Днес, 21.06.2024г. – Живата памет на Вис виталис

1995 – По силата на сключен договор радио „Вис виталис“ започна директно да излъчва в 19 ч. Централния осведомителен бюлетин на Българското национално радио.

1997 – Контролните органи на ДВСК по време на проверките си, продължили 8 дни, преокачествиха над 4 тона млечни и 112 кг. месни продукти.

1998 – Корейски инспектори от Световната здравна организация провериха на място как в родилното отделение на казанлъшката болница се съхранява и прилага ваксината за бебета против хепатит В – корейско производство. Удовлетворени от резултата, те предоставиха на отделението нови 100 дози от ваксината.

1999 – Гост в студиото на „Вис виталис“, в предаването „АртРадио“, бе Ваня Златанова, началник на Управление „Култура“ в Община Казанлък. В ефир тя отчете изпълненото по културния календар за годината и анонсира очакваните културни събития до края на 1999 г.

2000 – Със закъснение, в сравнение с останалите региони в областта, започна жътвената кампания в община Казанлък. С пшеница бяха засети 32500 дка, с ечемик – 17200, с ръж – 9000, с третикале – 2700 дка.

2001 – Над 100 граждани, живеещи в блок 30 в кв. „Изток“, изпратиха жалба до кмета Стефан Дервишев срещу изграждането на платен паркинг до блока, тъй като е много шумно и опасно за децата. В отговора си кметът ги увери, че клаузите в договора не накърняват интересите на гражданите и че денонощна охрана ще гарантира сигурността им. Много скоро собствениците сами се отказаха от паркинга.

2002 – „Запазени са духът и редът в това училище“, – констатираха трима началници на отдели от МОН, които по собствена инициатива посетиха в този ден Техникума по лека промишленост в Казанлък с директор инж. Рени Червенкова. Те направиха проверки по материалната база, учебния процес и план-приема.

2002 – Кметът Стефан Дервишев изпрати официално предложение до министъра на образованието и науката Владимир Атанасов мениджърските паралелки в СОУ „Екзарх Антим Първи“ да бъдат запазени чрез формална промяна на наименованието им – да станат профилни вместо професионални.

2004 – На общинска конференция на ДПС Емин Чука бе избран за председател на движението в Казанлък. По повод появилата се идея да се постави паметна плоча на загиналите турци на връх Шипка ДПС – Казанлък изрази своята отрицателна позиция с мотива – „в името на обединението“.

2005 – Седмия традиционен събор, посветен на Петровден, организира на връх Бузлуджа Културно -просветното дружество на каракачаните – Казанлък.

2005 – В изложбената зала на улица „Искра“ 4 бе открита фотоизложбата „Пражкият пешеходец“ на чешкия майстор на обектива доц. Иржи Вшетечка.

2007 – 3 килограма хероин на стойност над 200 000 лева задържаха при специализирана полицейска операция служителите на РПУ – Казанлък и сектор „Борба с организираната престъпност“ към Областната дирекция на полицията. Хероинът, скрит в пакет от прах за пране, бе открит при проверка на лекотоварен автомобил „Рено Трафик“, управляван от 28-годишен български гражданин с инициали Н.И. от село Хаджи Димитрово. 

2008 – БСП бе с най-много мандати в новоизбрания на 21 юни Общински съвет на Казанлък –  6 от общо 37 места. Втора политическа сила – с 5 места, стана Съюзът на патриотичните сили „Защита“ с водач Цветанка Пискова. 5 места получи и ПП ГЕРБ.       

2009 – Възпитаниците на Елена Юлиянова от СОУ „Екзарх Антим І“ и ШИ „Емануил Манолов“ при НЧ „Искра“ завоюваха всички призови места в конкурса „Слънце, радост, красота“ в Несебър – четири първи, две втори, една трета, специалната награда на журито и стипендиите на МОН. Първи награди спечелиха Валентино Бабат, Мария-Йоана Тенева, Никола Георгиев и Събина Арнаудова.

2010 – Като изключително бе определено участието на 4-те казанлъшки групи в 11-тото издание на международния детски фестивал „Слънце, радост, красота” в гр. Несебър. В различните категории казанлъчани завоюваха 10 първи места сред над 2300 участници от 9 държави. Балерините на Алла Ангелова от читалище „Искра” завоюваха І-во място за съвременна хореография и І-во място в категорията за характерен танц. Възпитаниците на Стефан Христов също обраха наградите в раздела „Класическа китара”. С първа награда бе ученикът от ПМГ „Н. Обрешков” Димитър Христов. С най-много награди се завърнаха възпитаниците на Елена Юлиянова. Сибел Зейнелова завоюва и Гран при.

2010 – С първа награда от 11-тото издание на Международния конкурс „Слънце, радост, красота“ в Несебър в първа възрастова група – до 10 години, се завърна и пианистът Кристиян Буюклиев – възпитаник на Мариана Мъгева в СОУ „Екзарх Антим Първи“ в Казанлък.

2011 – 35 години Детско-юношески театър отбеляза НЧ „Искра”. Драматичният театър на читалището бе реализирал над 100 заглавия в своя афиш. На казанлъшка сцена са играни за първи път в България Шекспировата пиеса „Отело”, „Ревизор“ на Гогол и „Хъшове“ на Иван Вазов.

2012 – Казанлъшкият фотограф-художник Бедрос Азинян бе единственият българин, включен в Международния фотопленер във финландския град Петаявеси. Фотографи от 16 държави показаха своя поглед над уникалната природа. 

2012 – “Мис България“,2011 – казанлъчанката Ваня Пенева, се включи в т. нар. футболен ”Отбор на Сърцето”. Събраните средства от мачовете отиваха за децата от фондация „Димитър Бербатов“, в проекта „Успелите деца на България”. В „Отбора на Сърцето” влизаха още Лео Бианки, Мария Илиева, Елица Тодорова, Симона Пейчева, Ники Илиев, Орлин Павлов и др.

2013  – Традициите, песните, танците и кухнята на Словакия бяха представени по време на проведената в ЛХМ ”Чудомир” Вечер на Словакия, организирана от словашкия доброволец в Казанлък Ладислав Боднар.

2013 – Над 200 ученици от цяла България се събраха в Казанлък за провеждането на 11-я Национален преглед на туристическите умения „Кристален еделвайс” в дисциплините: комбинирана щафета, построяване на палатка, теглене на въже, улов на риба, играта „Познавам ли моята България“ и най-добър бивак.

2014 – Конкурса „Мис Долината на розите“, проведен в Казанлък, спечели 18-годишната Деница Ноева от Сопот. Победителката бе излъчена от жури с председател Мис България‘2013 Нанси Карабойчева. За първа подгласничка на новата Царица на Долината журито определи Христина Колева от Калофер, а втора подгласничка стана Елена Котушева от Карлово.

2014 – В Алиоловата къща в Казанлък бе проведена традиционната среща на розопроизводителите и розопреработвателите, по време на която фондация „Българска роза“ връчи грамоти. Бе представена книгата „Новости в отглеждането и преработката на етеричномаслени култури“ на д-р Анастасия  Балинова.

2015 – С три награди – второ място, диплом и купа, се завърнаха от курортния комплекс „Албена”, където се проведе 14-ят Международен фестивал на изкуствата „Утринна звезда”, Детската театрална школа и Младежка театрална студия при НЧ „Искра”. Участниците бяха от Русия, Украйна, Молдова, Македония и България. Казанлъчани се представиха със спектакъла-пантомима „Сънища”, постановка и музикално оформление – Мая Стоянова.

2015 – В библиотека „Искра“ гостуваха няколко от най-известните автори на страната ни в интерактивния жанр книги-игри: Александър Султанов – Ейдриън Уейн, казанлъчанинът Любомир Николов – Колин Уолъмбъри,  Георги Караджов и други утвърдени автори в жанра. Бяха представени за първи път в страната няколко нови книги: приказката-игра „Плюм речното духче“, „Градска вещица“, „Ловец на таласъми“. Своята нова книга „Ледената цитадела“ представи и Любомир Николов.

2016 – Пълнолуние и слънцестоене след 49 години – Тази нощ будуващите станаха свидетели на събитие, което не сме виждали от 1967 година – пълнолуние едновременно с лятното слънцестоене. В първите часове на 21 юни Слънцето достигна най-високата си точка в Северното полукълбо, отбелязвайки началото на северното лято и най-ниската точка в Южното полукълбо, където даде старта на южната зима.

2016 – Общината възстанови работата на една от емблемите на гр. Казанлък – градския часовник на кулата на Старата поща. Общинската администрация осигури нарочен специалист, който ще следи за точността на историческото устройство за отброяване на астрономическите минути и часове.

2016 – Специално внимание отдели Корнелия Нинова на казанлъшката БСП организация, идвайки на крака тук само два месеца след като стана първата жена-председател на столетницата. Тя призна, че сред местните червени има конфликт. Имало и пътища за преодоляването му.

2017 – Новите автомобили, които бяха предоставени на казанлъшката пътна полиция влязоха в действие по улиците на града. Казанлъшките автопатрули се сдобиха с два от 13 нови автомобила „КИА“. Новите возила са оборудвани с три камери, които снимат постоянно.

2019 – Сирени, предупреждаващи за опасност, смаяха сънените шипкалии рано тази сутрин. В продължение на един час от 5 до 6 часа жителите на подбалканското градче изпаднаха в паника и почуда какво точно се случва. Наши зрители ни изпратиха и видео, от което се чува воят на сирените. Хората споделиха силната си уплаха и разказаха как са изпаднали в паника за живота на семейства си и домашните животни. Към момента няма информация защо алармената система се е задействала и е работила в продължение на цял час.

2019 – Цялата група общински съветници на ГЕРБ от Казанлък е подала вкупом молби за членство в Народно читалище „Искра“, потвърдиха оттам. В началото на седмицата настоятелството на най-старото читалище у нас проведе прослушване на първите мераклии за членове, които заявили, че са кандидатствали „по собствено убеждение“, но не отрекли и че имат партийно решение да се включат пакетно в членската маса на НЧ „Искра“.

2022 – С приготвянето на сладко от рози, рязана чорба, патаник, колаци, мляко с ориз и късър, с. Копринка влиза в интерактивната кулинарна карта на българската езикова територия, подготвена от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин” при БАН. Новината разпространиха от местното читалище „Пробуда“.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram