Днес, 08.11.2023г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1996 – Празници-събори се състояха в селата Горно Черковище, Розово и Крън.

1997 – В с. Голямо Дряново бе чествана 95-ата годишнина от основаването на местното читалище „Зора“. Открита бе обновената и реконструирана читалищна сграда.

1999 – Телевизия „Емотон“ – Казанлък стартира предаването си „Силуети“ с водеща Таня Караджова. Първият гост в първото му издание бе кметът Стефан Дервишев.

2000 – В този ден в Казанлък бе измерена най-високата температура от 20 години – термометрите показваха + 22,7 градуса.

2001 – По повод празника на полицията интервю за „Вис виталис“ даде началникът на РПУ-Казанлък  майор Делчо Бодуров. Той сподели, че управлението в Казанлък е едно от най-големите в страната по обслужвана територия – 5 общини, заемащи 1931,108 кв. км. площ с общо население 124822 души.

2001 – 24 частни фирми учредиха Асоциация на охранителните фирми в България. Фирма „Саламандър“ – Казанлък с началник Веселин Андреев бе сред учредителите.

2001 – В музей „Чудомир“ бе представен сборникът „Сергей Есенин – избрани стихотворения“ в превод на Стойчо Маджарски.

2001 – 60 свои творби подреди в изложба в КДК – Казанлък по случай 60-я си рожден ден художникът-плакатист Цветан Банчев.

2001 – Два пъти в този ден автомобилът, почистващ тоалетни, изсипа фекалии пред входа на ОУ „А. Страшимиров“ в ромската махала в Казанлък. Разтревожено от възможни зарази, училищното ръководство сигнализира институциите в града, но до края на деня реакция от тяхна страна нямаше.

2001 – 78 тежки ПТП бяха станали на територията, обслужвана от РПУ-Казанлък, за 10-те месеца на годината. Загиналите бяха 14, ранените – 88. В областта пътните произшествия бяха 341 със загинали 51 граждани и ранени 425.

2002 – Отчет за извършената работа за 3-те години от мандата си направи в ДК „Арсенал“ кметът на община Казанлък Стефан Дервишев. Радио „Вис виталис“ излъчи директно в ефир доклада на кмета.

2002 – „Оттук нататък решение ще вземе правният отдел на министерството“, – така началникът на инспектората по образованието в Стара Загора Любомир Любенов коментира за „Вис виталис“ възстановяването на поста от ВАС на бившия началник на инспектората Георги Георгиев, който бе неправомерно уволнен 10 месеца по-рано.

2004 – Певицата Тони Димитрова и Виевската фолк-група бяха гост-изпълнители на празника-събор в с. Крън.

2004 – Една година кметски мандат на кмета Стефан Дамянов – това бе темата на предаването на Георги Манев „Да попитаме…“. На децата, младите и възрастните той зададе въпроса: „Какво се промени за 1 година в Казанлък?“. Едно от децата в ОУ „Мати Болгария“ отговори: „Ремонтирахме си кухнята“, а друго каза: „На нашата кола й се огъна джантата, има много дупки по улиците“.

2005 – Ден на отворените врати във връзка с професионалния празник на българските полицаи – Денят на Св. архангел Михаил, 8 ноември, обяви РПУ-Казанлък. Деца от казанлъшките училища се срещнаха със служители на полицейското управление, които организираха за тях състезания и демонстрации. В дните до 8 ноември ръководството на управлението обяви приемни за граждани, срещна се и с кметовете на населените места в община Казанлък.

2005 – Кметът Стефан Дамянов се срещна на чаша чай с бронзовата медалистка по карате от Хале, Германия, 15-годишната Теодора Иванова и нейния треньор Драгомил Иванов от клуб “Севт Първи” -Казанлък. Сребърен знак “Шипка” и книги на издателство “Захари Стоянов” връчи Дамянов на изявената състезателка.

2006 – Над 900 броя от книгата „Приказка за светофара“ на Димитър Никленов бяха раздадени във Военния клуб при представянето на едноименния спектакъл на ямболския драматичен театър „Невена Коканова” по книгата на Никленов, посветен на безопасността на движението на пътя. Под формата на забавни игри децата получиха знания за това, как да се държат на пътя. На премиерата в Казанлък присъства и главният инспектор от Генерална дирекция „Полиция“ Красимир Костов.

2007 – Към края на м. октомври броят на водачите в област Стара Загора достигна 208 225, а броят на регистрираните ПТП – 110 872. За 10-те месеца на 2007 г. в областта станаха 2 285 ПТП, при които загинаха 43-ма, ранени бяха 458 души. В сравнение с предходната година леките ПТП бяха с 203 повече, тежките с 32 по-малко. Броят на загиналите бе намалял с 9, а на ранените с 85. 15 бяха жертвите на катастрофи, станали на територията, обслужвана от РПУ в Казанлък, ранените бяха 118.

2008 – Празничен молебен и водосвет поставиха начало на празника на казанлъшкото село Горно Черковище, който е в деня на Свети архангел Михаил. В източния край на селото бе открит монумент, изграден с помощта на дарител – арабски гражданин. Горно Черковище бе единственото село в общината със свой химн. По време на празника той бе изпълнен за първи път.

2008 – Певицата Ваня Костова и синът й Боян Михайлов, младежкият оркестър „Настроение” и шоуменът Тончо Токмакчиев бяха гост-изпълнители на празника-събор в Крън.

2010 – С декларация, отнасяща се за работата на кмета Стефан Дамянов, излезе в този ден Общинската организация на ПП „Атака” в Казанлък. Поводът бе публичният кметски отчет. В декларацията от „Атака“ припомниха, че много от дейностите, които Дамянов си приписва, не са негови – проектът за „Внедряване на енергийна ефективност в учебни заведения в Община Казанлък“, Ветрогенераторният парк, Фотоволтаичният парк, инвестициите на големи проекти в общината, ремонтът на моста край Бузовград и др. От партията припомниха и неизпълнените кметски обещания: откриването на филиал на ВУЗ, българо-руски завод за автомобили, реконструкцията на парковете „Розариум“ и „Тюлбето“, реализацията на проекта „Севтополис“, подобряването на инфраструктурата на града и др. От „Атака“ обвиниха Дамянов, че подписва договори за отопление на три пъти по-високи цени и за хранене на децата в детските градини с близки до Общината фирми – на завишени тройно цени.

2012 – Одобрен бе нов социален проект „Взаимопомощ“ на община Павел баня – по Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Помощ в дома”. Той бе финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Стойността му бе 102 227,05 лв.

2012 – Вицещампионката и знаменосец на България от „Лондон’2012” Станка Златева бе на възстановяване в град Павел баня. Чаровната 29-годишна състезателка по борба предизвика небивал интерес в курортния град. Националката бе спирана често, за да се снима с любители и познавачи, тя бе топло поздравявана от почиващи и местни.

2012 – Над 200 деца от училища в Казанлък посетиха Районното полицейско управление по повод празника на полицията 8 ноември. Голяма част от децата споделиха, че искат да станат полицаи – за тях „полицейските служители са истински герои, защото ни пазят“.

2013 – Директорът на ОДМВР – Стара Загора главен инспектор Иван Чолаков награди 36 полицейски служители. Сред тях, с „Обявяване на благодарност“, бе и Диян Петров от сектор „Криминална полиция“ в РУП – Казанлък.     

2013 – Синтез между слово и багри – така бе определена съвместната работа между авторката на детската книжка „Цветна приказка“ Яница Станчева, която е и журналист, и малките художници от Школа „Артлиния” с ръководител Ваня Запрянова. Децата бяха автори на изложбата „Врабчета”, в която всяко от тях бе изобразило различни състояния на главния герой на приказката на Яница – Врабчо.

2013 – „Концерт за приятели” – под този надслов Фолклорният танцов ансамбъл „Арсенал” представи пред казанлъшката публика своята най-нова  90-минутна програма, с която ансамбълът гостува в Япония.

2014 – За първа година казанлъшкият клуб по спортни танци „Киара-Н“ организира три състезания в рамките на един ден, част от календара на БФСТ, подпомогнати финансово от Община Казанлък и спонсори. С пълен комплект медали и купи бяха възпитаниците на клуба-домакин, воден от треньорите Николай Тенев и Антония Каярова.

2015 – За 10-та година спортен клуб по лека атлетика „Пендарева“ организира лекоатлетическа щафета в парк „Розариум“ със съдействието на Община Казанлък и спонсори. Участваха над 200 деца.

2015 – Пет златни медала в Открития турнир и Купа България спечелиха възпитаниците на клуба по спортни танци „Киара-Н“. Близо 150 танцови двойки от страната взеха участие в петото издание на републиканския турнир по спортни танци, организиран  от КСТ „Киара-Н“.

2015 – За четвърта поредна година казанлъшкият клуб по спортна стрелба с треньор Нели Йончева и Община Казанлък организираха национален турнир “Севтополис“. Купи, медали и предметни награди бяха връчени на победителите в отделните възрастови групи – девойки, юноши, мъже и жени. От турнира казанлъшките стрелци завоюваха златен, два сребърни и четири бронзови медала. С първо място при мъжете, с пистолет, бе Матей Мачев. Втори места в турнира завоюваха Людмила Йовева и Атанас Янев, съответно при девойки и юноши – на пушка. Бронзови медали получиха Ирина Иванова, девойки – пушка, Георги Димов, юноши – на пушка, както и Нели Йончева – жени – пистолет, и Марин Иванов, също стрелял с пистолет, при мъжете.

2016 – Във връзка с празника във всички РУ на ОДМВР – Стара Загора беше проведен традиционният „Ден на отворените врати”, по време на който деца от ОДЗ и основните училища от областта имаха възможност да се запознаят с професията полицай и с дейността на българската полиция по противодействие на престъпността и охрана на обществения ред. Домакини на събитието бяха началниците на Районни управления, които посрещнаха децата

2016 – Регионалният мениджър на енергийната компания „EVN България“ Робърт Дик присъства на официалната церемония по представяне на обновената сграда на Школа по изкуствата „Емануил Манолов“ при НЧ „Искра“. Сградата е санирана, благодарение на проект по програма „EVN за България 2016“. Проектът е на oбща стойност над 12 400 лв., като безвъзмездното целево финансиране, предоставено от ЕVN България е за над 11 000 лв. В рамките на проекта бе подменена външната дограма на Школата, изкърпена и боядисана е западната фасада на сградата. Проектът на казанлъшкото читалище успя да да спечели в конкуренция с други 76, а благодарение на предприетите незабавни действия бе спасена Музикалната школа на Казанлък.

2017 – Разрушава се сградата на здравната служба в  казанлъшкото село Черганово, това споделиха жители  на чаша чай с общинските съветници на БСП Пламен Караджов, Теодора Иванова и Моника Динева. „Организираме приемни и срещи с граждани, за да чуем хората как живеят и какви проблеми остават неразрешени в населените места.”, заявиха съветниците, представяйки бюджетни процедури  и възможности.  „Здравната служба е построена преди 32 години и ремонт не е правен досега, но е крайно належащ. Течове  създават проблем на една от стените, санитарните помещения са в окаяно състояние и покривът има нужда от смяна”, разказаха местните. Според тях е нужно да се намерят общински средства за ремонт на сградата.

2017 – От месец в аптечната мрежа липсват специални лекарства за претърпели бъбречна трансплантация пациенти. Вторият живот, който ни е даден е застрашен без възможността за прием на тези лекарства, които не позволяват органите да бъдат отхвърлени, коментират бъбречнотрансплантирани.

2018 – Читалище „Искра-1860“ стартира регионален музикален проект „Бабс БГ“, идеен проект на Васил Самарски, председател на читалището, каза в интервю за радио „Вис виталис“ ръководителят му Стоян Петров. Прослушването е на 1,2 и 3 декември в казанлъшкото читалище, като кандидатките трябваше да подготвят песен, изпълнена акапелно, рецитация на стихотворение и интервю с журито. Проектът е насочен към жените на възраст над 65 год. и целта му е да даде поле за творческа изява на жени в пенсионна възраст, като същевременно разнообрази тяхното ежедневие.

2018 – Едва на 54 години почина уважаваният учител от казанлъшката ППМГ „Никола Обрешков“ и волейболен треньор Кръстю Кръстев. В памет на любимия си учител в този ден децата на ПМГ облякоха черни дрехи.

2018 – Казанлъшките полицаи посрещнаха професионалния си празник след няколкоседмично напрежение в района, по време на което бяха нападнати полицаи. Пострадаха шестима полицаи, които се опитаха да спрат провеждането и да задържат организатори на нелегална гонка с каруци. Те бяха атакувани край село Черганово и в квартал в Мъглиж, където бяха замеряни с камъни.

Жители на Казанлък и региона на 31 октомври се събраха пред полицейското управление в града, за да изразят мълчалива подкрепа към полицаите.

Хората не приемат служителите на реда да бъдат нападани и бити, докато изпълняват задълженията си. Подкрепа изразиха над 130 души.

2019 – За празника на полицията, на 8 ноември, в град Смолян се проведе Национална купа България по Полицейска лична защита и карате за служители на МВР. В състезанието взеха участие Ралица Върбанова (състезател) и Милен Генчев (съдия), като служители на ОД МВР-Стара Загора. При жените, в дисциплината „ката“, казанлъчанката Ралица Върбанова се класира на 1-во място, а в дисциплината „кумите оупън“ е със сребърен медал.

2020 – Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан бе дал положителен тест за коронавирус. Съощението за това бе публикувано на сайта на Старозагорската митрополия още на 3 ноември, но едва на този ден бе оповестено и официално за медиите. Владиката бе в добро здравословно състояние, под домашно лечение, се уточняваше в прессъобщение от Митрополията.

2020 – Специализираната прокуратура привлече към наказателна отговорност пет лица, сред които двама работници в оръжейния завод „Арсенал“ в Казанлък, за участие в организирана престъпна група за производство, държане и разпространение на огнестрелни оръжия на територията на Старозагорска област.

2021 – След две години работа от Фондация „Бузлуджа“ обявиха, че са приключили дейностите по запазването на мозайките в монумента. Те представляват най-голямото мозаечно пано в Европа, разположени на площ от 1000 кв.м. За да бъдат съхранени от тежките зимни условия и спре разпадът, им бяха издигнати предпазни съоръжения около двата кръга мозайки.

2022 – Путин наложи санкции на 15 български оръжейни компании, „Арсенал“АД е сред тях. Забранява се сключването на сделки в сферата на военнотехническото сътрудничество с компаниите от този списък, се казва в съобщение от пресслужбата на правителството.

2022 – Пожар пламна в сградата на бившето кино „България“ в центъра на Казанлък. Огнеборци и полицаи са на мястото. Сигналът за пламъците е подаден малко след 15:15 часа. Движението на автомобили по ул.“Шипченска епопея“ е преустановено. Към момента няма данни за пострадали хора. Сградата е необитаема и се руши от години. Бившето кино е частна собственост от края на 90-те години. Пожарникарите се опитват да предотвратят прехвърлянето на огъня към съседните сгради, които са жилищни. В партера на киното се намират магазин и склад. Първоначалната версия за причините за пожара е човешка небрежност. В изоставеното здание наскоро са се настанили клошари, според живеещи в района, и е твърде вероятно те да са предизвикали инцидента. Емблематичното за казанлъчани кино „България“ е построено през 1942 г. от братя Кърпачеви. То е третият киносалон, открит в Казанлък поради нарасналия интерес на публиката. За откриването му, обаче, е имало изискване – жителите на града да наброяват над 22 000 души. Именно с тази цел братя Кърпачеви агитират жители от околните села да се запишат за жители на града. През 1967 г. се открива специално лятно кино до сегашната сграда на някогашното кино „България“. Това кино просъществува до 1990 г. След новината за пожара казанлъчани масово коментират в социалните мрежи, че е възможно той да е умишлен, тъй като мястото му е апетитно и привлекателно за предприемачески интереси.

Последвайте ни и в Телеграм