1996 – На посещение в Казанлък беше Иван Нейков – зам.-председател на КНСБ, по повод проблемите в „Арсенал“ и обезщетенията на 2000 души, останали без работа.
1996 – В този ден бе демонтирана и задигната паметната плоча на Любомир Кабакчиев в Казанлък.
1997 – Театърът при НЧ „Искра“ представи в Сливен два спектакъла на „Женско царство“ с участието на Валя Балканска.
1998 – Кметът Иван Гороломов покани в кабинета си най-възрастния към момента казанлъчанин – Васил Василев на 99 г., и му връчи Почетния знак на града.
1998 – На тази дата влезе в сила регистрацията на НЧ „Искра“ – на база решение на Старозагорския съд №174 от 15.12.1997 г.
1999 – В гр. Шипка бяха открити Януарски празници на културата. Сред многочислените прояви бе научна конференция, посветена на Христо Патрев.
1999 – В Казанлък бе открита изложба-стъклопис на Пламен Бараков – с фотографии от САЩ, България и Европа, както и от езерото Кламат – най-екологичният басейн на микроводорасли в света.
2000 – С 1000 лв. по-малко от предвиденото получаваше като субсидия от началото на годината общинската болница в Казанлък. За нормалната й работа дневно бяха необходими по 10 хил. лева, вкл. за заплати.
2000 – Румяна Друмева бе утвърдена от настоятелството за зам.-председател на НЧ „Искра“.
2000 – В следобедния блок „Кръговрат“ на радио „Вис виталис“ Цветан Георгиев постави началото на рубриката за ловци и риболовци „Трясък-плясък“.
2002 – В този ден бе излъчено второто издание на предаването от младежи за младежи „Каквото такова“ – с Пилота, Бизона и Шопа, звукооператор бе Смилян Караганчев.
2002 – След трагедията в столичната дискотека „Индиго“ на територията на община Казанлък бяха проверени 53 обекта. С цел повишаване сигурността на децата бе проведено и работно съвещание с участието на представители на Общината, Полицията, Пожарната, ХЕИ, собственици на увеселителни заведения в Казанлък. Според повечето от участниците работното съвещание нямаше голям ефект.
2002 – На околовръстния път на юг от Казанлък бе намерен трупът на 39-годишния Асим К., живеещ със семейството си в с. Долно Изворово, популярен там като „Чейнчаджията“.
2002 – Късно вечерта бе открадната линейка – „Мерцедес С 250“, собственост на Медицински център „Ескулап“.
2003 – По повод 125 г. от боевете при Шипка и Шейново бе представен сборникът „100 години храм-паметник – град Шипка“.
2003 – Министърът на културата Божидар Абрашев стана председател на организационния комитет за провеждането на Международен фолклорен фестивал в Казанлък по време на Празника на розата. Предложението бе отстрана на Фондация „Българска роза“ – Казанлък.
2003 – Изграждане на медицински център в ромския квартал предвиждаше към онзи момент Общинската програма за работа с ромите, като строителството, на стойност 120 хиляди лева, трябваше да поемат Министерството на здравеопазването и Община Казанлък.
2004 – 316 брака бяха сключени в Казанлък през 2003 г. Родените бебета бяха 838. Починалите граждани – 812.
2009 – 11 деца от Казанлък – петима спортисти и шестима с постижения в изкуството и науката, бяха сред номинираните в проекта „Награди за успелите деца на България“ на Фондация „Димитър Бербатов“.
2009 –В интервю за радио „Вис виталис“ директорът на ИМ „Искра“ в Казанлък д-р Косьо Зарев съобщи, че посетителите на обектите на музея през 2008 г. са се увеличили с нови 135 хиляди души. Най-посещаван от чужденците и през 2008-ма бе Музеят на розата.
2011 – В интервю за радиото пристигналият за кратко в Казанлък треньор Детелин Маслов сподели радостната вест, че воденият от него и Димитър Димитров-Херо футболен тим на „Ал Кадисия” е завършил с победа есенния дял от шампионата на Саудитска Арабия по футбол. От няколко години двамата бяха сред уважаваните европейски треньори в ОАЕ.
2012 – В Казанлък проф. д-р Дечко Свиленов, работил 36 години в областта на микроскопската анатомия, представи третата си книга „Живот след смъртта“. В интервю за „Вис виталис“ той каза: „Медицината е категорична, че човек притежава душа, която след биологичната смърт продължава да живее“.
2013 – Един от младите спортисти в Златната десетка на България за 2012 г. бе шахматистът от Казанлък – 8-годишният еврошампион Цветан Стоянов, който извоюва златен медал от Европейското първенство в Прага в своята възрастова група.
2013 – Новоучреденият от 20 души Съюз на запасните подофицери бе представен пред медиите в Казанлък. За председател на съюза бе избран Емил Хаджиев, за зам.-председател Михаил Мазнев, за зам.-председател по финансовата част – Станчо Андреев. Съюз на запасните подофицери в България съществува от 1910 г. до 1944 г. В Казанлък сдружението се е наричало Благотворително подофицерско дружество „Бузлуджа“, негов председател е бил братът на Чудомир – Георги Чорбаджийски.
2014 – В репортаж Славяна Гайдарова отрази по радиото честването на 136-тата годишнина от боевете при Шипка и Шейново, което се състоя пред Паметника на победата в Шейново. Слова произнесоха кметът Николай Терзиев и директорът на ИМ „Искра” Момчил Маринов. Честването продължи в град Шипка пред храм „Рождество Христово“.
2015 – В голяма, но в същото време и опасна, атракция се превърна казанлъшкият язовир „Копринка“. Над 70 процента от повърхността му бе замръзнала, образувалият се лед бе около 5 см.
2017 – Водите на язовир „Копринка“ се превърнаха в ледена пързалка. Причината –пордължителен период на минусови температури. Минус 15 градуса бяха отчетени на 8 януари. Рекордът за най-ниска температура, измерена в региона, е от 1978 година, когато са измерени минус 27 градуса.
2018 – Мъж с неизвестна самоличност се е хвърли под влак в Казанлък. Това е втори случай на самоубийство на ЖП линията в Казанлък за последните 24 часа. Инцидентът се е случил около 3:00 ч. днес. Вчера 57 годишна жена сложи край на живота си по идентичен начин.Това е третото самоубийство в Казанлък от началото на годината. В първите дни на годината 32 годишен мъж се хвърли от тераса в ж.к. „Изток“.
2018 – Над 70 кубика дървесина бе вандалски изсечена в корията край с. Турия. Роми от съседните села сечели дори през деня с моторни триони, споделиха хора от селото. Бракониерите са запушили пътя с отсечени дървета, за да не могат органите да влязат в корията. От горското стопанство са подали сигнал към прокуратурата.
2020 – С Позиция на Общинския комитет на ВМРО – Българско национално движение в Казанлък излезе по повод новината, че ДПС ще има заместник-кмет в Казанлък. „Това е неприемливо и не съответства на политическото развитие на общината в последните години. Общинският комитет на ВМРО в Казанлък намира случващото се за подмяна на вота на съгражданите ни. Схемите, по които ДПС умножава своето присъствие на политическата карта на Казанлък, региона и страната като цяло, са схеми за зависимост“, се посочваше в Позицията.
2020– Декларация от Областния съвет на ДПС – Стара Загора бе разпространена като отговор на позицията на ВМРО, тиражирана по медиите по-рано предиобед. От ДПС реагираха така: „ВМРО за ПОРЕДЕН път се ЗАИГРАВА с ЕТНИЧЕСКАТА карта с цел да се поддържа разделението между българските граждани и да печели популярност на гърба на това разделение. Ксенофобията и псевдонационализмът целят да нанесат сериозен удар върху репутацията на Община Казанлък .Насаждането на ВНУШЕНИЯ, че ДПС умножава своето присъствие на политическата карта на Казанлък, региона и страната като цяло, ПРОТИВОПОСТАВЯ различни групи в обществото. То е опасно и не бива да се толерира“.
2020 – По предложение на кмета на община Павел баня Иса Бесоолу, освен наградите за първите три места за участниците във фестивала, ще бъдат учредени и още две: „Чудомирова награда“ – на името на писателя-сатирик и художник Димитър Чорбаджийски-Чудомир ,който е родом от селото-домакин на кукерското събитие, както и награда на името на Иван Загоров. Загоров е основател на уникалното сдружение на кукерите от района на община Павел баня. Той загина през миналия ноември нелепо при пътен инцидент, едва навършил 60 години.
2020 – Казанлък е бил едно от най-студените места в този ден сутринта в България. Температурите са паднали до – 10 градуса по Целзии. Такива температури са измерени в Чирпан и Кюстендил.
2023 – Талантливата казанлъшка пианистка Надежда Цанова е сред номинираните в национален конкурс за избор на „Музикант на годината“ в класическите жанрове. Сред първоначалните номинации на Предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР бе и Елена Юлиянова, която е учител на Надежда от прохождането й като музикант в ШИ „Емануил Манолов“.
2023 – Над 600 подписа са събрани само за ден срещу намеренията на частна фирма да изгради инсталация за производство на формалин и да разшири дейността на цеха си в павелбанското село Горно Сахране, съобщи Къньо Рачков. В събота в с. Голямо Дряново е проведено събрание, в което са участвали голяма част от жителите на селото. Избран е инициативен комитет, взето е решение за започване на протестна подписка, съставена е и онлайн петиция, подкрепена до момента от над 500 души.
2024 – На 30 платна на Чудомир и съпругата му Мара Чорбаджийска е направена пълна реставрация и консервация през миналата година, съобщи директорът на Литературно-художествения музей „Чудомир“ в Казанлък Добрина Матова. Новорамкирани са други 30 произведения на артистичното семейство, уточни Матова. От няколко месеца творчеството на двамата художници се помещава във фонда в нови и специални шкафове, а залата, където са изложени акварелите на Чудомир са с нова климатична инсталация, посочи още Матова. В музея и къщата на Чудомир се съхраняват повече от 15 000 оригинални ръкописа, рисунки, скици, писма, книги и лични вещи на Чудомир и Мара Чорбаджийска.
2024 – В края на 2023 г. след почти 17-годишно прекъсване, екипът на Художествена галерия – Казанлък реализира първата си откупка на художествена творба за колекцията на институцията, съобщиха оттам. „Нещо повече – с нея се полагат основите на натрупването на фонд „Съвременно изкуство“. След извървения дълъг административен път и изключителната подкрепа на изкуствоведката д-р Мария Василева и галерия „Структура“ откупката е вече факт“, похвалиха се галеристите.
2024 – Всички 17-сет съдии от Стара Загора са дали отвод по делото „Дебора“ потвърдиха от Районния съд.
2024 – Талантливата Рая Гайтанджиева от Шипка, ученичка в НУПИД “ Акад. Дечко Узунов “ – Казанлък е изработила красивия макет на Храм-паметника „Рождество Христово“, подарен на Кметството в града. За подаръка и родолюбивия жест на момичето разказа кметът на Шипка Василка Панайотова. В направата на макета участва дядото на Рая. „Прецизна работа, много търпение, часове отделено време и любов към историята доведоха до добрия краен резултат.Използвахме фибран, ,силикон, стиропорни топки и темперни бои“, споделя Дончо Драгнев.
2024 – Намаляват приходите от отдаване под наем на общинско имущество. 118 са действащите договори към ноември 2023 г. за отдадени под наем общински павилиони. и общински терени – публична общинска собственост, за поставяне на временнопреместваеми съоръжения. Тази статистика съдържа Стратегията за управление и разпореждане с общинска собственост на община Казанлък за периода 2024 – 2027 г., приета от Общинския съвет на последното му заседание. През 2023 г. са предоставени терени общинска собственост за извършване на търговска дейност с обща площ 2 042,50 кв.м – открита площ към заведения, магазини и др. Постъпилите приходи от такси към 30.11.2023 г. са в размер на 144 963,00 лв. Приходите от отдаване на застроени нежилищни имоти общинска собственост – общински павилиони и отдаване под наем на терени за поставяне на временни преместваеми съоръжения са в размер на около 141 636 лв. на година.
2024 – Нашият колега, водещ на музикалното предаване „Ларго Мюзик“ в ефира на радио „Вис виталис“ Николай Дамянов, който е и популярен DJ и музикант, отново изненада своите приятели и аудитория с ентусиазма си. Той е любител на природата и здравословния начин на живот. Често го виждаме да плува и да се къпе в студени води, за да калява своя дух и тяло. Очевидно нищо не може да го откаже от добрите навици, дори и екстремните условия. Като малък Ники е живял в Русия и „моржуването“ му е добре познато.
2024 – „Лъжа е, че Паметникът на свободата на връх Шипка ще бъде демонтиран, рязан, събарян или преместван”, категоричен е д-р Чавдар Ангелов – директор на Националния парк музей „Шипка –Бузлуджа“ в ефира на Нова телевизия. По думите му проектът за реставрация има за цел единствено да подобри състоянието на монумента.
Последвайте ни и в Телеграм