Днес, 16.07.2024г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1999 – Гост в студиото на радио „Вис виталис“ с жива линия със слушателите, продължила 2 часа,  бе изпълнителният директор на „Арсенал“ Николай Ибушев – по повод 75-ата годишнина на фирмата и 120-годишнината на отбранителната промишленост в България.

2001 –Най-добрата българска спринтьорка Петя Пендарева от Казанлък зае второ място на 100 метра за жени на международния турнир по лека атлетика в полския град Гданск с време 11,3 сек.

2001 – Около 500 души взеха участие в честванията, посветени на 133 години  от гибелта на Хаджи Димитър и неговата чета.

2002 – Театър „Л. Кабакчиев“ – Казанлък спечели конкурс на Националния фонд „Култура“ за постановката си „Ивона – принцесата на Бургунда“. 4420 лева бе субсидията, която получи театърът.

2003 – Медицинският център в Мъглиж отчете направени 3060 изследвания на граждани за 2002 г., през която 4250 граждани от община Мъглиж бяха потърсили помощ в центъра.

2004 – Несъобразената скорост бе факторът, който бе отчетен като основна причина за броя на тежките ПТП в региона Казанлък – за първите 6 месеца те бяха 55, с 10% повече от същия период на предходната година.

2004 – На първо място се класираха  казанлъшките футболисти на „Розова долина 1948“, родени през 1991-92 г., на Академичния турнир в гръцкия град Патра.

2006 – Възпитаниците на ПМГ „Н. Обрешков“ в Казанлък Свилен Кънев и Веселин Александров спечелиха бронзови медали на 47-ата международна олимпиада по физика в Сингапур. Камена Костова спечели бронзов медал на олимпиадата по биология в Аржентина. Българският ученически отбор по физика спечели един сребърен и четири бронзови медала на олимпиадата в Сингапур.

2007 – 11-годишният Никола Георгиев от Казанлък спечели първа награда сред най-младите участници в престижния международен конкурс „Карл Филч“ в гр. Сибил, Румъния. Измежду 21 пианисти Никола спечели журито с изпълнението си на „Прелюдия Фуга“ от Йохан Себастиян Бах.

2007 – 9 души бяха загинали при ПТП на територията, обслужвана от РПУ-Казанлък през първите шест месеца на годината, а 56 бяха ранените. В Старозагорска област бяха регистрирани 1007  пътно-транспортни произшествия, при които загиналите бяха 20, ранените 243 души. Към 30.06.2007 г. броят на водачите в областта бе достигнал 204 404, а броят на регистрираните пътни превозни средства – 97 420.

2007 – 7-годишно момче от ромски произход от с. Александрово пострада тежко при опит да краде кабели под високо напрежение. То бе настанено в казанлъшката болница с опасност за живота.

2008 – Като сравнително добра определи в интервю за радиото кампанията за прибирането на розовия цвят проф. Недко Недков, директор на Института по розата в Казанлък. «За страната общо са добити 2,5 тона розово масло или с 500 кг. повече от миналата година. Не се предвижда, заради сухия климат през последните години, да разработваме генномодифицирани сортове рози, а и законът забранява това», каза още Недков.

2010 – В казанлъшката многопрофилна болница „Д-р Христо Стамболски”, в условията на недостиг на средства и след отлагания на сроковете, бе открит нов хирургичен блок. Общата стойност на строителните работи бе 134 хиляди лева. Закупената апаратура и обзавеждането бяха в размер на 160 хиляди лева. На откриването на отделението присъства д-р Кирил Бояджиев, който бе на преклонна възраст и живееше в София. Той е бил първият ръководител на хирургичното отделение в казанлъшката болница.

2010 – Президентът на волейболен клуб ”Казанлък” Деко Григоров бе избран в Управителния съвет на Българската федерация по волейбол.

2012 – Колоездачен клуб „Лястовица” се сдоби с нови 6 велосипеда, предоставени от Българския колоездачен съюз. Неговият председател Петър Бончев връчи общо 100 велосипеда на клубове, развиващи колоезденето у нас.

2012 – Децата на клуб „Селт” се завърнаха от едноседмичен подготвителен лагер в Европа. Четиримата състезатели Катя Грозева, Васил Цветков, Йоанна Недялкова и Мирослав Петров, водени от треньора Никола Недялков, изминаха общо над 6 хил. километра, прекосявайки пет държави, за да „почерпят” от опита на своите западноевропейски конкуренти.

2012 – Кметът на община Казанлък Галина Стоянова връчи грамота на началника на РУ „Полиция” главен инспектор Стойно Стойнов. Тя бе за предприети бързи и своевременни действия  по установяване на нарушители и предотвратяване на злоупотреби с общинско имущество.

2012 – Огромен интерес предизвикаха тракийското наследство и разкритията в Долината на тракийските царе у членовете на Комисията по външни работи на Общокитайското Народно събрание, водена от Дзя Пейсин, който каза, че България трябва да рекламира своята култура в Китай, което ще предизвика интерес отстрана на китайския народ. Г-н Пейсин възкликна: „Ако не бяхме посетили Казанлък, все едно, че не сме видели България!“.

2013 – След 8-месечен ремонт на стойност 300 хил. лева и след официалното откриване на реставрираната вила „Роза“, 27 казанлъшки полицаи вече работеха в емблематичната сграда – паметник на културата. Вила „Роза“ е построена през 1908 г. от най-големия тогава казанлъшки розопроизводител и търговец Александър Ботев Папазов. През 1943 г. той я продава на тогавашното Министерство на вътрешните работи и народното здраве.

2013 – Започна работата по газифицирането на гр. Крън, информира в този ден кметът Теменужка Люцканова. Стартира и първият етап от цялостната подмяна на водоснабдителните водопроводи и канализацията в населеното място.

2013 – За първи път в Казанлък, на пл. „Севтополис“ под открито небе, бе представена изложба на казанлъшкия фотограф-художник Александър Иванов. Уникалната изложба бе със заглавие „Пирин – вълшебната планина“ и съдържаше 128 фотоса от Пирин. 44 от платната бяха снимани от делтапланер, а 84 – от земята.

2014 – Ултрамаратонецът Ради Милев отново бе първи в бягането в чешкия град Кладно. Казанлъчанинът бе начело в класирането в своята  възрастова група – над 65 години. 48-часовото бягане на 325 км. донесе поредното злато за Милев.

2015 – Техническата експертна комисия, назначена със заповед на Регионалната дирекция за национален строителен контрол – Стара Загора (РДНСК), възложи изпълнението на няколко спешни и незабавни мерки, свързани с временно укрепване и отстраняване на авариралата част от сградата на казанлъшката Природо-математическа гимназия „Никола Обрешков”.

2015 – Единодушно членовете на Висшия съдебен съвет гласуваха да бъде отстранен от длъжност прокурор Кръстин Кацаров. Очакваше се и наказателно производство срещу него. Главният прокурор Сотир Цацаров внесе във ВСС искане за временно отстраняване от длъжност на прокурор Кръстин Кацаров от Районна прокуратура – Казанлък. Той към момента изпълняваше функциите на административен ръководител на местната прокуратура в Казанлък. Кацаров бе прокурорът, който повдигна обвинение на журналиста Георги Манев за „всяване на паника“ по време на наводнението в западната част на Казанлък на 1 феврурари с. г.

2016 – На 16 юли 2016 г. от 10.30 ч. на площад „Трети март“ гр. Мъглиж се проведе Първият фестивал на етносите „Еднакви в различното“, организиран от НЧ „Пробуда – 1869г.“ гр. Мъглиж с подкрепата на община Мъглиж.

2018 – Гордостта на клуб „Селт“ и родното катерене Йоанна Недялкова и Стоян Петров завоюваха медали в силния международен старт „Petzen Climbing Trophy“, домакин на който бе австрийското градче Сент Михаел об Блейбург. Състезанието е за деца до 14 год. и се провежда в трите дисциплини на спортното катерене – трудност, боулдър и скорост. Децата от казанлъшкия „Селт“, завоювали медали в отделните възрастови групи и развяли трибагреника на почетните стълбички, прибраха общо пет медала.

В групата при девойките 14-15 г. Йоанна Недялкова стана 3-та в комплексното класиране и със златен медал на скорост. При юноши, 16-17 г., Стоян Петров, взе сребро в комплексното класиране, стана първи на скорост и втори на боулдър.

2019 – Пешеходците едвам преминават между тротоар и буйна растителност. Нещото като тротоар, без плочки, се намира на кръстовището между ул. „Стара Планина“ и ул. „Ал. Стамболийски“.  Дървото на тротоара е подкастрено, ала избуялата  в основата му растителност е превзела не само тротоара, а вече навлиза и в самото пътно платно. Освен, че пешеходци едвам преминават от там, буйната растителност пречи и на водачите, който правят десен завой.

2019 – Александър Проданов от девети клас на Природоматематическата гимназия в Казанлък завоюва бронзов медал от  юбилейното 50-о издание  на  Международната олимпиада по физика, която се състоя в Тел Авив, Израел. Ученици от 80 държави по цял свят са участвали в състезанието.

2019 – С цел ограничаване на разпространението на болестта чума по свинете на местата, на които спират да почиват преминаващите през Прохода на Републиката, прохода Шипка и по двете магистрали пътници, ОПУ ще осигури по-често почистване на контейнерите и другите сметосъбиращи съдове, съобщи Илия Златев.

2019 – Изсъхнали и мъртви са фиданките намиращи се в кв.“Изток“ в Казанлък. Повече от 30 дръвчета на ул. „Капрони“ са оставени без внимание и грижа. Дръвчетата бяха засадени преди година по проект „Обновяване на градска среда в град Казанлък“. Миналата година в края на месец юли кметът на Община Казанлък Галина Стоянова заедно със заместник-председателят на Народното събрание Емил Христов, председателят на най-голямата парламентарна група Цветан Цветанов откриха мащабният проект в източният квартал на Казанлък.

2020 – Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани благодарение на второ финансиране от фондация „Гети“. 60 000 долара бяха отпуснати за опазването на едно от най-големите мозаечни произведения в Европа.Фондация „Гети“ награди 13 значими сгради от модернизма с грантове на обща стойност от 2,2 милиона долара в рамките на инициативата за опазване на архитектурно наследство. Тази година кандидатстваха общо 90 проекта от цял свят, а България се нареди между финалистите за втора поредна година.

2022 – 158 души се включиха във възстановката на Бузлуджа. Родолюбиви българи се поклониха пред подвига на Хаджи Димитър и неговите четници на тържествено отбелязване на 154 години от тяхната гибел с поднасяне на венци и цветя пред легендарния паметник на местността „Бузлуджа“.

2023 – Почти неизвестен литературен факт припомниха от Националния парк – музей „Шипка – Бузлуджа“ по време на честването на 150-те години от първото публикуване на баладата „Хаджи Димитър“ на Христо Ботев. Отбелязването на век и половина от създаването на творбата ще е на връх Бузлуджа тази събота, 15 юли. В интервю за Пресс ТВ директорът на Националния парк-музей „Шипка–Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов разкри непознати ни подробности за оригинала на „Хаджи Димитър“. Става въпрос за това, че в ориганала на Ботевия текст стихът е „ТоЙ, който падне в бой за свобода…“, а по-късно е редактирано като „ТоЗ, който падне…“. За първи път Ботев печата творбата си във вестник „Независимост“, в брой 47 от 11 август 1873 г., със заглавие „В памет на Хаджи Димитра“ и подпис „Х.П-в.“

2023 – Преди дни в Тоскана бяха обявени победителите в престижните награди за фотография с дрон „Drone photo awards” 2023.  Сред наградените са казанлъшките фотографи Александър Иванов и Макс Буковски. В състезанието участие взеха 2500 души, които се състезават в 9 категории: „Град“, „Дивият свят“, „Спорт“, „Хора“, „Природа“, „Абстракция“, Сватба“, „Серии“, „Видео“. А разнообразието от фотографии, получили награда тази година отново демонстрира развитието през последните години на технологиите и майсторството във фотографията отвисоко.

Последвайте ни и в Телеграм