1993 – В интервю за радио „Вис виталис“ секретарят на читалището в с. Средногорово г-жа Маркова сподели, че поради липса на пари не се развива никаква самодейност, че хората четат, но няма пари и за книги. Библиотеката разполагаше със 7 хиляди тома. За същите проблеми говори в интервю и колежката й г-жа Тикова – председател от 10 години на читалището в с. Ръжена.
1997 – Излезе от печат в този ден книгата на Петко Въчев „Не ме вини“.
1997 – Състоя се премиерата на книгата на Мария Пройкова „Спрете Земята, искам да скоча!“.
1998 – Задълженията на Община Казанлък към тази дата възлизаха общо на 1 млрд. и 140 млн. /стари/ лева.
1999 – След поредица от съдебни дела, вкл. и във Върховния съд, Община Казанлък стана собственик на 2/3 от сградата, в която се помещава общинската администрация. Останалата 1/3, ползвана от НТС, остана държавна собственост.
1999 – Казанлък бе домакин на 27-та ежегодна конференция на физиците в България. Открита бе изложбата „В света на звуците“.
1999 – Детската театрална студия в с. Крън представи премиерния си спектакъл „Хората, Улицата, Времето“.
1999 – В интервю за „Вис виталис“ проф. Иван Лалов – ректор на СУ „Св. Климент Охридски“, коментира „платените“ студенти и тези „на държавна издръжка“. Относно новите такси за обучението на студентите той уточни, че те са 30 % от издръжката на един студент, между 150 и 200 хиляди /стари/ лева.
2000 – В този ден се състоя поредното издание на „Поети с китара“ – в Казанлък бяха Асен Масларски, Гриша Трифонов и Христо Карастоянов.
2000 – Казанлък бе част от маршрута на ретро-ралито, в което участваха стари и класически автомобили, проведено бе и състезание по майсторско управление. Традицията от 1938-39 г. бе възстановена от Българския автомобилен клуб „Ретро“.
2001 – 7023 бяха регистрираните безработни казанлъчани към тази дата в Бюрото по труда.
2001 – Първо място заеха учениците от СОУ „Екзарх Антим Първи“ във викторина, посветена на безопасността на движението. На второ място се класира ОУ „Чудомир“, на трето – ОУ „Паисий Хилендарски“. Участваха общо 80 ученици от 10 казанлъшки училища.
2001 – С два бронзови медала от финалите на Републиканското първенство по тенис на маса се завърна казанлъшкият състезател Иво Янакиев.
2002 – В ОУ „Георги Кирков“ в Казанлък бяха въведени училищни емблеми за учениците. Върху тях бяха изобразени 5-те континента с надписи на 5-те езика, които се изучаваха в училището. Проектът бе на художника Румен Петков.
2002 – Възпитаникът на колоездачен клуб „Рози“ – Казанлък Стефан Кушлев премина във френския клуб „Нант“.
2003 – Царица Роза,2002 Християна Павлова отлетя в този ден за Япония, където взе участие във Фестивала на розата в гр. Фукуяма.
2003 – 260 хил. лева получи Община Мъглиж от Националния фонд „Бедствия“ за изграждане на укрепителна дига по река Тунджа в района на с. Зимница.
2003 – „Това, което видяхме, в много голяма степен се доближава до живота и ритуалите на древните траки. Казанлъшкият театър направи едно голямо постижение“, такава бе оценката на проф. Валерия Фол – археолог, след премиерата на спектакъла-ритуал „Мистерии в долината“, състоял се на открита сцена в близост до Тракийската гробница.
2008 – Лора Георгиева, Царица Роза 2007, пристигна в Япония, за да вземе участие в Празника на розата на град Фукуяма. Програмата й в Страната на изгряващото слънце включваше и разглеждане забележителностите на Фукуяма, на Хирошима и Парка на мира, както и посещение на о. Миядзима. В Токио тя участва в среща с представители на Асоциацията за приятелство „Япония – България“.
2009 – Писателят и художник Чудомир бе представен пред обществеността на Турция и Македония като част от проекта „Чудомир – на Балканите” на едноименната фондация. Изложбата „Нашенци”, с едни от най-добрите произведения на Чудомир, бяха видени и в двете балкански страни. „Експозицията на Чудомировите „Нашенци”, подредена във фоайето на Македонската национална опера в същия ден, в който бе открит и 37-ят Национален фестивал на музикалното изкуство, е истинско постижение на българското ни посолство в Македония в лицето на Михо Михов“, сподели Васил Самарски. Проектът „Чудомир – на Балканите” се реализира със съдействието на Министерството на културата, Общински съвет – Казанлък, Община Казанлък, ЛХМ „Чудомир” и Художествената галерия.
2013 – Абитуриентката Юлия Попова, която очакваше да бъде приета да учи финанси във Вирджиния, САЩ, стана Царица Роза,2013. Журито с председател Нешка Робева определи за нейни подгласнички Петя Иванова от ПМГ „Н. Обрешков“ и Росица Иванова от СОУ „Екзарх Антим І“. Момичетата бяха коронясани с нови корони, дарени от казанлъшкия бизнесмен Стефан Станев. Короната на Царица Роза бе обкичена с 31 смарагда, 3 рубина и 508 камъка Сваровски. Короните бяха изработени от титан с бяло родиево покритие.
2015 – 18740 лева струваше на данъкоплатците пътуването на кмета на Казанлък Галина Стоянова до Париж през април. Тогава 9-членна делегация отпътува за френската столица, където бе открита изложба „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България“. Своите разноски при посещението и представянето на Казанлък бе поел отделно директорът на музей „Искра“ Момчил Маринов от бюджета на историческия музей. Министерството на културата бе привело в бюджета на института 5 цифрена сума за експонатите, които бяха изложени във френския Лувър.
2016 – 15 годишни момичета и момчета, вероятно, са потрошили над 30 надгробни плочи в гробищния парк на Казанлък. Това разказаха живеещи в района. Хората са възмутени от изключително наглият вандалски акт.
2017 – Състезателят на „Аргус ММА“ Гюлтен Котелов стана балкански шампион в кат. 65,5 кг. при мъжете на провелото на 12 и 13 май във Велико Търново Балканско първенство по смесени бойни изкуства. Казанлъчанинът е възпитаник на треньора Красимир Аладжов.
2017 – С избирането на Цветелина Илиева за Царица Роза 2017, тя стана и втората коронясана с това име.Нейна предшественичка и съименничка е царицата на 2015 година – Цветелина Иванова. С име, посветено на цветята, е и Царица Роза 1998 г. Цветомира Буюклиева. Рядкото име Перуника носи казанлъшката царица на 1988г.
В царската хроника на Казанлък царкините – адашки не са рядкост. Цели три са с името Мария – избрани през 1972г. Мария Раевска, 1979г. Мария Кацарова и 1991г. Мария Пейчева плюс Мими Тарлева – Царица Роза 1984г.Две са кръстени Десислава – Деси Донева, носителка на короната през 1996г и Деси Стоянова през 2001г.Надежда от 1992г. и съименничката й от 1994г. също допълват статистиката. Юлия Николова, избрана през 2003г. е първата с това име, но по ирония на съдбата точно след 10 години новата царица на 2013г. е Юлия Попова. Иванка Бакоева печели конкурса през 1973г., а Ваня Николова през 2006г.
2019 – Новите видове дроги, които се разпространяват са изключително опасни. Синтетиката буквално промива мозъците на децата и ги кара да полудяват. Дори 12 годишни деца вземат тази дрога при това в нашия регион. Това заяви психиатърът д-р Иван Добринов. Той бе поканен от Ротари клуб Казанлък и президента Христомил Рахманлиев, в рамките на действащата кампания „Анти Дрога“, да изнесе лекция в казанлъшки училища, алармирайки за сериозния проблем.
2020 – Зрелостниците от 12Г клас на ППМГ „Никола Обрешков“ направиха дарение в размер на 457 лева за педиатричното отделение на МБАЛ „Христо Стамболски“, гр. Казанлък. Средствата ще бъдат използвани за закупуване на предпазни средства – облекла, шлемове и ръкавици за персонала на детското отделение с цел превенция на персонала и децата от зараза с коронавирус.
2021 – Служебният министър на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков се срещна с протестиращи срещу фермата за норки в село Маджерито, област Стара Загора, веднага, след като встъпи в длъжност. Те го запознаха с искането си единствената такава ферма по рода си в страната да бъде закрита. Участниците в протеста заявиха, че от години искат забраната на Фермата за норки, но според тях, над собственика ѝ от 5 години се опъва политически чадър.
2022 – Белослава Желева, абитуриентка от СУ „Екзарх Антим I“, ще бъде коронясана като Царица Роза 2022 на Казанлък. Тя бе избрана преди минути на конкурс спектакъл в Дома на културата „Арсенал“. Двете й подгласнички са Габриела Петкова от Математическата гимназия и Тереза Палова от Художествената гимназия. Царица Роза 2022 влиза в хрониката на царкините точно като 52-та, тъй като хронологията за избор на коронована красавица сред абитуриентките на Казанлък показва, че традицията ежегодно да се избира повелителка на розата, е нарушавана два пъти – през 1977 г., когато избират най-очарователната девойка от Художествената гимназия, но тя се оказва родом от Пещера и местният шовинизъм протака коронацията й до следващата година, а през 1979 г. журито избира нашенка, но тя понася короната също на следващата година като Царица Роза 1980.
2022 – Млад мъж е бил наръган с нож близо до заведенията край Хуманитарната гимназия в Казанлък, съобщи наш репортер. След подаден сигнал екип на Центъра за спешна медицинска помощ извози пострадалия до болницата, където му е оказана незабавна помощ. По непотвърдена информация и разказ на очевидци, двама мъже са се карали, заради неуредени парични проблеми. При свадата единият е бил наръган в областа на корема с хладно оръжие. Извършителят на деянието, който е с криминално минало, е задържан.
2023 – За първи път в страната ни в Художествена галерия – Казанлък бе представена изложбата „Градежът“ – малък фрагмент от колекция „Георги и Ваня Зъбчеви“ на съвременно италианско изкуство на бележити автори. „Георги Зъбчев е най-големият колекционер на италианско изкуство в света“, посочи по време на откриването снощи директорът та Галерията д-р Пламен Петров.
2023 – Невероятна симбиоза между изобразително и театрално изкуство поднесе в Европейската нощ на музеите и галериите Художествена галерия – Казанлък. Моноспектакълът на актрисата Снежина Петрова бе представен в Галерията, а естествен декор на разтърстващия спектакъл бе картината „Розоберачка“ на художествената сбирка на Казанлък – Иван Енчев-Видю.
2023 – Десетки дами се превъплътиха в персонажа от картината „Розоберачка“ на Иван Енчев-Видю в Художествена галерия – Казанлък по време на Европейската нощ на музеите. „Розоберачки“ дойдоха специално и от други градове, за да „влязат“ в една от най-емблематичните творби на Галерията, излязла изпод ръката на казанлъшкия художник Иван Енчев – Видю и дарена през 1908 г. на Казанлък от родения тук министър на финансите /1899-1900 г./ Михаил Тенев.
Последвайте ни и в Телеграм