Днес, 06.02.2023г. – Живата памет на Вис виталис

1996 – Футболен клуб „Розова долина“ – Казанлък предложи на Община Казанлък да го утвърди като общински спортен клуб. Общината обаче не беше в състояние да поеме издръжката му.

1996 – Заради увеличените цени на горивата казанлъшката  транспортна фирма „Динамика“ увеличи цените на билетите за градския транспорт – от 7 на 8 /стари/ лева.

1998 – Петя Пендарева подобри рекорда на 60 метра бягане с време 7,20 сек. на провело се в Германия лекоатлетическо първенство. На 3 стотни след нея остана нигерийката Опара.

2000 – Каракачаните от местното дружество в Казанлък поискаха „овъзмездяване за насилствено отнетите им през 50-те години овце“.

2000 – От втори опит за председател на областната организация на СДС бе избран д-р Ваньо Цонов. Другият кандидат беше Сашо Стоянов.

2002 – Освободен от длъжност бе началникът на Инспектората по образование в Стара Загора Георги Георгиев. Впоследствие, след оспорване в съда, той бе възстановен на работа.

2003 – Незрящият казанлъчанин Валентин Петров, инвалид първа група, пожела екип на „Вис виталис“ да го посети в дома му в ж. к. „В. Левски“, за да изрази мнението си по дискутирания проблем с гаражите, който в града не беше намерил решение. Той предложи хората с увреждания или да бъдат освободени от наеми за гаражи, или те да бъдат символични. „Вис виталис“ внесе от името на Петров по официалния ред предложението в Общинския съвет, но то не бе прието.

2004 – Близо 70 девойки от Пета Шипченска механизирана бригада положиха в този ден на пл. „Севтополис“ военна клетва.

2006 – „По-лесно спират цигарите тези пушачи, които вече са правили опити да се откажат от този порок“, – каза в интервю за радиото д-р Идилия Дянкова – главен експерт в Националния център за опазване на общественото здраве. В ХЕИ – Стара Загора вече функционираше консултативен кабинет в помощ на решилите да откажат цигарите.

2007 – 500 хиляди лева планира кметът Стефан Дамянов да бъдат инвестирани от бюджета на Община Казанлък за  2007 г. за предпроектни хидрогеоложки и теренни проучвания  при реализирането на проекта „Севтополис“ на доц. д-р арх. Жеко Тилев.  Мащабната идея предвиждаше изваждането от водите на яз. „Копринка“ на останките от древния град Севтополис. Проектът за  социализирането на тракийската столица Севтополис, според  оценки на специалисти, възлизаше на над 45 млн. лв. Градът на Севт III, столица на Одриската държава от края на IV – началото на III  в. пр.Хр., е разкрит и проучен през 1948 – 1954 г. при изграждането на язовир „Копринка“. Това е първият и най-добре запазен тракийски град в страната, останал на дъното на язовира. Проектът предвиждаше „античният град да се отвоюва от водата чрез изграждане на вътрешна кръгла язовирна стена“. 

2008 – Стефан Кемалов, известен като Бат Сали, попадна отново в ареста на РПУ в Казанлък с мярка за неотклонение задържане под стража. Дни по-рано мярката задържане под стража за 72 часа бе сменена с домашен арест. На 25 януари Бат`Сали бе задържан в офиса на агенцията си за недвижими имоти. По същото време в частна печатница в с. Черганово бе задържан и Стоян Пашов. Двамата бяха арестувани и обвинени в производство и разпространение на фалшиви винетки за товарни автомобили, документи за самоличност и шофьорски книжки.

2012 – БНТ засне и излъчи в  предаването „Малки истории“ филм за казанлъшката параолимпийка Даниела Тодорова. Филмовата история проследи подготовката на нашата съгражданка в навечерието на две важни за нея състезания – предстоящото през юни Европейско първенство за хора с увреждания в Холандия и събитие №1 за спортния свят – Олимпиадата в Лондон.

2013 – Странни мухички, струпани в големи количества, притесниха жителите на с. Енина. Д-р Марио Лангуров, ентомолог в Националния природо-научен музей в София, обясни, че това са първично-безкрили от раздел „Вилоскачки” – подклас низши насекоми, които имат скакателна вилка на коремчето и могат да подскачат. Насекомите от този вид се струпват накуп около снежни петна или вода при подходящи климатични условия. Насекомите са напълно безопасни и не нанасят никакви вреди върху хора, растения и почви, категоричен бе експертът и допълни, че не е необходимо да се пръскат с препарати, тъй като до десетина дни ще изчезнат сами.

2013 – Казанлъшката фирма „Давид Холдинг“ преоборудва кабинета по компютърни технологии в ПМГ „Никола Обрешков”. Кабинетът бе резултат от съвместен проект между казанлъшкото училище и фирмата.

2013 – Художникът Росен Дончев откри втората си самостоятелна изложба – „Състояния”, съдържаща 70 живописни творби. Изложбата откри изкуствоведът Марин Добрев. Дончев бе носител на Голямата награда за живопис на Габрово за 2011 г.

2015 – Физикът Теодосий Теодосиев получи специалната награда на българските IT Оскари. Наградите бяха връчени за четвърти път – за принос в развитието на информационните и комуникационните технологии. „IT секторът е създал 35 000 нови работни места за 10 години и трябва да стане стратегически“, заяви президентът Росен Плевнелиев, патрон на наградите. Учителят по физика Теодосий Теодосиев бе създал към момента най-много медалисти от световни олимпиади по физика – с повече от 100 отличия.

2016 – Председателят на НЧ „Искра-1860” Васил Самарски връчи грамота за принос в развитието на културната и читалищна дейност по случай 155-годишнината от основаването на Читалище „Искра” на Пламена Писанова. Писанова бе ръководител на формация за модерен танц  в читалище „Искра” до 2007г. Първите си балетни стъпки прави на читалищната сцена под ръководството на Алла Ангелова. По-късно завършва балетна педагогика в  Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”.

2018 – В Казанлък гостува алпинистът, изкачил десет осемхилядници Боян Петров. Той бе тук днес по покана на Художествената галерия, АТК „Казанлък“ и приятели, за да представи книгата си „Първите седем“ и сподели за най-драматичните преживявания при различните експедиции. Една от последните му срещи с граждани. Той изчезва в началото на май 2018 г. при опит да изкачи връх Шиша Пангма .

2018 – Спортист на Казанлък с увреждания за 2017 година Ружди Ружди и треньорът му Радостин Тодоров получиха своите награди от Българския спортен тотализатор и Министерство на младежта и спорта в годишната церемония по връчване отличията на най-добрите спортисти и треньори на България за изминалата 2017 г.  „Нощта на шампионите“ в столицата. Отличените спортисти и треньори взеха парични премии на стойност 215 000 лева, осигурени от СПОРТ ТОТО. „Спортист на България“ за 2017 г. стана Григор Димитров. В категорията „Спортист с увреждания на България“ беше награден Ружди Ружди от казанлъшкия клуб „Даниела Тодорова“, а неговият личен треньор Радостин Тодоров от Казанлък получи чек за 5 000 лeва.

2019 – Дванадесетокласници от Профилираната Природо-математическа гимназия „Никола Обрешков“ в Казанлък организират благотворителен концерт “Който пее, зло не мисли” в подкрепа на казанлъшката болница. Със събраните средства младежите ще купят консумативи и бебешки млека за АГО. Идеята е на учениците от 12 б клас с преподавател Виолета Мирчева.

2020 – Ограничено бе движението за всички моторни превозни средства по Подбалканския път I-6 в участъка между Мъглиж и Николаево, поради нулева видимост, силен вятър и навявания, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Обходният маршрут бее: път I-5 Казанлък – Стара Загора – път II-66 Стара Загора – Нова Загора и II-55 Нова Загора – Гурково. Затворен остана и прохода Шипка заради усложнената зимна обстановка.

2020 – Повече от 4 часа престоя нощният влак от Варна за София между гарите Тулово и Черганово. От бурния вятър са се скъсали проводници по контактната мрежа, които са прекъснали ел. захранване. На място са пристигнали екипи на Националната компания железопътна инфраструктура, които са възстановили тока по ел мрежа. Влакът се движеше с повече от 250 минути закъснение.

2020 – На косъм от поражения бе жилищната кооперация на бул. „Никола Петков“ 34, след като огромен 60-годишен бор се стовари в междублоковото пространство върху автомобил по време на бурята, върлувала в Казанлък, през ноща. Колата също е невредима. Живеещите в кооперацията бяха в шок от гледката и от това, че можеше да бъдат нанесени сериозни щети на сградата. Огромното дърво, което пада в полунощ, е изкоренено до основи.

2020 – Двата старопланински прохода „Шипка“ и „Република“ са затворени за движение на леки и тежко товарни моторни превозни средства, съобщават от Пътната агенция. Затворен е и пътят Мъглиж-Гурково и подбалканския път София -Бургас в района на село Дунавци. Заради тежката зимна обстановка е поискана и помощ от военните.

2020 – В курортното градче Павел баня от снощи са на на студено и тъмно. Без ток вече 12-и час, написа Pavelbanya.eu. Над 50 автомобила на разклона за Долно Сахране чакат пътя да бъде отворен, за да могат да стигнат до своите работни места в Казанлък. Магазините са останали затворени, а комуникациите – затруднени. Ток няма и в съдени села, като най-тежко е положението в Скобелево, където е паднала снежна покривка от 50 см. Без ток и вода са жители на Николаево и Мъглиж.

2020 – Над метър сняг падна в казанлъшкото село Горно Изворово и отряза достъпа до населенето място. Читатели на Пресс ТВ изпратиха снимки от положението там.

2022 – „Архив Гипсън V: Светлописците Пенкови“ – първата временна изложба в Художествена галерия, Казанлък за тази година, съдържа близо 50 фотографски творби на Иван Пенков, половината от тях непоказвани досега. Тя е дебютна експозиция и бе открита в събота, като за премиерното й показване е избран Казанлък – родният град на Иван Пенков. ъставител и уредник на колекцията е големият познавач на родната история на фотографията и сам той фотограф – Иво Хаджимишев. Изложбата „Архив Гипсън V: Светлописците Пенкови“ поставя акцент не върху онова, с което най-често свързваме името на художника Иван Пенков, неговите живописни творби, а върху една слабо позната негова артистична природа – тази на фотографа.

2022 – Идеята 70-метровият пилон на „Чиниятa“ на връх Бузлуджа да бъде превърнат във величествена статуя на Иисус Христос е на казанлъчанина Иван Петров и е отпреди четири години. Този януари авторът на ексцентричното хрумване е изпратил проекта си в Министерски съвет, а оттам го препратили за разглеждане в Министерството на културата, откъдето казанлъчанинът чака отговор. Това разказа за Пресс ТВ самият Петров и предостави визуализация на идеята си. За първи път Петров предоставил проекта си през 2018 г. в официално писмо до областния управител, тогава Гергана Микова, която като представител на държавната власт е прекият стопанин на някогашния емблематичен за БКП монумент, но идеята му останала без вест.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram