Днес, 21.03.2023г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1993 – По радио „Вис виталис“ бе излъчен първият радионекролог – за Светла Христова Гуджева, млада адвокатка, регистрирала и дала името на радиото.

1997 – С цел привличане на почитатели на джаз-музиката в КДК концерт изнесоха джазменът Борисалв Ясенов и пианистът Пламен Карадонев.

1997 – На посещение в училище „Паисий Хилендарски“ в с. Ветрен бе вицепрезидентът Тодор Кавалджиев, придружен от депутата Ваньо Цонов. Те дариха на децата храни, дрехи и медикаменти.

1998 – Излъчено бе интервю с Веселин Стоянов – журналист и писател: за любовта, която е сладка приказка, и за сина му, който в първи клас имал 12 любовници.

1999 – Националният съвет за професионална квалификация на безработните одобри за включване в курсове за квалификация и преквалификация 130 души, регистрирани в Бюрото по труда – Казанлък. Безработните към момента бяха 4120.

1999 – Казанлък стана един от 5-те града в България, заедно с Хасково, Стара Загора, Кърджали и Свиленград, включени в програмата Национална служба по заетостта за 99-та година „Започнете вашия бизнес“.

1999 – Детският лагер на Община Казанлък в с. Равда осъмна разбит. Насроченото за този ден дело, заведено от наследниците на земята, върху която е построен лагерът, срещу Община Казанлък бе отложено.

1999 – Близо 10 пъти бе завишено съдържанието на нитрати в картофите, показа в този ден проверка на казанлъшкия пазар.

2000 – Семинар на тема “Индустриалната политика, развитие на бизнеса и европейската интеграция“ бе проведен в Казанлък с участието на председателя на Българската стопанска камара Божидар Данев и бизнесмени от Северните общини. Данев разясни в интервю за „Вис виталис“ програмата „България 2001“. Според него, бизнес-среда означава: инвестиционен климат, балансирана данъчна политика, лицензионен режим, трудово-правни отношения. Коментирайки Кодекса на труда, той каза, че според КТ работодателите нямат права и че са необходими нови, европейски принципи.

2000 – Председателят на КТ „Подкрепа“ д-р Константин Тренчев се ангажира пред кмета на Казанлък Стефан Дервишев да окаже помощ чрез синдикални експерти при разработването на общински и регионални програми.

2001 – Носител на литературната награда на в. „Стършел“, в рамките на Чудомирови празници,2001, стана Любомир Пеевски – за разказа му „Предложение за брак“.

2001 – Традиционен пролетен концерт-ревю „История на модата“ бе проведен в Техникума по лека промишленост в Казанлък.

2002 – В обръщение към гражданите лекоатлетката Петя Пендарева и нейният треньор Детелин Маслов поискаха оставката на кмета Стефан Дервишев – заради „липса на грижа към спорта“.

2002 – Пролетен концерт по музика и текстове на Петър Дънов организираха в този ден последователи на Учителя, които в Казанлък бяха около 40.

2003 – В репортаж радио „Вис виталис“ отрази организирания в с. Енина празник „Децата и сценичното изкуство“, посветен на видния читалищен деец и незабравим актьор Минчо Лалев. Внукът му заяви, че иска да наследи културните занимания на дядо си и да стане министър на културата.

2004 – Кукерски игри „Искри от миналото“ се проведоха в този ден в с. Турия с участието на състави от община Павел баня, Казанлък, Широка лъка, Сушица и Дунавци.

2006 – В интервю Васил Кърпачев – местен политик и общественик, председател на ПК по безопасност, ред и сигурност в Общинския съвет, изрази задоволстото си от състоялата се среща на общинските съветници от комисията с представители на РПУ-Казанлък. „Ще подготвим съвместна програма. Ние искаме в общината да се вижда присъствието на органите на реда, – каза Кърпачев, – ако трябва, ще приемем и нови наредби. Основно ще насочим усилията си към подобряване на организацията на движението, ще въведем и кратковрменно паркиране, при което гражданите да се самотаксуват“.

2007 – „Живот, отдаден на професията – учител по математика“ бе книгата на Кольо Горчев, която проф. Иван Ганчев от СУ „Климент Охридски“ представи пред казанлъчани.

2007 – В 4 казанлъшки училища бяха учредени секции на Българския младежки червен кръст – ХГ „Св. Св. Кирил и Методий“, ПГ по лека промишленост и туризъм, СОУ „Екзарх Антим І“ и гимназия „Петко Стайнов“.

2007 – Ежегодни музикални награди учреди СОУ „Екзарх Антим Първи“. Конкурсът бе в две категории – за вокално и инструментално изпълнение.

2008 – Космонавтът Александър Александров, вторият българин, излетял в Космоса след Георги Иванов, бе специален гост на открития урок на децата от третите класове на ОУ „Мати Болгария“. Занятието бе озаглавено  „Човекът и Космосът“.

2008 – Журналистката и главен редактор на в. „Долина“ – Казанлък Радостина Байчева представи първата си стихосбирка „Дневник на един живот“. Премиерата на книгата бе част от Мартенския културен маратон, който традиционно се провеждаше в Енина.

2010 – Студенти на един от най-известните траколози в България – Валерия Фол, пресъздадоха тракийски ритуал за символично отваряне на Вратата на Богинята към пролетта. Тракийският ритуал бе адаптиран  и преведен от проф. Валерия Фол  от древен текст на анонимен автор. Церемонията се състоя на скалния мегалит край Бузовград

2012 – С пет награди се завърнаха възпитаниците на преподавателя Стефан Христов от 25-тото издание на Дните на класическата китара, провело се във Варна. Наградите, сред 85 участници, завоюваха Димитър Христов, Иван Келчев, Стоян Русев, Калоян Стефанов и Деян Тодоров.

2013 – Към тази дата в „Арсенал“ АД работеха 5010 души. При свити пазари и „жестока конкуренция“, по думите на изпълнителния директор Николай Ибушев, ръководството на дружеството правеше всичко възможно да не освобождава работници, с изключение на ок. 50 пенсионери.

2013 – Да бъде продаден лагерът в с. Равда реши Общинският съвет на Казанлък, по предложение на общинската администрация. Основната причина бе, че изключително дълго и твърде скъпо и сложно през годините се проточват съдебните дела за собствеността на имота.

2013 – Единодушно Общинският съвет на Казанлък преизбра за ръководител на МБАЛ за нов 3-годишен мандат д-р Кети Маналова-Владкова. Владкова пое болничното заведение в изключително труден момент – със задължения от над 7 млн. и 300 хил. лева. Само за 3 години тя успя да намали дълга почти наполовина.

2013 – С концерта „Пролетно вдъхновение” Народно читалище „Искра” отбеляза 45-ата годишнина от създаването на Детско-юношески хор „Искра”, основан през 1967 г. по идея на композитора академик Петко Стайнов, продължена от диригентката Петя Павлович. През 1970 г. е сформиран и хор на момчетата. Всички те поставят началото на уникалната за своето време и единствена в България Хорова школа. През 1976 г. Детският хор е именуван “Искра” и в него влизат най-добрите гласове на хоровата школа на възраст от 10 до 18 години.

2015 – По идея на Цвятко Цветков и инициативен комитет и след решение на Общински съвет-Казанлък пред НЧ „Искра“ бе поставен паметен знак – бронзов барелеф на видния казанлъшки музикален деец Иван Широв, по повод 95-ата годишнина от рождението му.

2016 – -„Арсенал“ АД влезе в списъка на стратегическите за националната сигурност обекти – Правителството одобри промени в ПМС 181/2009, с което е приет списък на стратегическите обекти и дейности от значение за националната сигурност. Това са административни, промишлени, транспортни и комуникационни обекти, от чието нормално функциониране зависи дейността на органите на държавното управление и работата на основните отрасли на икономиката на страната.

2016 – Възмутени граждани се оплакаха до Пресс тв, че паркоматът зад Пощата значително съкращава времето за престой на автомобилите им. Наша проверка показа, че в действителност с около десетина минути по-малко време, от предварително заплатеното, разполагат собствениците на автомобилите, ползващи въпросния паркинг.

2018 – Разследват областната Гергана Микова за незаконна покупка на общински имот

Въпреки че прокуратурата разследва общинския съветник от НФСБ Гергана Микова за документно престъпление, тя е назначена за областен управител

Докато държавното обвинение започва да проверява госпожата от средата на 2016г., именно държавата чрез правителството я поставя за губернатор на област Стара Загора през май 2017г. Микова е регионалният координатор на НФСБ и заема поста на областен управител като коалиционен партньор на ГЕРБ на местно ниво.

Проверката срещу нея е образувана след сигнал от февруари 2016г., когато тя е общински съветник втори мандат от партията на Валери Симеонов. В него се твърди, че Микова е купила през август 2006г. общинско жилище без да има право на това, като за целта е използвала документи, в които е декларирала неверни данни.

2019 – 31-годишна жена е загинала при тежкия пътен инцидент рано тази сутрин, когато два автомобила „Опел Корса“ и „Тойота“ с русенска регистрация се блъскат и забиват в стълбовете под надлеза до КАТ Казанлък, съобщава наш репортер. При включване от околовръстното към главен път в посока София двете коли се засичат. Автомобилът „Тойота“ удря „Опел“. Жената е загинала на място, а други двама са пострадали. В автомобила с русенска регистрация е имало трима мъже. Инцидентът е станал около 07:00 ч. Движението в района на катастрофата е затруднено.

2019 – Съветник в Министерството на благоустройството пуснал своя фирма да кандидатства за ремонта на надлеза в Казанлък. Фирмата „Дивелъпър“ ЕООД, единствен кандидат за ремонта на надлеза в Казанлък, е била отстранена от участие в обществената поръчка, обявена от община Казанлък. Причините са няколко, сред тях са несъответствие между техническото предложение и анализа на цените, също и превъзлагане на 80% от дейностите на друга фирма. „Дивелъпър“ ЕООД е декларирало в офертата си, че четирима работника за 15 дни ще разбият тротоар и ще фрезоват асфалт. Анализът на общинската администрация обаче показал, че за това са необходими 55,5 човекодни, което било четири пъти повече от заявеното, респективно и по-скъпо.

2019 – Близо 150 медицински сестри протестираха днес пред сградата на Община Казанлък. Към протеста се присъединиха лекари, както представители на поликлиниката, така и граждани.. Медицинските сестри от болницата заявиха, че обмислят подаването на колективни оставки. Протестиращите недоумяваха, защо за пореден път с тях не се срещнаха представители на общината. Те призоваха Община Казанлък да поеме своите ангажименти към сградите на болницата и поликлиниката. „Общината е мащеха за сградата на поликлиниката“, бе заявено в специално интервю.

2019 – По искане на Районна прокуратура-Казанлък съдът определи мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо А. А., на 40 г.,  привлечен като обвиняем по бързо производство за това, че на 16 март 2019 г.,  в гр. Казанлък, обл. Стара Загора, в условията на опасен рецидив, е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото – отправяне на ругатни и закани: „Какви сте вие?  Сега ще ви уволня“, по отношение на служители на РУ на МВР-Казанлък, посегнал да удари с юмрук полицейски служител, съпроводено със съпротива срещу орган на властта, изпълняващ задължения по опазване на обществения ред и деянието по своето съдържание се отличава с изключителен цинизъм и дързост– престъпление по чл. 325 ал.5 вр. с ал.2 вр. с ал.1 от Наказателния кодекс.

2021 – На имейла на Пресс ТВ бе изпратено видео от казанлъчанин, станал свидетел на задържането тази сутрин на мъжа, навлязъл с колата си в насрещното движение по бул.“Никола Петков“, когото полицаи спряха със стрелба. За случая Пресс ТВ съобщи по-рано. Заснелият видеото твърди, че полицаите са употребили брутална сила, докато арестували нарушителя. Ето текстът към видеото: „Пресен случай от тази сутрин на бул. „Никола Петков“. По неизвестна причина гражданин е възпрепятствал проверка на служителите на кат и навлезнал в насрещно движение. След няколко минутно гонене, служителите на реда го задържаха. ПО ИЗКЛЮЧИТЕЛНО БРУТАЛЕН НАЧИН МУ НАНЕСОХА ТОЗИ ФИЗИЧЕСКИ ТОРМОЗ, ЧОВЕКА БЕШЕ БЕЗЗАЩИТЕН. Освен травмите, същият гологлав полицай нанесе и материални щети като преди това с ритник затвори вратата на автомобила. Моля това да стане публично достояние и този изрод в униформа да получи заслуженото си!!! Изглед от бул.“Александър Батенберг“ 6 към „Никола Петков“ 47. Действието се разигра в 9 без 10 днес. Предполагам, че и преди това го удряха в тунелчето под блока, защото се чуваха нехуманни писъци от същото лице. Това ме предизвика да изляза на тересата..родната полиция ни пази“.

2022 – Минусовите температури и силният вятър не успяха да спрат ножари от цялата страна, които вчера се събраха на традиционната си пролетна среща в град Шипка. Дворът на Чирпанлиевана къща отново е огласен от песента на чуковете и стърженето на шмиргела. Организатори на майсторската среща са  Народно читалище „Светлина -1861“, град Шипка, Стефан Чаков и приятели от ножарската задруга.

2022 – 100 лева ще струва заснемането с камера или дрон на туристите Фестивала на розата според ценоразписа на община Казанлък за тази година. 50 лева ще броят тези, които ще снимат розовата фиеста с фотоапарат, показва още ценовата листа. Седящото място на централната трибуна по време на Карнавалното ществие е 60 лева, а на розобера край Казанлък за присъствието на един човек ще се заплаща по 40 лева, на селските ритуали в гюловите масиви ще събират по 20 лева на калпак. За посещението на Конкурса-сректакъл за избор на Царица Роза ще се бръкнем между 30 и 20 лева за един билет.

2022 – Целият център на Казанлък остана без ток, след като група роми се опитаха да крадат кабел от трафопост.  Те насекли кабела в трафопост „Москва“, но единият пострадал и е откаран с линейка в Спешния център. Трафопостът, който ромите избрали, за замисъла си е отстрани на Централна поща. В момента се работи по възстановяване на щетите.

2022 – По обвинителен акт на Районна прокуратура-Стара Загора е осъден на 3,6 години затвор К.К., на 36 г., за престъпление по чл.122, ал.2 вр. с ал.1 от Наказателния кодекс. Той е признат за виновен за това, че на 27.10.2018 г. на първокласен път 1-5, км. 206, общ. Мъглиж, обл. Стара Загора, при управление на пътно превозно средство с животинска тяга – двуколка, теглена от кон, е нарушил правилата за движение по Закона за движението по пътищата, както и Наредба №1 на община Мъглиж за опазване на обществения ред, безопасността на движението, спокойствието и сигурността на гражданите. Той е управлявал нерегистрирано пътно превозно средство с животинска тяга през нощта, без светлоотразители и е причинил по непредпазливост смъртта на Вики и Цанко от гр. Казанлък.

Последвайте ни и в Телеграм