа, както и досега, богатство от нови актуални теми, работохолизъм! Д-р Балабанова“ – това е записано на тази дата в Паметната книга за гости на радиото.

2003 – Лаврови храсти на стойност над 300 лв., доставени само преди седмица, бяха откраднати от парк „Розариум“ в Казанлък.

2005 – „След 7-8 години България ще възвърне позициите си на приоритетен доставчик на електроенергия на Балканския полуостров“, каза в интервю за „Вис виталис“ Димитър Шевиков, председател на Българската браншова камара на енергетиците. „Със старта на новата атомна електроцентрала, с оптимизирането на електроразпределителните дружества и въвеждането на нови технологии в топлоцентралите се откриват нови възможности пред сектора“, допълни Шевиков.

2006 – Общинският съвет взе решение за преименуването на Професионалната гимназия по пластични изкуства „Академик Дечко Узунов“ в  Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“. Сред мотивите бяха: да се постигне синхрон между статута и името на училището. „Преименуването ще отговаря на традициите и мащаба на дейност на учебното заведение“, – каза в интервю за радиото председателят на Постоянната комисия по култура, информационни средства и вероизповедания към ОбС Пеньо Терзиев. Художественото училище в Казанлък е основано през 1968 година.

2006 – В контролния етап на акция „Светлина“ КАТ – Казанлък провери 350 МПС и констатира 100 неизправности – 73% от тях бяха свързани с осветителните системи. Съставени бяха 57 акта, 11 автомобила бяха спрени от движение.

2008 – Двама представители от Казанлък бяха избрани в новите ръководни органи на БСП. На 47-я конгрес на БСП, като делегиран представител в Националния съвет от Старозагорска област, бе избрана Теодора Христозова, а Румяна Друмева бе избрана за член на Общопартийната контролна комисия на партията.

2009 – Броят на безработните граждани в община Казанлък за м. октомври бе 2 608.  Най-голямо бе увеличението в групата над 55 години. Младежите до 29 години представляваха 23,5 процента от общия брой регистрирани безработни – така те продължаваха да бъдат една от рисковите групи на пазара на труда. Увеличен бе броят на безработните висшисти. 203 бяха обявените свободни работни места, 14 от тях за висшисти. На първичния трудов пазар започналите работа бяха 135.

2010 – „Аз съм европейско дете” – под този надслов премина поредната проява в ЦДГ „Еделвайс”, част от международния проект „Театърът – магия и реалност”, по който детското заведение работеше за втора година.

2020 – Със специална награда в 18-тото издание на Националния конкурс  „Родолюбие” бе удостоена презентацията на учениците от клуб „Съхрани българското” на ПГ по лека промишленост и туризъм. Темата бе „България – европейска самоличност и специфична духовност“.

2012 – „Хората с диабет са c повишен риск за поява на очни проблеми. Затова и профилактиката, свързана със зрението при диабетиците е от изключително значение. Установено е, че след 15-годишна давност на заболяването над 90 % от пациентите вече имат увреждане на ретината. Колкото по-рано се диагностицират очните изменения, толкова по-успешно е лечението им“, каза в интервю за „Вис виталис“ офталмологът д-р Светлина Богданова. „За щастие заболяването диабетна ретинопатия е напълно лечимо“, допълни тя и уточни, че около 30 000 операции на перде на окото се правят в страната ни ежегодно.

2013 – Над 3 600 дигитализирани страници на 23 отпериодичните издания, свързани с Казанлъшкия край, излизали в периода 1878-1944 година – това бе равносметката в цифри на приключилия проект на ОБ „Искра” „Писахме,  да се знае…”.

2014 – Престижното 2-ро място извоюва талантливият пианист Кристиан Боюклиев, ученик на клавирния педагог Мариана Мъгева, на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов” в София.

2015 – От този ден младши експерт Петя Бързелова отговаряше за „Връзки с обществеността и протокол“ в Община Казаннлък. Тя бе назначена на мястото на Юлия Младенова, която водеше общинската служба през последните четири години.

2015 – „Аз протестирам! Стига мизерия! Стига лъжи! За достойни доходи! Животът ни трябва да се промени!“ – към този протест се присъединиха над 100 работещи в културни институти в Казанлък, с лентички на дрехите си. Протестите бяха организирани от синдикалните структури на КТ „Подкрепа“ и КНСБ.

2016 – В изпълнение на проект „Повишаване на обучителния капацитет на мениджъри и служители в общинските библиотеки” на Фондация „Глобални библиотеки – България“, финансиран по Програма Еразъм + , Петя Шопова и Светлана Колева, библиотекари от ОБ „Искра” Казанлък, бяха на обучение в Барселона. Групата на обучаваните включваше и представители на фондацията, и на общинските библиотеки в Асеновград, Димитровград, Исперих, Карлово, Котел и Самоков.

2017 – 3374 лв. Толкова пари събраха учениците от XII А клас на благотворителният концерт „Да помогнем на Никол”. Препълнена до краен предел залата във Военния Клуб се оказа недостатъчна да побере всички желаещи да гледат концерта. Сред гостите на концерта беше и бащата на Никол, който не скри емоциите си и благодари на организаторите за това, което правят за неговата дъщеря.

2018 – Модерната сграда на библиотека „Искра“ посрещна своите първи читатели на 23 ноември. Храмът на книгите бе ремонтиран със средства, на стойност 55 хиляди лева, отпуснати от Община Казанлък. Образец е на архитектурния модернизъм у нас, но повече от 30 години не е ремонтирана, посочи директорът Анна Кожухарова. Освен ремонт на фасадата, подмена бе дограмата в читателските зони и в хранилищата.

2020 – Послание за любов и повече положителни емоции изпратиха четири малки принцеси от Казанлък. Малките дечица сътвориха сърце от листа, с което демонстрираха доста изобритателност и креативност. Рия, Теодора, Никол и Мария показаха, че радостта в живота идва от малките неща!

2020 – Казанлъшкият рапър Хари Азинян по известен, като „Dirty Harry“ издаде нов хит. Парчето се казва „KAZVAT“ и се разпространяваше с главоломна мощ в социалните мрежи. Клипа на песента бе заснет изцяло в Казанлък. В него участваше и известния татуист Божидар Тафров. Музиката и текста са дело на Хари, а мастеринга е поверен на Пламен Василев. Видеото е дело на  Salihsali.Film.Production и Павел Стоев.

2020 – Заради неразположение през почивните дни казанлъшката кметица Галина Стоянова се е самоизолирала, според неин пост във Фейсбук. Бързият й антигенен тест бил положителен, очаквала и резултата от PCR -теста. Дотогава взела решение да се самоизолира.

2022 – „Ахинора“ на Иван Милев пристигна за първи път във Виена – написаха от Художествената галерия в Казанлък. На 23-ти ноември бе открита изложба на художника във Виена. По покана на Българския културен център гостува изложбата с творби на Иван Милев „В странство“. Тя бе показана в самото сърце на австрийската столица в Дом Витгенщайн, където се помещава Българският културен център, съобщи директорът на Художествена галерия – Казанлък д-р Пламен Петров.  Изумителната творба „Ахинора“ е сред 20-те шедьовъра, които ще бъдат под­редени във втората зад­г­ранична изложба на Иван Милев. Първата бе през март тази година, когато „В странство“ гостува в галерия „Бъл­гария“ в Рим. Изложбата бе организирана сто години, след като Иван Милев напуска Рим и по повод неговата 125-а годишнина от рождението и 95 години от смъртта му. Поредицата прояви на Художествена галерия – Казанлък, свързани с годината на Иван Милев, са под патронажа на президента Румен Радев.

2022 – Лека снежна покривка до Паметника на Свободата на Шипка. „Зимата идва“ написаха от ръководството на Паметника. С настъпването на зимата там не еднократно се затваря достъпа за туристи, поради изключително тежките зимни условия. Снежната покривка през зимата достига до над половин метър.

2022 – Владиката Киприан: „Строежът на крематориум е в пълен разрез с учението на св. Православна църква“. Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан направи обръщение по повод инвестиционните намерения за изграждането на крематориум на територията на град Стара Загора, като осъди инициативата. „Църквата не може да приеме кремацията, защото смята човешкото тяло за храм на Светия Дух, неизменна част от човека и личността му. Душата носи яркия спомен за тялото и след смъртта й очаква отново своето съединение с него. Още през втори век св. Иустин Философ казва: „ Какво е човек, ако не живо разумно същество, състоящо се от душа и тяло? Нима душата сама по себе си е човек? Не, тя е душа на човека. А нима тялото може да бъде наречено човек? Не – то е тяло на човека…единствено същество, състоящо се от съединението на едното и другото се нарича човек“, уточни владиката.

2022 – От страницата на село Бузовград във Фейсбук става ясно, че стартира дарителска кампания за събиране на средства за изработване и поставяне на паметна плоча на лобното място на загиналия при тежко ПТП с пиян и дрогиран водач, станало на 11 ноември, 14-годишен Иван Седмаков.

2022 – Един от големите проблеми на Павел баня, който с всяка изминала година е ставал все по-труден за преодоляване, днес вече е на път да бъде решен. Става въпрос за недостатъчното пространство на гробищния парк край града. До дни обаче разширението ще бъде факт. Общинските служители по почистването и строителството вече са оформили алеите и парцелите, като предстои в следващите дни алеите да бъдат покрити с бетонна настилка. Така старият гробище парк ще бъде разширен, а новият терен – облагороден.

2022 – Казанлъшкият предприемач Жана Андонова попадна в Forbes България, като една от най-успешните бизнес дами през 2022-ра година. В Казанлък Андонова е известна, освен като бизнесмен, така и като меценат и вземаща дейно участие в много благотворителни каузи за региона.

2022 – Тормозът на хора, имащи имоти или живеещи в местността „Старите лозя“, продължава, жалваха се те. След като миналата седмица се наложи да направят граждански патрули и заловят един от крадците и го предадат на полицията, съобщават че мъжът е бил незабавно освободен. Към тях са стигнали коментари, че кражбите и погромите на имоти ще продължат, тъй като крадците се чувствали безнаказани. Според част от хората имало заплахи и за физическа саморазправа. „Чувстваме се безсилни“ споделят хората. Полиция и прокуратура не могат да спрат набезите, крадците са безнаказани, а почти няма вила в източната част на града, която да не е разбита. Хората сами са започнали разследване и споделят, че са открили много от крадените предмети в заложни къщи. Лица, свързани с крадците, ги залагали там.

2023 -С нови награди, от два конкурса, ни зарадваха малките възпитаници на клуб „Светлини сред сенките” при ОДК „Св. Ив. Рилски”. От конкурса „Есента през очите на децата” наградените са шестима, в първа възрастова група, за деца до 5 години. На първите места са класирани: Грета Василева – 3г. и Алекса Димова – 4г., във втора възрастова група, до 7 годишни, Цветин Радевски – 6г., в трета възрастова група – първи и втори клас, Рая Мутафчиева – 7 г. и Стефан Сълев – 7 г. При децата до четвърти клас с второ място е Иван Стефанов – 9 г.

2023 -Българското средно училище „Христо Ботев“ в Братислава празнува днес 75-годишен юбилей, а в празничната програма участва и танцовият ансамбъл от Казанлък „Палавници“, воден от хореографа и председател на НЧ „Жар“ Дора Петкова. Нашите „посланици“ на фолклора бяха включени в българската делегация, в която са и клуб „Весело хорце”, Вокална група от Прага и вокална формация „Славейчета“. Преди всяко изпълнение ръководителите на групите ще представят участниците и ще отправят приветствия към училището. Програмата ще завърши с общо хоро.

2023 -На официална церемония днес абсолвентите от 5 бакалавърски специалности на

Медицинския факултет при Тракийски университет получиха своите дипломи и

поеха по професионалния си път. Випуск 2023 завършват общо 91-ма бакалаври

от специалностите „Акушерка“, „Кинезитерапия“ , „Лекарски асистент“,

„Медицинска сестра“ и „Социални дейности“. Така общият брой на дипломираните

медицински специалисти – бакалаври и магистри – в Медицинския факултет на

старозагорското висше училище тази година достигна 232 души. Специални гости

на тържествената церемония бяха ректорът на Тракийски университет – проф.

Добри Ярков, г-жа Павлина Делчева – зам.-кмет на Община Стара Загора,

представители на ректорското и декански ръководства, на държавни институции,

здравни и социални заведения, бизнес партньори.

2023 -Джип с мигранти бе спрян от полицейски патрул преди западния изход на града. По първоначална информация при подадена стоп палка шофьорът не спрял, но след полицейско преследване джипът е прихванат. Белият джип „Порше“ е блъснал патрулката в опит отново да се измъкне. В него са пътували петима мъже, които са арестувани.

2023 -Днес Кметът Галина Стоянова и новоизбраните кметове на населени места проведоха първата си съвместна оперативка. Кметът на Казанлък връчи трудовите договори на кметовете по места и подчерта колко важна е личната отговорност за населеното място на всеки, встъпил в длъжност.

2023 -Директори на читалища и читалищни дейци от Старозагорска област се събраха днес на кръгла маса, за да обсъдят заедно перспективите за развитие на читалищното дело у нас. Събитието под надслов „Нови идеи – нови възможности“ премина под патронажа на областния управител Ива Радева. Участие в него взеха д-р Силва Налбантанян-Хачерян, директор на Дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ в Министерството на културата, председателят на Съюза на народните читалища д-р Николай Дойнов, зам. областният управител Теодора Нончева. Кръглата маса бе посветена на 20-ата годишнина на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство.

2023 -10 от книгите на проф. Иван Маразов, писани през последните 7 години, представи пред казанлъшката публика издателят проф. Иван Гранитски. На събитието бе домакин Художествена галерия – Казанлък. Задълбочените монографии, свързани с античната торевтика, духовното наследство на елинистичния свят и по-специално митологията на траките, сред тях са „Хубавата Елена“, „Ритон с глава на овен“, „Кантаросите“, „Мистериите на кабирите в древна Тракия“, „Амазонките“, „Шепотът на гигантите“, „Златната утопия“,  „Митичният Бестиарий“, „Орфей“, „Дионис“.

„В лицето на проф. Маразов действително имаме една от последните големи живи фигури на изкуствоведската мисъл. След загубата на проф. Ружа Маринска нямаме толкова космополитна фигура като него“, заяви д-р Пламен Петров, директор на Художествена галерия – Казанлък.

2023 -Ротари клуб Казанлък дари на спешните центрове на Казанлък, Павел Баня и Мъглиж шест глюкомера и тест ленти за тях. Дарените консумативи подпомогнат работата на спешните медици в линейките за установяване нивата на кръвна захар на пациенти при посещение на адреси. С днешното дарение всяка линейка, която обслужва трите общини на Казанлък, Павел Баня и Мъглиж вече е изцяло оборудвана с глюкомер. Дарението беше връчено от президента на Ротари клуб – Казанлък Иван Гитев на д-р Терзиев – ръководител на филиала на спешна помощ в Казанлък.

Последвайте ни и в Телеграм