1996 – Гост в студиото на радио „Вис виталис“ бе дългогодишният кмет на Казанлък Станчо Коев. Поводът бе 70-ят му рожден ден. Впоследствие Станчо Коев стана Кмет на Столетието.
1996 – На 72% бе изпълнена субсидията на Община Казанлък към тази дата. По Закона за държавния бюджет до края на годината оставаха за получаване още 800 млн. /стари/ лева.
1997 – На учредителното събрание на Националната асоциация на секретарите на общините в РБ със седалище в Габрово секретарят на Община Казанлък Катя Киликчиева бе избрана за член на УС.
1998 – Държавната транспортна фирма „Динамика“ в Казанлък бе обявена в несъстоятелност. Бе назначен синдик – Иван Стойчев.
1998 – 15 200 кг. консерви бяха разпределени между домовете за стари хора в община Казанлък. Помощта бе от Министерството на труда и социалните грижи. Изразено в пари, всеки домуващ получи по 270 хил. /стари/ лева.
2000 – Казанлъшката болница бе регистрирана като Еднолично дружество с ограничена отговорност. Тя прие наименованието Многопрофилна болница за активно лечение.
2000 – Елена Тонева, директор на ДГ „Славейче“ в Казанлък, гостува в студиото на радиото и разказа за създаването и работата в детското заведение на групата за деца с церебрална парализа. Тя даде полезна информация в помощ на родителите.
2001 – 129 души бяха заболелите от хепатит от началото на годината. През същия период на 2000 г. случаите на хепатит в Казанлъшко бяха 181, през 1999 г. – 237, през 1998 г. – 461.
2002 – 41-годишният Валентин П. направи опит за изнудване на 21-годишен търговец в магазин, като му заявил по телефона, че се занимава с незаконно оръжие и, ако не получи 3800 дойче марки, „ще се случи нещо много лошо“. Полицейските органи задържаха лицето.
2003 – В този ден се състоя вторият тур на местните избори в община Казанлък. На балотаж за кметския стол в Казанлък се явиха кандидатите Стефан Дамянов и Стефан Дервишев. В изборната нощ, веднага след избирането му за кмет на община Казанлък с 59,67 %, Стефан Дамянов направи първото си публично изявление към гражданите в ефира на радио „Вис виталис“. „На колектива на „Вис виталис. Да ви пожелая активна работа за по-голяма информираност и откритост в бъдещата ни съвместна дейност за развитието на община Казанлък. Стефан Дамянов – кмет на община Казанлък“, – записа гостът в Паметната книга на радиото.
2003 – След проведен балотаж кмет на община Николаево стана Кольо Чергеланов, кмет на община Мъглиж стана Стойо Цанев, на община Павел баня – Станимир Радевски, на Гурково – Стоян Николов.
2004 – Крум Владев бе избран за председател на общинската организация на Демократичен съюз „Радикали“ в Казанлък. Негови заместници станаха Белчо Милев и Атанас Георгиев, а Стефка Кацарова бе избрана за секретар на организацията.
2004 – Младежката организация на ВМРО в Казанлък с председател Чавдар Ангелов дари за втори път книги на библиотека „Искра“, както и националното знаме.
2005 – 424 бяха земеделските производители от община Казанлък, регистрирани в областната служба „Земеделие и гори“ в началото на м. ноември. От тях 270 се занимаваха с растениевъдство.
2005 – Театър „Любомир Кабакчиев“ – Казанлък участва в петото издание на Международния фестивал „Есенни театрални срещи“ в Пазарджик с постановките „Четири приказки за един змей“ и „Тероризъм“. Във фестивала се включиха трупи от България, Украйна, Македония, Сърбия и Черна Гора.
2006 – В интервю за радио „Вис виталис“ Добрина Матова – главен библиотекар в отдел „Изкуство“ на библиотека „Искра“, сподели, че близо 4 хил. души годишно посещават отдела, а ок. 20 хил. библиотечни единици се заемат годишно от читателите на най-младия библиотечен отдел, създаден през 1979 г.
2006 – От Москва се завърна директорът на НПМ “Шипка-Бузлуджа” Данчо Данчев. Там той бе по покана на Българския културен институт във връзка с 50-годишнината от създаването на НПМ. В руската столица Данчев представи юбилейната изложба “На Шипка всичко е спокойно”.
2006 – Младата надежда на Казанлък в спортното катерене Спасина Недялкова стана първа при жените на Откритото балканско първенство по боулдър, което се проведе в Румъния. Тихомира Недялкова бе трета.
2006 – Фондация „Грижа за здравето“ организира във Военния клуб здравно изложение „Профилактиката – по-добра от лечението“. На 8 щанда бяха показани последните тенденции за лечение и профилактика в медицината. Проведен бе и семинар за съвременното лечение на депресията.
2006 – В този ден се състоя премиерата на новата стихосбирка с интимна лирика на казанлъшкия поет Кънчо Стоянов – “Сърцето – ревнивият Отело”. Тя бе седмата книга на автора. Кънчо Стоянов е роден през 1934 г. в село Недялско, Ямболско. Завършва СУ “Св. Климент Охридски”, специалност “История”. Работил е като учител, музеен работник, журналист. Един от основателите и пръв председател на Клуба на културните дейци в Казанлък.
2007 – Открито бе 7-то издание на Есенен салон на изкуствата в залата на ул. „Искра“4. За новините на «Вис виталис» уредникът и организатор на художествения салон Лили Петрова съобщи, че за поредна година се запазва тенденцията да бъдат представяни дебютанти в различни направления. През 2007 г. те бяха 4-ма: Деница Добрева, Петър Петров, Ана Желева и Таня Харалампиева. Общо 27 автори представяиха своите произведения в областта на графиката, пластиката, живопистта и др.
2008 – Момчета до 15 г. на ВК „Казанлък”, водени от треньора Олег Карягин, завършиха първи в турнира за отборите в регион Странджа в Царево.
2010 – 42-годишният учител от Казанлък Даниел Цокев бяга в продължение на 24 часа на градския стадион ”Севтополис”. Атлетът беше консултиран, освен от баща си, и от ултрамаратонеца Ради Милев. За „Вис виталис“ Цокев сподели: „На всеки 40 километра, т.е.100 обиколки, почивах 2-3 минути – предимно за освежаване с течности, а в някои почивки и за по сандвич. Не съм бягал в такова студено време, дори фенерчето на мобилния ми апарат замръзна. На стадион ”Севтополис” бягах при пълен мрак, независимо от обещанието за осветление”, допълни Цокев.
2012 – По случай 1 ноември – Денят на народните будители и 3 ноември – Ден на българския художник, Община Павел баня и читалище „Напред” организираха благотворителна изложба-базар на художника Марин Бечев. Средствата, получени от продажбата на картините, бяха използвани за лечение на Бечев. Той е роден през 1965 г. в с. Тъжа. Завършил е Националната художествена гимназия „Акад. Дечко Узунов” в гр. Казанлък, а през 1998 г. – НХА.
2012 – Пред Паметника на загиналите в казанлъшкото село Средногорово тържествено бе отбелязана 100-годишнината от Балканската война.
2012 – Възпитаникът на покойния казанлъшки шахматен треньор Ради Стоянов – гм Петър Дренчев, с 28,4 точки отново оглави ранглистата на Балканската федерация от 42-мата състезатели от България, Румъния, Сърбия и Черна Гора.
2013 – В първия международен турнир по таекуондо за деца за „Купата на София“ взеха участие над 370 състезатели от шест държави. Казанлъшкият клуб „Кентавър“ с треньор Николай Богданов спечели 10 отличия – 4 златни, 1 сребърен и 5 бронзови медала.
2014 – В Регионалният шампион по тенис при момчетата до 10 години казанлъшкият тенисист Даниел Борисов от тенис клуба „Розова долина” стана втори в Детския турнир на шампионите в своята възрастова група. Турнирът се проведе в столичната зала „Арена”.
2015 – След инфарктен балотаж в Павел баня, с 39 гласа повече, Станимир Радевски бе новият-стар кмет на курортния град. Той победи своят опонент Иса Бесоолу. Впоследствие ДПС обжалва резултата, но кмет остана Радевски.
2015 – След балотажите станаха ясни и останалите 9 кметове в община Казанлък. В Дунавци – Ганка Богданова, до момента секретар на кметството, в Ясеново – Пламен Вълев. В Черганово кмет стана Нивелин Неделчев. Иван Колев бе преизбран за кмет на Овощник, Антон Антонов – за кмет на Горно Черковище, в Шейново – Данчо Данов, в Кънчево за втори мандат – Петър Петков, кмет на Средногорово стана Илиян Илиев, Теменужка Люцканова спечели трети мандат за кмет на гр. Крън.
2017 – Близо триметрова дупка се отвори на казанлъшкия булевард „Ал. Батенберг“. Пропадането е толкова голямо, че в него може да влезе цял автомобил, коментираха и полицаи, които спешно оградиха мястото. Само със спукана гума се оказа казанлъчанин, който последно е преминал през асфалта, преди той да пропадне изцяло. В разговор с общински служители, стана ясно, че те са подали сигнал за евентуален теч на мястото на инцидента още преди време към ВиК. Видимо е, че има ВиК авария на мястото на инцидента, тъй като в дъното на дупката има буквално малка река.
2017 – Радиопремиера на книгата „Звездни послания“ на Янка Ташева – Книгата бе представена от Мая Стоянова – художествен ръководител на Младежката театрална студия към НЧ „Искра-1860“.
2018 – Ще поискаме тотална забрана за движението на каруците в цялата страна.
Това каза инициаторът на протеста в Казанлък Боряна Алексиева. Казанлъчани се събраха в центъра на града на мълчалив протест, с искане за спиране движението на каруци.
Пусната бе и подписка с искане за законови промени.
2020 – „Целият свят има нужда от пробуждане. Нещата отиват на зле. Откъсването на хората от работа, от училище, от университета, може да бъде фатална за света като цяло.“ Това заяви пред БНР преподавателят по приложна математика и физика Теодосий Теодосиев. Той е на мнение, че не е редно училищата да бъдат затваряни заради епидемията от коронавирус и според него това ще окаже пагубно влияние върху обществото. „Ако се пазим непрекъснато, никога няма да получим колективен имунитет. Не трябва малките да се извеждат от училище, те минават безсимптомно болестта и те ще са първите, които ще бъдат бариерата.“, споделя учителят, извел ученици на олимпиади по математика и физика до големи успехи.
2020 – Механизирана техника започна разчистването на сградите и помещения от бившия ТЕЦ. С премахването на сградите се занимаваше оторизирана за целта фирма. Предстоеше да бъдат съборени и комините на бившия ТЕЦ, което ще се извърши след специална съгласувателна процедура и вероятно няма да бъде скоро. Бившият ТЕЦ не функционира от повече от десетилетие. Той бе приватизиран от една от фирмите на Николай Банев, като скоро след това затвори врати и започна рязането му за скрап, след което от бившите сгради останаха опасни и неизползваеми руини. Казанлъшка фирма е купила теренът и останалите неизползваеми сгради на бившия ТЕЦ. При разчистването на терена държат да бъдат запазени дървесните видове в двора на бившия ТЕЦ, така и сондажите за вода. Останалите руини ще бъдат разчистени.
2020 – В казанлъшката МБАЛ „Д-р Христо Стамболски започна да функционира ковид отделение. То бе разположено в 1-во вътрешно отделение и разполагаше с 15 терапевтични и 5 интензивни легла. Леглата бяха почти заети. Бе обявена възможност за разкриване още легла за пациенти от петте общини, които обслужва казанлъшката болница. Имаше медицински персонал, който да обслужва болните.
2023 -Светилото в областта на биохимията, антиоксидантите и витагените, проф. Питър
Сурай бе удостоен със званието „Почетен професор“ на Тракийския университет от
Ректора, проф. д-р Добри Ярков. Със своите енциклопедични знания проф. Сурай,
който е член на няколко академии на науките, ще работи в Стара Загора с учени от
Университета за производството на натурални храни и върху технологии за
следващото столетие в областта на здравословното хранене.
2023 -Служители на БОП са влезли тази сутрин в РУО в Стара Загора. По-рано беше съобщено за задържането на шефката на Регионалния инспекторат по образованието Татяна Димитрова.
Разследването се провежда от ГДБОП. Става дума за досъдебно производство, наблюдавано от Окръжна прокуратура – Стара Загора, като в момента се извършват процесуално-следствени действия в Регионалното управление на образованието в гр. Стара Загора. То се провежда от служители на сектор БОП, гр. Стара Загора, уточниха от Прокуратурата.
2023 -За трети път ще се проведе Националният конкурс за детско творчество “ С България в сърцето 2024″. Той се организира от Кметство Шипка, под патронажа на кмета на гр. Шипка Василка Панайотова, в партньорство с Общински театър „ Любомир Кабакчиев“ и Военен клуб – Казанлък.
2023 -Районна прокуратура-Стара Загора повдигна обвинение срещу 70-годишния криминално проявен, задигнал кутия с дарения от храма в Шипка.В утрото на 27 юли сутринта мъжът е посетил храм-паметник в гр. Шипка. От недобре укрепена и незаключена дървена кутия е отнел парична сума – 2000 лева, оставени като дарения за храма. Той е бил установен и задържан от полицията на 31 октомври 2023 г. Предстои Районна прокуратура-Стара Загора да внесе в съда искане за определяне на мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо възрастния мъж. Той вече е бил осъждан за кражби.
Последвайте ни и в Телеграм